PRATİK

Evde mayonez yapımı

Evde mayonez yapımı

Evinizde mayonez yaparken dikkat!

Evde mayonez yapımında zeytinyağ yerine susam yağı kullanın. Mayonezinizin daha uzun zaman bozulmadığını göreceksiniz. Mayonez hazırlarken tutması için hep aynı yöne doğru çırpın.

Evde mayonez yapımı için;

Mayonez malzemeler; 2 adet taze yumurta, 2 su bardağı ayçiçek yağı, 1 adet limon, 1 kahve kaşığı toz hardal, 1 çorba kaşığı kaynar su.

Mayonez yapımı ; Porselen bir kaseye 2 yumurta sarısını, tuzu, hardalı koyun. Bu karışımı tahta kaşık yardımıyla veya tel çırpıcı ile karıştırın. Yağı damla damla ilave ederek bir yöne doğru karıştırın. (arzu ederseniz mikser kullanabilirsiniz) Koyulaşmaya ve beyazlaşmaya başladığında yağı arttırın. Arada kesilmeler görürseniz kaynar sudan 1-2 damla ilave ederek, karıştırın. Düzelince, tekrar yağ ilave etmeye başlayın. Eğer çok katılaşmaya başlarsa, kaynar su koyup karıştırmaya devam edin. Bu şekilde 2 su bardağı yağı yavaş yavaş yedirin. Kıvamına gelince ve yağın hepsini emince 1 limonun suyunu sıkıp ilave edin. Artık mayoneziniz hazırdır.

Mayonez hazırlamanın püf noktaları ; başlangıçta yağı damla damla, koyulaşmaya başladığında arttırarak koymak gereklidir. Eğer mayonez bozulursa kalan mayonezi atmayın. Bir kaseye 1 yumurta sarısı, tuz, hardal koyup dikkatli ve hızlı karıştırarak damla damla yağı yedirin hemen toparlanacaktır. 1 yumurtaya 1 su bardağı yağ kullanılır. Bu mayonez yapmanın birinci kuralıdır. İyi hazırlanmış bir mayonez, koyu un çorbası kıvamında ve beyaz renktir. Kolay bir mayonez yapmak isterseniz, 1 kaşık un veya nişastayı 3-4 kaşık su ile koyu bir bulamaç yapın. Bu bulamaca, yumurta sarısı ve yağ ilave edin. Hızlıca çırparak kolay mayonez yapabilirsinizBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir