GENEL

Fazla uyku kilo mu yapıyor? Uykunun kilo ile alaka düzeyi

Uykunun kilo ile olan ilişkisi

Uyku iki alanda kilo almak konusunda zararlıdır. Bunlardan ilki fazla uyku kilo yapar, uyku öncesi alınan bilinçsiz gıdalar kilo aldırır ve az uyumak kilo düzenini bozar.

Uyku hakkında çok fazla iyi şeyler yazamasakta ideal uykunun ve uyku öncesi atıştırmalıklar hakkında daha detaylı bilgi için “Uyku öncesi atıştırmalıklar” ve “Uyku Rehberi” makalelerini inceleyebilirsiniz.

Bu yazımız yeterince uyumayanlar için ortaya çıkacak rahatsızlıklar üzerine konu edilmiştir.

Geriye baktığımızda son 40 yıl içerisinde insanların normalde ne kadar süre uyumaları gerektiği farkı araştırmalar sonucunda değişik rakamlarla elde edildi. Araştırmaların sonucunda bakıldığında yetişkin bir kişinin ortalama 7 ile 8 saat arasında günlük uhku ihtiyacı vardır. Bu saatlerin hem üzeri zararlı hem de altında uyumak zararlı.

Yeni doğan bir bebeğin bile günlük uyku düzeni genetik yapılara göre 10 ile 18 saat arasında değişim gösteriyor. Bu uyku düzel çok iyi öneriler değildir, hayata sokulması gereken genel kurallardır.

Az uykunun temelde sizde oluşturacağı etkiler kısa bir detayda;

  • Verimsiz günlük yaşantı,
  • Sağlık sorunları,
  • Ayakta durmakta güçlük, aynı zamanda kafein ihtiyacı,
  • Uykulu araba kullanımı,

İşte yukarıdaki sebepler ana temel olarak bakıldığında içerikleri daha fazla nedeni gözler önüne serer. Kişinin yaşanan bu rahatsızlar neticesinde kendine şu soruyu sorması gerekir. Ne kadar uyuyorum? Kaç saat uyumalıyım?

Peki daha fazla uyuduğumu zaman ne olur?

Az uykunun verdiği gözle görülür zararlarının yanında fazla uykununda birçok zararı vardır bunlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Yapılan bir araştırma, (2014 yılı ABD) 7 ile 9 saat üzeri uyuyan kişilerin deresyon sempromları gösterdiği bulgularına ulaşıldı.
  • Zihne zarar verir (ABD 2012), orya yaş üstündeki hanımlarda yapılan bu araştırma, fazla uyumanın nöroljik fonksiyonların azalmasına sebep yarattığı gözlemlenmiş.
  • Diyabet riski, (Quebec KANADA), yapılan bu araştırma, 9 saat üzeri uyuyanlarda tip 2 diyabet hastalığı ve glükoz toleransının bozulma riskine neden oluyor.
  • Kilo aldırıyor. Az veya çok uyuyanlarda yapılan araştırma (KANADA) kilo alımının meydana geldiği gözlemlenmiş.
  • Kalp için zararlı. (ABD, Kadriyo Derneği), 3000 kişinin üzerinde yapılan bu araştırma çok uyuyanların anjin ve koroner damarlarındaki risk normal uyku düzenindeki kişilere göre 2 kat daha fazla risk taşıyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir