DÜNYA

Faik Elekberli: “Turan’ın PARLAYAN YENİ YILDIZI Kazakistan”

Faik Elekberli: “Turan’ın PARLAYAN YENİ YILDIZI Kazakistan”

“Bugün Kazakistan Cumhuriyeti’nin Sovyetler Birliği’nin terkibinden çıkarak devlet bağımsızlığının 25. yıldönümüdür. Geçtiğimiz 25 yıl içinde Kazakistan Türkleri büyük bir yol geçmişler. Kuşkusuz, Kazakistan Türklerinin milli yapılanmasında, kendi ayakta durmalarına Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev önemli rol oynamşdır. Artık Türk Dünyasının aksakalı gibi şerefli bir adı da taşıyan Nursultan Nazarbayev geçtiğimiz 25 yıl içinde Kazakistan’ın Rusya etkisinden kurtulması için çok ciddi çalışmalar yapmıştır”.

Bu fikirleri Bütöv Azerbaycan Ocakları (Bao) Sivil Toplum Kuruluşu’nun Türk Dünyası ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, Doç. Dr. Faik Elekberli Kazakistan’ın Devlet Bağımsızlığı Günü ile ilgili yaptığı açıklamada söylemiştir. Onun sözlerine göre, Kazakistan’ın, Kazak Türklerinin Rusya’nın ekonomik, siyasi, kültürel, askeri alanlardaki etkisinden kurtulması için 25 yıllık bir mücadele veren Nazarbayev büyük ölçüde başarı elde etmiştir: “Sovyetler Birliği döneminde nüfusunun neredeyse yarısını Ruslar oluşturan Kazakistan bugün yeniden gerçek manada Kazak Türkleri’nin devletine dönüşmüştür. Aynı zamanda Kazakistan’da Rusça’nın etkisi önemli ölçüde azaltılarak Kazak Türkçesi’nin resmi devlet dili statüsü de güçlendirilmiştir “.

Faik Elekberli altını çizerek söyledi ki, Nazarbayev’in adıyla anılacaq 25 yıllık bağımsızlık döneminde Kazakistan Türk Dünyası’nın da merkezi haline getirilmiştir: “Son 25 yılda Kazakistan’da yeni ulusal üniversiteler kurulmuştur ki, bu yüksek okullarda tüm Türk illerinden öğrenciler eğitim almaktadırlar. Üstelik, Kazakistan bilim adamlarının bilimsel eserlerinde Türklük ve Turancılık ön plana getirilmiştir. Turancılık ve Türkçülük ilkeleri ile iftihar eden, Alp Er Tonga’nın evlatlarıyız diyen Kazak Türkleri açıkça belirtiyorlar ki, Kazakistan’ın geleceğini Türk Birliği’nde görüyorlar. Kuşkusuz, Kazakistan Türkleri’nin Turan, Türklük ilkelerine bu kadar bağlılıkları, onları ön plana çekmeleri diğer Türk Halklarını da ciddi şekilde etkileyecektir. Bu nedenle, Kazakistan’ın yakın yıllarda sadece Orta Asya’daki Türk halkları değil, tüm Türk Elleri arasında ön plana çıkacağına inanıyoruz. Düşünüyoruz ki, Kazakistan çağdaş dönemde Turan’ın parlayan yıldızları arasında öz layıklı yerini tutacaktır “.

Azerbaycan Türk aydını açıklamasının sonunda Kazakistan Türklerini bağımsızlık günüyle ilgili bir daha tebrik etmiştir: “Kazakistan Cumhuriyeti’ni bağımsızlık günü dolayısıyla tebrik ediyor, Türk Dünyasının liderine dönüşmesi yolunda başarılar diliyorum! Bağımsızlık günün ebedi ve kutlu olsun Qazaxıstanım !!! “.

Eldeniz ABBASLI

Bakü/AZERBEYCANBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir