GENEL

Erdoğan ve Putin’den ilk açıklama

Erdoğan ve Putin’den ilk açıklamalar

Rusya lideri Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan 268 gün sonra St. Petersburg’da buluştu. İki ülke arasında yeni bir sayfa açan buluşmada liderlerin sıcak mesajlar dikkat çekti, Putin “Bu fırsat için teşekkür ediyorum, hoşgeldiniz” diyerek sözlerini bitirdi. İkili görüşme ile ilgili yaşanan son dakika gelişmelerini haberimizden takip edebilirsiniz.

24 Kasım 2015’te Hatay semalarında Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesiyle kopan Türkiye ve Rusya ilişkileri, bugün yeniden inşa ediliyor. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Rusya’ya gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, St. Petersburg’da saat 14.07’de Rusya lideri Vladimir Putin’le buluştu.

Baş başa görüşmeden önce kısa bir açıklama yapan Putin, şöyle konuştu:

“Bugün Türkiye içindeki çok karmaşık duruma karşın gerçekleştirdiğiniz ziyaret, aramızdaki diyaloğu her şeye rağmen yeniden başlatmak istediğimizi, Türkiye ve Rusya halklarının çıkarları için ilişkilerimizi yeniden canlandırmak istediğimizi gösteriyor.

Önceki yıllarda ülkelerimizin ilişkileri benzeri görülmemiş olan bir seviyeye yükselmişti. Fakat sonucunda bir askerimizin öldüğü malum trajedinin ardından ilişkilerimiz çok düşük bir seviyeye geriledi. Bugün hem dar formatta hem de geniş formatta ticari ve ekonomik ilişkilerimizi ve terörle mücadele alanında işbirliğini görüşme imkanımız olacak.

Darbe girişiminin ardından sizi arayan ve ülkeniz içinde oluşan politik krizin aşılması için desteğini ifade eden ilk kişilerden biri oldum. İlkesel olarak anayasaya aykırı olan her girişime karşı olduğumuzu bir kez daha belirtmek isterim. Umarım sizin liderliğinizde Türk halkı bu sorunun üstesinden gelir ve ülke içinde düzen ve hukuk yeniden sağlanır.”

Rus lider, “Bu fırsat için teşekkür ediyorum, hoşgeldiniz” cümlesiyle sözlerini bitirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bu hassas dönemdeki davet için teşekkür ediyorum. Nahoş olaydan sonra süratle bir araya geldik” cümleleriyle sözlerine başladı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“İnanıyorum ki atacağımız adımlarla çok daha farklı bir sürecin içine gireceğiz. 15  Temmuz darbe girişiminin ertesinde sizlerin lider noktasında bizi arayışı hem tüm heyetimizi hem de halkımızı mutlu etmiştir. Pazar günü de İstanbul’da yapılan mitingle halkımızın darbecilere karşı durması çok anlamlıydı. Bu ziyaretle beraber, sırası bizde olan üst düzey istişare konsey toplantılarına da başlayacağımız için çok  mutluyuz. Aramızda masada olan birçok ikili ilişkilerimiz var, bölgenin siyasi  olarak bizlerden beklentileri var. İnanıyorum ki dayanışmamız bölgedeki  sorunların çözümüne de yardımcı olacaktır.”

Baş başa görüşüyorlar

Rusya lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Konstantin Sarayı’nda baş başa görüşmeye geçti. İki isim, son olarak 15 Kasım 2015’te Antalya’da yüz yüze görüşmüştü.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir