4.5G ADSL FİBER

Ev interneti nasıl nakil yapılır, internet nakli nedir?

Ev interneti nasıl nakil yapılır, internet nakli nedir?

Evinizde veya işyerinizde internet hizmeti alıyorsunuz ve başka bir yere taşındınız veya evinizde kullanılan internet çocuğunuz için alınan bir hizmetti başka bir adrese gitti, siz o interneti yeni adrese taşımak istiyorsunuz. Tayininiz çıktı veya işyerinizi değiştirdiniz. Bu ve benzeri örneklerin yaşanması durumunda aldığınız internet hizmetinin başka bir adrese taşınmasına internet nakil işlemi denir.

Ev internetini taşıyabilmeniz için bağlı bulunduğunuz internet hizmet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak nakil yapılacak adresi vermeniz yeterli olacaktır.

Peki ev veya işyeri internetini nakil ettirmek ücretli mi?

Evet, bu hizmet 25 ile 30 TL arasında bir ücrete tabidir. Şehir dışı durumlarında bazı firmalarda fiyat biraz daha yükselebilmektedir.

Nakil için başvuru yaptığınız yere giderek nakil yaptırmak isterseniz, örneği Türk Telekom ofisine gittiğinizde sizden hangi belgeler istenir?

  1. Kimlik fotokopiniz,
  2. Nakil dilekçesi,
  3. Eğer vekaleten işlem yapıyorsanız yani başkasının adına işlem yapacaksanız, işlem yapmak istediğiniz kişinin size noter huzurunda verdiği vekalet belgesi gerekmektedir.

Kurumsal aboneler, işyeri internet kullanıcıları ise;

Eğer şahıs firması ise kimlik fotopisi ve vergi levhası yeterlidir.

Ltd Şti veya Aş ise;

  1. Vergi levhası,
  2. İmza yetkilisinin kimlik fotokopisi,
  3. İmza sirküleri gerekmektedir.

Vekaleten bakılıyorsa;

  • Vekalet belgesi diğer belgelere ilave olarak koyulmalıdır.

Peki şehir dışı internet nakli yapılabilir mi?

Evet, Türkiye sınırları içerisinde dilediğiniz her yere nakil yapılabilmektedir.

İnternet nakil konusunda ise en çok merak edilen konu; fiber internet kullananların yeni adresilerinde fiber olmaması veya adsl kullananların yeni nakil yerinde fiber olması.

Bu konuyu kısaca özetlemek gerekirse;

Fiber kullanan internet kullanıcıları gidecekleri yerde fiber internet altyapısı yoksa adsl internet olarak kullanmak zorundadır. Yani fiber internetiniz artık adsl internet olarak değişecektir.

Adsl internet kullananlarda ise tam tersi, adsl internetten fiber internete geçeceklerdir. Bu durumlar ekstra ücret ödemeyi gerektirmeyen durumlardır. Tek fark modemlerinde sorun çıkacağından adsl kullananlar fiber, fiber kullananlar ise adsl modem almak veya bağlı bulunduğu firmadan modem talep etmek zorunda kalacaklardır. Yani eski modeminiz iş görmeyecektir. Tabi aynı hizmeti alacaksanız modem almanıza gerek yoktur.

Hem telefon hemde internet hizmeti alanlarda yeni yerleşim yerlerinde eski modem şifresi değişeceğinden yeni kullanıcı adı ve şifrelerini modemlere tanımlamak zorundadırlar, aksi halde modeme sinyal ulaşmaz internet giremezsiniz.

Peki nakil işlemleri ne kadar sürede gerçekleşiyor.

Bu en sıkıntılı durumdur. Peki neden sıkıntılı?

Çok nadir yaşansa bile gideceğiniz yerde altyapının yetersizliği ve port olmayışı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum sizin için oldukça sıkıntılı geçecektir. Normal şartlar içerisinde gideceğiniz adreste port ve internet altyapısı ile alakalı bir sıkıntı yoksa 7 iş günü içerisinde internet hattınızın nakil işlemi gerçekleşir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir