ERKEK

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları tedavisi

Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları tedavisi

Cinsel fonksiyon bozuklukları denilince neleri anlıyoruz?

Erişkin bir erkeğin altı ay gibi süreli ilişkide bulunamaması hali, sertleşmede bozukluk, “İktidarsızlık” diye tarif edilir. Ayrıca erkeklerde erken boşalma hastalığı da cinsel fonksiyon bozukluğuna neden olur.

Erkeklerde cinsel fonksiyon bozuklukları

  • Ereksiyon (peniste sertleşme) sorunları
  • Boşalma sorunları
  • Peniste ereksiyon esnasında eğrilik ve/veya ağrı
  • Libido (cinsel istek) sorunları.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı rahatsızlıklar mı söz konusu? En yaygın olanları hangileri?

Kadınlarda ve erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluğu farklıdır. Uluslararası istatistiklere göre, kadınlarda cinsel işlev bozukluğu sayısı erkeklere nazaran iki mislidir. Fakat gündeme getirme, doktora gitme yok denecek derecede azdır. Kadınlarda cinsel işlev bozukluğu ‘orgazm olmama’ (anorgazmi) olarak isimlendirilir.

Cinsel fonksiyon bozukluklarını tetikleyen etmenler neler?

Stres, çalışma koşulları ve beslenme bozuklukları olarak sıralayabiliriz.

Nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Cinsel fonksiyon bozukluğunda tedavi üç aşamalıdır, teşhise göre seçilir. Birinci aşama ağızdan verilen ilaçlar, ikinci aşama erkelik organının içine uygulanan ve ‘üçlü sihirli formül’ olarak adlandırılan enjeksiyondur. Özellikle gerdek gecesi başarısız olan damatlara uygulanan tedavi şeklidir, hemen etki gösterir. Üçüncü aşama ise ömür boyu çözüm, mutluluk çubuğudur (penis protezi).

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Erkeklerin hayatları boyunca sertleşme ile ilgili sorunlu dönemleri olabilir, ama 40 yaşın altında kalıcı sertleşme problemi nadirdir. Bu oran yaşla giderek artar ve 70 yaşındaki erkeklerde yüzde 65 oranında sertleşme problemleri görülür.[/box]

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları erkeklerde ereksiyon bozukluğuna neden olabiliyor[/box]

Op. Dr. Abdulvahap KarabulutBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir