GENEL MANŞET

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 İstanbul Fetih Şahi topu

Fatih Sultan Mehmet’in 1453 İstanbul Fetih Şahi topu

istanbul-fetih-topu

Fatih Sultan Mehmet’in, İstanbul’un fethi sırasında kullandığı Şahi Topu, aslına uygun olarak küçük boyutlarda yeniden üretildi. Orjinali 5,5 metre olan top, yüzde 5,4 oranında küçültülerek 30 santimetre olarak üretildi.

Çizimleri yedinci Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in önderliğinde Türk mühendisler tarafından gerçekleştirilen Şahi Topu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin hediyelik eşya markası Hediyem İstanbul tarafından projelendirildi.

fatih-sultan-topu-fetih

ÇAĞDAŞLARININ 100 SENE İLERİSİNDE
Top döküm teknolojisi açısından çağdaşlarının 100 sene ilerisinde olan iki parçalı Şahi Topu’nun modeli, polimerik tozlar kullanılarak lazer tekniği ile eklemeli şekilde kat kat tüm ayrıntıları dikkate alınarak hazırlandı. Şahi Topu’nun orjinali, İngiltere’deki Fort Nelson Müzesi’nde bulunuyor.
Namlu ile barutun depolandığı iki kısımdan oluşan ve 18 ton ağırlığında olan top, 600 kiloya kadar gülle atabiliyor. Şahi Topu, döküm kalıbı ve özel soğutma sistemiyle dikkat çekiyor. Bakır ve kalay alışımı olan tunçtan yapılan Şahi Topu, ses hızından daha fazla olan 1500 km/saat hızla hedefi vurabiliyor. Arada 450 yıl olmasına rağmen şimdiki modern toplar 7 bin, 9 bin km/saat hıza ancak erişebildi.

SÜSLEMELERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR
İstanbul’un yıkılamaz denilen surlarını yıkan Şahi Topu, alın yüzeyindeki süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Topun alın yazısında “Ey Allah’ım Sultan Murat Oğlu Sultan Mehmet’e imdâd eyle! Bu Top Mine Ali tarafından 868 yılı Recep Ayı’nda imal edilmiştir” ifadesi yer alıyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir