HAYVANLAR

Erkek Aslanlar yavru aslanları neden öldürür?

Erkek Aslanlar yavru aslanları neden öldürür?

Bir erkek aslan yönetimi ele geçirince tüm yavru aslanları infaz eder.

Erkek aslanin bir aslan sürüsünü fethedince o sürüdeki aslan yavrularini öldürmesinin nedeni kendi genlerinin devamini saglamaktır. Bir erkek aslan bir sürüyü uzun süre hükmedemez günün birinde baska bir aslan gelip fetheder o bakımdan elinini cabuk tutmasi gerekiyor. Başka Aslan yavrularıyla enerji sarfetmeye zamani yoktur. Sürüyü fethedince bakıma muhtaç aslan yavrularini öldürür bunun sonucunda dişi aslanlar kısa sürede tekrar çiftleşme gereksinimi duyar ve erkek aslanda bu sayede kendi genlerinin devamini saglar. Sonuç olarak yeni sürünün egemenliğini aldığında eski yavruların tamamını vahşice boğarak öldürür.

Aslan:

Aslan (Panthera leo), kedigiller (Felidae) ailesinden etçil yırtıcı memeli bir hayvan türüdür.Hindistanın koruma altına alınmış küçük bir bölümünde ve Afrika kıtasında yaşamaktadırlar.

Afrika aslanı, kaplandan sonra dünyanın yaşayan en büyük ikinci kedisidir. Erkek Afrika aslanı ortalama 250 kg’dır. Kaydedilmiş en ağır aslan 1970 yılında İngiltere’deki Colchester Zoo adlı hayvanat bahçesindeki Simba adlı aslandır. Ağırlığı 435 kg olarak kaydedilmiştir. Dişiler ise ortalama 150 kg ağırlığında olabilirler. Postu kahverengimsi sarıdır. Erkeğin yelesi kahverengimsi sarıdan siyaha kadar değişir. Geniş alınlı, güçlü çeneli, uzayıp çekilebilen tırnaklı, sarımtırak kısa ve yatık tüylüdür. Kuyruğunun ucu püsküllüdür. Erkek aslanın başının etrafı uzun ve güzel bir yele ile süslüdür. Omuzlarının üzerine kadar dağılan bu perçem, kızdığı zaman kabarır. Pençelerinin büyük olması, yere sağlam basmasını sağlar. Aslanlar birbirleriyle bölgeleri için kavga eder. Genellikle bu ölümle sonuçlanabilir. Aslanların pençeleri ve dişleri çok keskindir. Bir insanı bir vuruşta öldürebilir veya yaralayabilir. Genellikle Afrika kıtasında yaşamlarını sürdürürler. Aslanlar dünya üzerinde yaşayan kedi türleri içinde en sosyal cinstir. Diğer tüm kedi cinsleri antisosyal olup yalnız yaşamayı tercih ederken aslanlar büyük gruplar oluşturan tek kedi cinsidir. Grup oluşturmalarının en büyük sebebi kendilerinden çok hızlı olan avlarını grupsal pusu kurarak yakalamak olduğu bazı bilim dünyasınca öne sürülmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir