KADIN

En sağlıklı bebek nasıl yıkanır

En sağlıklı bebek nasıl yıkanır

Banyo yaparken ortamın hijyenik olduğundan emin olun; Şayet banyo koşulları yeterince hijyenik değilse ve bebeğin göbek bağı düşmemişse, banyo yaptırmamak daha doğru olacaktır. Göbek bağı; küvet ya da leğendeki bakterilerden hastalık kapabilmektedir.

Bebeğinizin karnı aç ya da tok olmasın; Yemek yedikten hemen sonra banyo yaptırılan bebekler kusabilir, bebeğin aç olması ise banyoda huzursuz olmasına yol açabilir. Bu sebeple bebeğin karnı ne aç ne de tok olmalıdır.

Suyun sıcaklığını iyi ayarlayın; Bebeğin banyo yapacağı ortam sıcak olmalıdır. Şayet banyo soğuksa evin sıcak olan başka bir odasını kullanmanı daha sağlıklı olacaktır.

Hazırlıklarınızı banyodan önce tamamlayın; Banyoda bebek şampuanları, sabun, su mutlaka hazır bulundurulmalıdır. Bunun dışında bebek banyo yaptıktan sonra üşümemesi için havluyu da önceden çıkarmanız önemlidir.

Bebeği alıştıra alıştıra yıkayın; Bebeklerin suya birden bırakılması, korkuya sebep olabilir. Bu sebeple bebeği yavaş yavaş suya soklamalısınız. İlk önce ayakları suya girsin daha sonra da gövdesini de suya sokun. Bu sayede bebek daha az korkacaktır.

Bebeği doğru pozisyonda tutun; Banyo sırasında bebeği doğru tutmak, rahatsız olmasını engelletecektir. Bebeği tutarken; omurgalarına, kas yapısına ve boynuna zarar vermediğinizden emin olun.

En son başını yıkayın; Bebeklerin en çabuk üşüyeceği yer, başlarıdır. Bu sebeple bebeğin başını en son yıkayın ve ardından hemen havluya sarın. İlk önce sırtını yıkayın ve ardından poposunu. Son olarak ise başını yıkayın.

Nefesinin kesilmemesine dikkat edin; Bebeğin başını yıkarken suyu geriye doğru dökün. Aksi halde nefesi kesilebilir.

Banyosu bitince hemen çıkarın; Banyo ortamı sıcak olsa dahi bebeği su içinde bekletmeyin. Mümkünse sıcak bir havlu ile hemen kurulayın. Daha sonra ise sıkı sıkı giydirin.

Banyodan sonra bebeğinizi uyutun; Sıcak ve güzel bir banyodan sonra rahatlayan bebeklerin uyutulması önemlidir. Bu rahatlığa alışan bebekler daha sonraki banyo denemeleride daha uslu duracaktır.

Kaynak: jinekoloji.comBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir