KADIN

Evde meme kontrolü nasıl yapılır?

Evde meme kontrolü nasıl yapılır?

Meme hastalıklarının erken tanısında hastanın düzenli aralıklarla kendi kendini muayene etmesi büyük önem taşır. Kadının her ay bir kez kendi kendine meme muayenesi yapması kendi memesinin normalde nasıl hissedildiğini, normal durumunun ne olduğunu öğrenmesini ve herhangi bir değişiklik gelişince en kısa sürede belirlenmesini sağlar.

Meme muayenesi için en uygun zaman âdet gören kadın için âdetinin bitiminden sonraki ikinci ya da üçüncü gündür. Âdet görmeyen kadınlar ayın belirli bir gününü seçip her ayın aynı günü, gün atlamaksızın kendi kendini muayene edebilir. Bu muayeneyi banyoda yapmak daha kolaydır. Parmaklar ıslak ve sabunlu iken deri üstünde daha rahat kaydığından altındaki dokuyu ve değişiklikleri hissetmek kolay olur.

Evde meme muayenesi için sırasıyla şu adımlar takip edilir:

evde-meme-muayenesi

1. Adım: Vücudun üst kısmındaki giysiler çıkartılıp bir ayna önünde kollar yanda olacak şekilde durulur. Her iki meme dikkatle incelenir. Bu sırada memenin rengine, boyutuna, şekline bakılır. Her iki memenin eşit olması gerekir. Meme başından akıntı, kızarıklık, şişlik, meme başında çekinti, memede çukurlaşma, buruşma ya da kabuklaşma gibi normal dışı bir durum olup olmadığı dikkatle incelenir.

evde-meme-muayenesi-1

2. Adım: Üst beden çıplakken ayna karşısına geçip eller başın arkasında birleştirilir ve başı öne doğru iterek kasların gerilmesi sağlanır. Bu esnada aynaya bakarak meme üzerinde çekinti, kabarıklık, boyutlarında farklılık, şekil bozukluğu veya kızarıklık gibi normal dışı bir durum olup olmadığı incelenir.

evde-meme-muayenesi-2

3. Adım: Eller kalçaya konulup bele doğru kuvvetlice bastırılır. Bu esnada öne doğru hafifçe eğilip omuz ve dirsekler öne doğru itilerek göğüs kaslarının gerilmesi sağlanır. Meme boyutlarında ve biçiminde bir değişiklik olup olmadığı gözlenir. Kadın belini büküp öne doğru eğildiği zaman kanser olan meme, göğüs duvarına yapışık olduğu için sarkmaz.

evde-meme-muayenesi-3

4. Adım: Oturarak veya ayakta sol omuz yukarı kaldırılır. Sağ elin işaret, orta ve yüzük parmaklarının iç yüzü ile bastırarak dış uçtan başlayıp meme üzerinde küçük daireler yapacak biçimde el hareket ettirilerek bütün meme değerlendirilir. Meme ile koltuk altı arasındaki bölge de aynı şekilde incelenir. Aynı işlemler sırayla diğer tarafa da uygulanır.

evde-meme-muayenesi-4

5. Adım: Göğüs başı nazikçe sıkılır ve süt, yeşilimsi ya da kanlı bir akıntı gelip gelmediğine dikkat edilir. Aynı işlem sırayla diğer memeye de uygulanır. Eğer bir akıntı varsa mutlaka doktora gidilmelidir.

evde-meme-muayenesi-5

6. Adım: 4 ve 5. adımdaki işlemleri yatarken de yinelemek gerekir. Bunun için sırt üstü yatılır, sol kol başın üstüne doğru getirilir, sol omuz altına ufak bir yastık ya da bükülmüş havlu konur. Bu şekilde yatış, incelemeyi kolaylaştırır. Daha önce tanımlandığı gibi dairesel hareketlerle bütün meme, koltuk altı ve supraklavikular lenf bezleri parmakların ucu ile değerlendirilir. Derinin altında ya da meme dokusu içinde sert bir kitle olmadığından emin olunmalıdır. Eğer bir değişiklik ya da kitle fark edilirse en kısa sürede doktora gidilmelidir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir