ERKEK KADIN

Erkek ve kadın için çil maskesi tarifi

Çil maskesi tarifleri

Çiller kimi cilde aynı bir şirinlik katerken sevilir, kimilerinde ise rahatsız edici götüntü hissi uyandırabilir. Cilde ve tene göre değişen çiller, genelde beyaz tenli erkek ve kadınlarda daha sık rastlanır. Çillerinizi kısa sürede ortadan kaldırmak istiyor olabilirsiniz. Aşağıda faydanıza olacak çiller hakkında çil maskesi ve kesin çözüm olarak belirtemeyeceğimiz ama en çok tercih edilen yöntemleri paylaşıyor olacağız.

Çiller yapılan araştırmalara göre, kalıtsal etmenlerin meydana getirdiği konusunda hemfikir. Tıp dilinde ise insan vücudunda oluşan bu lekelere “efelit” adı verilmektedir ancak sadece lekeler olarak adlandırılmazlar.

Çil maskesi için çözümler

Çil türleri

Çiller doğumdan itibaren cilt üzerinde mevcuttur ancak çok belirgin olmayabilir. Güneşin ışınlarına maruz kalındığında cilt üzerindeki bu lekeler daha fazla koyulaşarak belirginleşir. Çoğu kişi bu çillerin sonradan meydana geldiğini düşünür. Yaz aylarında daha çok belirginleşen bu çiller kış aylarında da cilt üzerinde kalmaya devam eder.

Bir başka çil olan “lentigo” ise güneş ışığından oluşan cilt üzerindeki keledir ve gerçekte var olan çiller ile karıştırılır. Lentigo isimli çil, melanosid isimli hücrelerin güneşten aldığı ışık ile melaninin artışından kaynaklı yoğunlaşmadır yaz aylarında daha fazla lentigo çilleri ve efelit gözükmeye başlar. Kış aylarında ve güneş ışığının az olduğu mevsimlerde efelit çiller azalır hatta kaybolur.

Çiller, çoğu insan tarafın cilt üzerinde oluşan bir anormallik olarak düşünülür ancak sanıldığının aksine anormallik değildir. Cilt için bir tehlike arzetmeyen çiller sadece yüz bölgesinde değil tüm cilt üzerinde oluşabiliyor. Sadece bir kusur olarak görülebilir. Yaz aylarında belirginleşen çiller için güneşten korunmak önemli katkı sağlar.

Çillerin tedavisi

Hem leke hem de çil için doğal tedavi en önemli ve uygulanması gereken bir yöntemdir. Geçmişten günümüze her kavim aynı doğal yöntemi uygular ve bitkisel tedavilere yoğunlaşır. Günümüze bakıldığında çiller için kremler ve çil tedavisi ile lazer tedaviler için yapılan uygulamalar çiller için lazer fiyatları cazipleştikçe bu yönde eğilim artmaktadır.

Doğal olarak hem doğal maskeler, kremler ve kişilerin bütçelerine göze lazer tedaviler çillerin kesin çözümleri için yeterlidir. Cilt üzerindeki çillerin aşırı rahatsız edici ve görüntü bozukluğu oluşturmasının giderilmesi için krem ve maskeler için uzun zaman sarfetmeden kısa sürede çilleri geçirmek istenildiğine lazer tedaviler daha kestirme yoldur.

Çil yapısının durumu ne olursa olsun tavsiye edilen yöntem doğal cilet maskeleridir. Bu kadın ve erkek için aynıdır. Kısa sürede cildi lazer ışınlara maruz bırakmak yerine uzun sürede uygulanan doğal yöntemler cilt sağlığı için önemlidir. Kullanılan doğal maskeler çillerin haricinde cildin ihtiyacı olan vitaminleride ekstra olarak sağlayacağından bir taşla iki kuş vurmuş gibi olacaktır.

Çil maskesi nasıl hazırlanır?

Çiller için hazırlanan maskeler arasında Ahmet Maranki, İbrahim Saraçoğlu gibi alternatif tıp alanında kendini geliştirmiş kişilerden alınan tarifler bu alanda çok işinize yarayabilir ve cildin sağlığını bozmadan kolayca evde çil maskesi hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Aşağıda evde kendi kendinize hazırlayabileceğiniz maskelerden en fayda görülebilecek olanlar arasından tercih ederek basitçe uygulamaya geçebilirsiniz.

MASKELER

“Süt maskesi”

Süt içerisinde barınan laktik asit cilt ile temas ettiğinde en üst cilt tabakasını soyma özelliğini kullanır. Uygulama: bir tatlı kaşığı kadar ekşi bir kremauı çillerinizin üzerine sürünüz, 10 dakika bekletin ardından soğuk su ile yıkayın. Süt uygulaması için cildiniz hazır demektir ve ardından süt ile cildin yoğun olan çil bölgelerini ovuşturun (süt ile yüzünüzü yıkar gibi). 10 dakika sonra cildinizi ılık su ile durulayın.

“Kuru fasulye ve beyaz barbunya”

İkisinden birini tercih edebilirsiniz. 100gr (gram) kadar beyaz barbunya veya kuru fasulye bir gece önceden ıslatılır, hazırlama aşamasında 20 dakika kadar haşlanır, süzüldükten sonra suyu dolağta 5 gün saklanır. Uygulama cilde suyun ciltte ovalama yöntemi kullanılarılarak haşlanmış su bitene kadar her gün yapılır.

“Madydanoz maskesi”

Maydonoz için maske iki dönem olarak hazırlanır. Bunlar; sonbaharda maydanozun köklerinden, ilkbahar ve yaz aylarında yapraklarından hazırlanır. Maydonoz 2 yemek kaşığı kadar kökü veya yaprakları dönemine göre alınarak elektrikli robot aracılığı ile geçirildikten sonra gözaltı hariç tüm bölgeye uygulanabilir. Uygulama  30 dakika cilt üzerinde bekletildikten sonra soğuk su ile yıkanmalı ve nemlendirici kullanılmalıdır.

“Havuç ve limon ile hazırlanan maske”

Bu uygulama gün içerisinde 2 defa uygulanır. Suyu çıkarılan havuç 2 çorba kaşığı ve 20 damla kadar limon suyu ile karıştırılır. 20 dakika bekletilir ve ardından yıkanır.

“Pirinç unu ve sütlü çil maskesi”

Hazırlaması kolaydır ve bir çay bardaği ile 1 avuç pirinç unu yeterlidir. Karışım iyice yapılmalıdır ve cilt üzerinde 20 dakika bekletildikten sonra soğuk su ile durulanır.

“Portakal kabuklarından hazırlanan maske”

2 tane portakalın kabukları rendeden geçirilir, kab içerisine alarak çatal/bıçak yardımı içine içme suyu ilave ederek krema şekli alana kadar iyice ezin. Maske hazırlandıktan sonra cilt üzerinde  20 dakika bekletin ve ılık su ile durulayın.

“Çilek ve bal maskesi”

Bu maskeyi hazırlarken yemek isteyebilirsiniz. Tadı ve kokusu hoşunuza gidebilir. 2 çay kaşığı kadar bal ile 2 tane orta boy çilek bir kab içerisinde ezerek karıştırın. Cilt uygulamasının ardından 20 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın. Ardından nemlendirici kullanın.

“Domates maskesi”

1 adet domatesi rendeden geçirin ve kabularını atmadan bir kab içerisinde bir çay kaşığı kadar limon ve 1 yemek kaşığı yulafla iyice ezin. Tek seferde cilde uygulayın 10 dakika sonunda ılık su ile durulayın.

Suna Dumankaya’nın çil maskeleri

“Kayısılı maske”

Çekirdeksiz ve ayıklanmış 2 avuç kadar kayısılar blenderden geçirilir. 1 bardak nane, gelincik, bir tutam maydanoz ilavesi ile krema kvamına gelene kadar su eklenerek ateşte pişirin. Soğuduktan sonra cilde uygulanır ve 20 dakika sonunda soğuk su ile durulanır.

“Karbonhidratlı maske”

Çil maskesi Suna Dumankaya karbonhidrat alerjisi konusunda bir uyarıda bulunuyor ve cildi hassas olanlar dikkate almalıdır. Hassas ciltler tahriş olabilir ve cildiniz erkilenebilir. Basir olan bu tarif için 1 yemek kaşığı yoğurda 1 çay kaşığı kadar karbonhidrat eklenerek karışım yapılır. Lekeler üzerine uygulandıktan 20 dakika sonra durulamanız yeterlidir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir