PRATİK

Evde ceviz ve fındık nasıl öğütülür

Kuruyemiş öğütücü

Bu önerimiz size ilkel bir yöntemdir ve oldukça başarılı ihtiyaç görecek bir uygulamadır.

Evinizde kurumuş fındık, fıstık, ceviz gibi kuruyemişleriniz bulunuyor ama börek, poğoça gibi bir hamur işi içerisinde kullanmak istiyor olabilirsiniz. Tabi bunları büyük büyük içerisine koymak yerine ufaltılmış ve öğütülmüş halde koymak daha lezzet ve görsel zenginliğe kavuşturacaktır.

Peki ya evde bunları öğütecek öğütücünüz yoksa ne yapacaksınız?

Böyle durumlarda hemen eskilere dönüyoruz ve onların kullandığı ilkel dediğimiz yöntemlerin ne kadar çok başarılı olduğunu görüyoruz.

Eğer evinizde sarımsak ezdiğiniz kablardan ve maşası varsa öğütmek için acil ihtiyacınızı geçici olarak görebilirsiniz.

Bulunmuyorsa;

Size lazım olan bir bez, sofra bezi olabilir, sert bir cisim ezmek için yeterlidir.

Ezmek için kullanacağız sert cisim çekiç veya keserse bezle sarmanız gerekir aksi halde vurcukça ceviz ve fındık gibi malzemenin sarılı olduğu bezi parçalar.

Bir taş, merdane veya ağır bir başka yüzeyi sert bir cisim kullanabilirsiniz. Genelde su bardakları kullanılıyor ama tehlikelidir, kırılabilir ve derin kesiklere neden olabilir.

Şimdi fındık, ceviz veya fıstık gibi olan malzemeyi alarak bezin içine koyalım ve bezi toplayarak bohça haline getirip sert bir zemin üzerinde, ağır olan taş, merdane veya başka bir cisimle evirip çevirip iyice dövelim. Siz vurdukça öğünecektir. Bir süre sonra içindeki büyük parçaları kenara ayırıp ufaltılmış olanları bir kaba koyabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir