BİTKİ VE GIDALAR

Ev yemekleri, tabldot yemekler 2017’de fiyat prosedürü

Ev yemekleri, tabldot yemekler 2017’de fiyat prosedürü

Hepimiz yemek yiyoruz, hepimiz çalışıyoruz ve ihtiyaçlarımızı işyerinde hazır yemek siparişi vererek, işyeri ahçıları tarafından hazırlanarak, çeşitli yemek kartları ile dışarıda veya ücretini alarak karın doyurma ihtiyacımızı bir şekilde çözümlemekteyiz.

Tabldot yemekleri ve evde hazırlanıp gelen yemekler işveren için ekonomik yemek ücreti ve fiyatını karşılama yöntemidir ve bu yöntemle ay sonunda yemek faturaları gider olarak kullanılan önemli kalemlerden biridir. İşyerlerine dışarıdan yemek söylemek veya çalışanlara yemek kartları ile (Sodexo) gibi imkanlar sunmak işveren açısından pahallıya gelebiliyor. Dışarıda bir kişinin doyabilmesi için yemesi gereken yemek tutarı 15-20 TL civarındayken diğer yoldan ev yemekleri ve tabldot yemekler ile bu sorun 7-8 TL gibi rakamlara çözülebilmekte ve üstelik ayın tamamı için değil çalışılan gün kadar yapılan ödeme ile oldukça karlı iştir.

Çoklu işyerleri için bu hazır yemek firmaları velinimet sayılmasının yanında oldukça riskler taşımaktadır. Günümüzde hijyen unutulmuş durumda ve 1. sırada olması gereken bu konu fiyat ve yemek çeşitliliğinden sonra gelir hali almıştır.

Kapanan onca işyeri yüzünden zarar eden tabldot yemekleri ve ev yemekleri ürüticileri artık yemek vereceği firmanın araştırması konumuna düşmüş hatta ve hatta sizden referans ister hale gelmiştir. Durum böyle olunca işveren ve bu firmalar ile yemek anlaşması yapmak isteyen kurum, yemek firmasını inceleyeceği yerde yemek firması tarafından denetlenir konumda kalmıştır.

Firmanız ile anlaşmaya gelen ev yemekleri ve tabldot yemek üreticilerinin sizi sorgulamasına asla izin vermeyin. Çünkü bu durum genelde kendilerinin sorgulanmasının önüne geçtiğinden kontrol kendilerine kalmaktadır ve taviz vermeyiniz.

Yemek firmalarında araştırılması gereken koşullar:

 1. Kullanılan yağ markaları ve diğer gıda markaları,
 2. Yemek listelerinde oldukça sık kullanılan bakliyat zenginliği,
 3. Yemek firmalarının son denetlenmiş ve kurum tarafından verilmiş denetleme raporu,
 4. Kurumun onay belgeleri,
 5. Kurumda çalışan ahçıların yeterlilik düzeyi,
 6. Özellikle deterjan markaları,
 7. Yemek firmasının hijyenik şarları ve çalışma ortamları,

Yukarıdaki maddelerin önemli olduğu kadar düşünemeyeceğiniz daha önemli konularda mevcuttur ve bu konular başınıza olmadık durumlar gelmesine neden olabilir.

İlk kural;

Kesinlikle tabak, çatal ve kaşık gibi malzemelerin ev yemekleri firmasından günlük getirilmesine ve temizlenmesine izin vermeyin. Kendiniz alın ve bu malzemelerin işyerinizde temizlenmesini sağlayın buna tabldot kabları dahildir.

Şimdi ev yemekleri ve tabldot yemekleri için başınıza ne gelebileceği konusunda detaylı bilgilendirme yapalım ve dikkatlide okuyunuz.

Mikropların Çıkış Yolları; Zararlı mikroplar hasta bir insandan veya bir kaynaktan çıkabilmek ve başka birine enfeksiyon geçirebilmek için bir yol bulmalıdır. Bu yollar; – Hapşırma ve öksürme, – Vücut sıvıları ile (idrar, kan, dışkı, tükürük).

Mikropların giriş yolları; Zararlı mikroplar hastalığa neden olmadan önce vücuda girmenin bir yolunu bulmalıdırlar. Bu aşağıdaki yollarda olabilir: – Yediğimiz yiyecek ve içecekler, – Havadaki zerrelerin solunması, – Açık yaralar,

Ev yemekleri, tabldot yemekleri kabları ve kaşık çatal ile bulaşabilecek mikroplar:

 1. Streptococcus viridans,
 2. Streptococcus mutans,
 3. Streptococcus mitis,
 4. Streptococcus sabrinus,
 5. Anaerobik streptokok türleri,
 6. Stafilokok türleri,
 7. Anaerobik aktinomiçes türleri,
 8. Spiroketler,
 9. Fusobakterium türleri ,

Ev yemekleri, tabldot yemekleri kabları ve kaşık çatal ile bulaşabilecek mikroplar:

 1. Grip (İnfluenza),
 2. Nezle,
 3. Hepatit A,
 4. Hepatit B,
 5. Hepatit C,
 6. Tüberküloz,
 7. Kızamık,
 8. Kabakulak,
 9. Kızamıkçık,
 10. Boğmaca,
 11. Enfeksiyoz mononükleozis,
 12. AİDS,
 13. Difteri,
 14. Çocuk felci (Polio),
 15. Menenjit,
 16. Frengi (Sifiliz),
 17. Uçuk (Herpes enfeksiyonları),
 18. Suçiçeği.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir