SAĞLIK

Ense Kökü Ağrısı

Ense Kökü Ağrısı

Kan basıncı veya hipertansiyon, menopoz, çene eklemi ağrısı sendromu (tmj), periferik nöropati ve stres ense ağrısının artmasına yol olabilir. Bazı ense ağrılarının nedeni hafif olup evde tedavi edilebilir, bazıları ise bir doktordan diğerine havale edilerek incelenmesi gerekebilir ve ona göre nedeni belirlenebilir.

HİPERTANSİYON VE ENSE AĞRISI

Hipertansiyon ense ağrısının önde gelen nedenidir. Kan basıncının artması arterlere olan basıncı artırır ve bu da ense ve baş ağrısı ile sonuçlanır. Bazı durumlarda aşırı stres ve yorgunluk, hipertansiyon ile ilişkili olan ense ağrısına yol açabilir. Bunun önüne geçebilmek için hipertansiyon diyet uygulamanız gerekir.

ÇENE EKLEMİ AĞRISI VE ENSE AĞRISI

Çene eklemindeki bir sorun yada bozukluk ensede ağrı meydana getirebilir. Ancak böyle bir durum,genellikle omuz ağrısı ve başın bir tarafındaki bir ağrı ile birlikte meydana gelir. çene aktivitesi gerektiren çiğneme yada ezme gibi durumlarda ense ağrısı oluyorsa, bir dişçiye görünmeniz yerinde bir karar olacaktır.

NÖROPATİ VE ENSE AĞRISI

Bu arada, sinir sistemindeki bazı hastalıklar boyun ve ense ağrısına neden olabilir. Ayrıca vücudun diğer bölümlerinde de karıncalanma ve uyuşma hissi gibi belirtiler hissediyorsanız mutlaka bir nöroloğa görünün.  Kas ya da tendon gerginliği gibi basit nedenlerden kaynaklanıyorsa, bu sorun bazı nöropatik ilaçlar ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

MENOPOZ VE ENSE AĞRISI

Ense ağrısına neden olan bir diğer etken menopozdur. Bu dönemdeki kadınlar sık sık baş ağrısı, ense ağrısı ve genel vücut ağrıları gibi vücudun farklı bölümlerinde ani ağrılar yaşayabilirler. Eğer daha 50 yaş ve daha üstü bir kadınsanız, o zaman ense ağrınız muhtemelen menopozdan kaynaklanıyordur.

STRESE BAĞLI ENSE AĞRISI

Ağrının herhangi bir tür stresten kaynaklanabilir. Kişi bunun farkında olmayabilir fakat stres bir çok endişe verici semptoma yol açabilir. Eğer anksiyete, depresyon ve stres atakları yaşıyorsanız, o zaman, ense ağrısına karşı duyarlı olduğunuzu söyleyebiliriz.

İlave olarak bilgisayar başında sürekli çalışan insanlarsa, sürekli aynı ekrana bakmaları zamanla ense ağrısına yol açabilir ve gittikçe daha kötüleşebilir.

Sık sık baş ağrısı, kusma ya da denge kaybı gibi can sıkıcı belirtiler yaşıyorsanız, hemen doktora görününüz. Bazı beyin ve sinir sistemi hastalıkları, ense ağrısının da dahil olduğu yukarıda sıralanan belirtiler ile birlikte ortaya çıkabilir.

BOYUN VE ENSE AĞRILARI

Ensekökü Ağrısı Neden Olur?

Ensekökü yaygın şikayetler arasındadır ama ağrı tuttuğunda bu bilgi pek bir işe yaramaz. Ağrı ve tutulma nedeniyle hareketleriniz kısıtlanabilir ve en basit işlerinizi görmek bile bir işkence halini alır. 50 yaş üstü kişilerde sık görülen boyun ağrısı, başın bittiği yerle omuzların başladığı bölge arasında herhangi bir yerde hissedilebilir. Ancak boyun ağrısının bu bölgeyle sınırlı kalmayıp, sırta ve kollara vurduğu da olur.

Ensekökü ağrısında şikayetçiyseniz, daha karmaşık nedenlerden şüphe etmeden önce, yatağınız ve yastıklarınız sağlınızı gözeten, iyi ürünler değil mi, bütün gün stres seviyeniz yüksek mi veya iş yerinde sürekli klavyeye doğru boynunuzu eğerek uzun saatler çalışıyor musunuz, gözden geçirin. Bu sorulardan bir veya ikisine ‘evet’ diye cevap verdiğinizde, boyun ağrınızın nedenini bulmuş olabilirsiniz. Ağrıya yol açan durumla ilgili gereken değişiklik yapıldıktan sonra birkaç gün içerisinde, ağrı kendiliğinden kaybolur.

Kas Spazmı, Tutulma ve Kötü Duruş

En çok karşılaşılan boyun ağrısı türü, mekanik boyun ağrısıdır. Omurga hastalıklarına bağlı olarak değil de kötü duruş, oturuş bozukluğu, kaza ve zedelenme benzeri sebeplerden kaynaklanır. Boyunda ağrı tam olarak neden kaynaklanıyor tespit etmesi zordur. Özellikle masa başında çalışanların çoğu bu tip boyun ağrısından şikayetçidir. Baş, omuz ve kola ağrısı da bu ağrıya eşlik edebilir.

Otururken öne eğilerek çalışmak, uzun süre boynu eğik şekilde sabit tutarak kitap okumak, el işi yapmak, klavyede yazı yazmak, araba sürmek; yatarak televizyon izlemek, aşırı spor ve boyun sağlığına uygun olmayan yastıkta yatmak gibi nedenlerle mekanik ağrılar ortaya çıkabilir. Ev işleri sırasında boyun yukarı ya da öne doğru sabitlenmiş şekilde iş görmek çoğu ev kadınında boyun ağrılarına yol açar. Örneğin perde asarken ya da evyede bulaşık yıkarken, boynunuzu belli bir pozisyonda uzun süre tutmuş ve zorlamış olabilirsiniz.

Ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar bu tip ağrıları dindirir. Çeşitli egzersizler ve ağrıya neden olan kötü duruşun düzeltilmesi genel olarak uygulanan tedavi yöntemleridir.

Kaygı ve Stres

Boyun ağrısının nedenleri psikolojik olabilir. Stresin vücudumuz üzerinde fiziksel etkileri olduğunu biliyoruz. Eğer ‘kaygı’ sorununuz varsa, vücudunuz sürekli stres altında demektir. Stres altındayken kasların gerilmesine neden olan hormonların salgılanması nedeniyle, boyun ya da bel ağrılarının ve tutulmaların görülmesine sık rastlanır. Ne yazık ki bu durum bir kısır döngüye yol açar. Stres nedeniyle meydana gelen ağrılar da bir başka stres kaynağı olarak listeye eklenmiş olur.

Gerginlikten kaynaklanan ağrılara karşı masaj, sıcak banyo ve egzersiz gibi kas gevşetici aktiviteler işe yarayabilir. Her şeyden önemlisi ise stres ve kaygıyla baş etmenin ve kaygılarınızla başa çıkabilmenin sağlığınız için ne kadar önemli olduğunu fark etmenizdir. Stres elbette hayatın bir parçası ancak endişeli ruh halinden sıyrılıp kendinizi rahatlatmanın yollarını keşfettiğinizde, vücudunuzun daha sağlıklı olması ve ağrıların azalması adına önemli bir adım atmış olursunuz.

Travmalardan Kaynaklanan Ağrılar

Ciddi boyun ağrılarının pek çoğu genellikle düşme, kaza benzeri travmalardan dolayı kaynaklanır. Trafik kazası, belli bir yükseklikten boynu zedeleyecek şekilde düşme, yüz üstü düşme, spor kazaları veya boğuşma benzeri istenmeyen olaylar, boyunda ciddi hasarlar meydana getirebilir ve bu travmaların hemen hepsi de boyun ağrısına yol açabilir.

Boyun Fıtığı

Boyundaki omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Kıkırdakların içinde de jöle kıvamında sıvı vardır. Bu sıvının çeşitli nedenlerle dışarı taşması ve sinirlere baskı yapmaya başlaması, boyun fıtığını oluşturur. Trafik kazaları, boyun kaslarına aşırı yüklenme, boynu sabit tutarak yapılan masa başı işleri ve hareketsizlik boyun fıtığına yol açan nedenlerden bazılarıdır. İlk belirtiler boyun ağrısı ve boyun hareketlerinde kısıtlanmadır. Boyun ağrısı dışında baş ağrısı, omuz ve kol ağrıları, hatta göğüs ağrıları da görülebilir. Sinirlere ne kadar baskı olduğuna ve disklerin bozulma oranına bağlı olarak kollarda uyuşma, kol ve ellerde güçsüzlük meydana gelir. İlerleyen vak’alarda güçsüzlük bacaklara kadar iner.

Kireçlenme

Boyun kireçlenmesi, boyundaki bağlar ve kıkırdakların yıpranması sonucu oluşur. Bağların sertleştiği, kemiklerde çıkıntıların meydana geldiği bu yıpranma neticesinde omurilik ve sinir kanalları daralır. Bu daralma sebebiyle sinirlere baskı olur ve sonuç olarak boyun ağrıları başlar. Boyun kireçlenmesi ve boyun fıtığı birbirine çok benzer belirtiler gösterir. Boyun ve kol ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma ve güçten düşme görülebilir. Ameliyatla müdahale oranı düşüktür. Genellikle fizik tedavi ve çeşitli egzersizler önerilir.

Romatizmal Hastalıklar

Eklem ve bağ dokusu ile ilgili hastalıkların genel adı romatizmadır ve çeşitli türleri vardır. İltihapsız romatizma türlerinden, yumuşak doku romatizması ‘fibromiyalji‘ ve iltihaplı romatizma türlerinden ‘ankilozan spondilit‘, boyun ağrısı ile kendini gösteren romatizmal hastalıklar arasındadır.

Ensekökü Ağrısına Neden Olabilecek Diğer Hastalıklar

 • Enfeksiyon Hastalıkları
 • İç Organ Hastalıkları
 • Kemik Hastalıkları
 • Omurga İltihabı
 • Hormonal Hastalıklar
 • Tümörler

Ense Kökü Ağrısı Ne Zaman Ciddiye Alınmalı?

Ensekökü ağrısı için doktora görünüp şikayetinizden ve genel sağlık durumunuzdan söz etmeniz halinde, durumun ciddiyetinin ne seviyede olduğu çabuk bir şekilde anlaşılacaktır. Buna karşın çoğu kez, kendimizi mecbur hissetmedikçe doktora gitmeyi ertelemek gibi bir hataya düşeriz. Boyun ağrınızın geçici olduğunu düşünerek doktora görünmeyi ihmal ediyor olabilirsiniz. Ancak aşağıdaki maddelerden biri ya da birkaçı size tanıdık geliyorsa, hemen bir uzmana başvurmakta gecikmeyin:

 • Ağrı günden güne artarak ilerliyorsa.
 • Boyun ağrısı kola sıçramışsa ve kolun hissizleşmesi, uyuşması ya da tutmaması gibi şikayetler görülüyorsa.
 • Genel olarak bir halsizlik, kendini iyi hissetmeme şikayetiyle birlikte boyun ağrısı da varsa.
 • Boyun ağrısının yanı sıra idrara çıkmakla ya da yürümekle ilgili de bir problem yaşanıyorsa. (Omurilik üzerindeki baskıyla ilgili bir sorun olabilir.)
 • Boyun kemiklerinde hassaslaşma, yumuşaklık dikkat çekiyorsa.
 • Romatizmal artrit ya da kanser gibi önemli bir hastalığın yanı sıra boyun ağrıları başlamışsa.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir