SAĞLIK

Evde grip nasıl tamir edilir

Evde grip nasıl tamir edilir

Evet yanlış duymuyorsunuz grip hastalığının tamiri evde mümkün.

Herkes tedavi tedavi diyor ama aslında tedavi değil tamir demek daha doğru. Çünkü vücudumuzun biryeri bozulmuş ki hastalanmışız. Bizde tamir ederiz.

Soğuk havaların gelmeye başlaması ve alınacak önlemleri önceden bilmek daha sağlıklı bir grip salgınına karşı koruma elde etmemizi sağlayabilir. Soğuk algınlığı ve havaların değişimi ile başlayan grip için kesin bir reçete yok.

Öncelikle grip için yapmamanız gerekenleri söyleyelim:

  • Antibiyotik kullanmayı düşünüyorsanız eğer, komplikasyon belirtileri yoksa size fayda sağlamayacaktır.
  • 16 yaşından küçük kişilere aspirin vermeyiniz.

Grip için tamir yöntemleri:

  • Bol bol sıvı almalısınız,
  • Normalden fazla dinlenmelisiniz. (Vücudunuz, virüslere karşı savaş halindeyken aldığınız sıvılar bakteri savaşlarına karşı etkili olacaktır. Yorgunluk ve halsizlik vücudunuzun savaş içerisinde olduğunu gösterir.)
  • Baş ağrısı ve ateş için aspirin alın. (16 yaş altı almayın.)
  • Buhar banyosu yapın. Viks ile karıştırılmış kaynar suyu başınızı tülbent yardımı ile kapatarak nefes alıp verin. Tıkanan burunlar için akıntı zorluğu yaşayanlar için faydalı olacaktır. Tuzlu su ile burnunuzu yıkayın.
  • Esansiyel yağlardan oluşan mentol, içinde bir sülfür bileşiği olan ‘Ajoenc’in etkisinden yararlanmak için sarımsak, çinko ve yüksek dozlarda (günde 1 – 2 gram) C Vitamini alınarak antioksidan etkilerden yarar sağlayabilmektedir.

Atalarımızın kullandığı bir söz var. “İlaç kullanırsanız 1 haftada geçer, ilaç kullanmazsanız 7 günde geçer.” Öyle grip hastalarının başkasına grip bulaştırmalarıyla grip gitmiyor boş yere hayel kurmayın. Bunun tedavisi bol sıvı, bol istirahattir. Ateşiniz fazla yüksekse öncelikle üzerinizdeki kıyafetleri çıkartarak atlet külot olarak kalın. Yine düşüremiyorsanız, vücut ısınız ile aynı derecede duş alın. Yine düşmüyorsa mutlaka doktora gidin.

gripBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir