ERKEK

Erkeklerde memede büyüme (jinekomasti)

Erkeklerde memede büyüme (jinekomasti)

Erkeklerde görülen meme büyümesine tıp dilinde jinekomasti denilmektedir. Genel olarak şişman sayılacak kadar kilolu erkeklerde meme bölgesinde meyda gelen yağ dokusundaki artış “erkeklerde meme büyümesi” olarak değerlendirilir ve ismi yalanci jinekomastidir

Erkeklerde tek taraflı olabileceği gibi çift taraflı meme büyümesi de meydana gelebilir. Tek tarafli jinekomastilerde iyi huylu ve kotu huylu tumor olup olmadığının araştırılması gerekir. Meme büyüklüğüne erkeklerde çok sık rastlanır ve genç sağlıklı erkeklerde % 40 a yakın oranlarda bulunabilir. Ergenlik döneminde ve yenidoğanlarda bu oran % 70 düzeyine kadar çıkar.

erkek-meme-buyumesi

Erkeklerde Meme Büyümesi Nedenleri:

Jinekomasti, genellikle iyi huylu nedenlere bağli olmakla beraber onemli bir hastalığın belirtisi de olabilir. Dolayısıyla basit bir götüntü problemi olarak algılanmaması ve araştırılması gereken bir durumdur. Ancak jinekomastili erkeklerin büyük kısmında bu araştırmalar sonucu önemli bir hastalık da çıkmayabilir. Çogu hastada ise artık var olmayan bir hastalık veya durumun kalıntısıdır. Jinekomasti normalde yenidoğan döneminde, ergenlikte ve yaşlılıkta olabilir. Hastalık olarak jinekomasti gelişiminin ana nedeni kanda kadınlık hormonu olan ostrojenin artması buna karşılık erkeklik hormonu olan testosteronun azalmasıdır.

erkek-meme-buyumesi-1

Bu nedenle aşagıdaki hormon bozukluklarında jinekomasti olabilir:

  1.  Testosteron hormon eksikligi: Klinefelter sendromu denen genetik hastalık, testis hastalıkları ve buna bağlı olarak testisten testosteron üretim azlıgı ve diğer hipogonadizm nedenleri
  2. Ostrojen üreten bazi tümörler
  3. Karaciğer (siroz) ve böbrek hastalıkları (böbrek yetmezliği), tiroid bezi fazla çalısması,
  4. Bazı ilaçlar: İlaçlar çok değişik mekanizmalarla jinekomastiye yol açar. Bir kısım ilaç testosteron üretimini azaltarak (spironolakton gibi), bir kısmı testosteronun etkisini bloke ederek (spironolakton, simetidin gibi), memedeki ostrojen reseptorlerini uyararak (ostrojenler, spironolakton, digitoksin, marijuanadaki fitoostrojenler) veya prolaktin salgısını arttırarak (fenotiazinler, metildopa, rezerpin) jinekomasti yaparlar.
  5. Adrenal bez veya testisin hormon üreten tümörleri jinekomastinin çok nadir rastlanan nedenleri olmakla beraber mutlaka ekarte edilmelidir.

Meme Büyümesi Klinik

Tek taraflı jinekomastili hastalarda öncelikle jinekomastiye yol açan yağ kitlesi (lipom), norofibrom gibi tümörler veya meme kanseri gibi tümörler ekarte edilmelidir. Bu açıdan jinekomastinin son zamanda baslamıs olması önemlidir. Tek taraflı, sert ve çevresi düzensiz büyüme öncelikle meme kanserini düşündürmelidir. Hastanın ilaç kullanımı, ergenlik başlangıcı, hipogonadizm (seks hormon azlığı) bulguları, çocugu olup olmadıgı ve jinekomastiye yol açacak diğer hastalıkların olup olmadığı arastırılır.

Meme Büyümesi Laboratuvar Tetkikleri

Jinekomastili hastalarda LH, FSH, testosteron, ostradiol, prolaktin ve beta-HCG gibi hormonlara bakılıir. Yine hastanin karaciğer, böbrek ve tiroid tetkikleri de mutlaka arastırılmalıdır. Bazı hastalarda karin ve testise yönelik bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri uygulanabilir. Meme kanseri düşünülen olgularda da mamografi ve ultrasonografi ile ince iğne aspirasyon biyopsisi tanı koydurur.

Erkeklerde Memede Büyüme Tedavi

Jinekomastinin tedavisi altta yatan nedene göre planlanır. Ostrojen veya HCG üreten bir tümör varsa ameliyatla çıkarılır. Jinekomasti yapan ilaçlar mümkünse kesilir veya değiştirilir. Altta yatan tirotoksikoz gibi tiroid hormon fazlalığı ya da böbrek yetersizliği gibi hastalıklar tedavi edilir. Uzun zamandır meme büyümesi olan hastalarda estetik cerrahi yapilir. Testosteron eksikliği varsa testosteron tedavisiyle jinekomasti gerilerBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir