SAĞLIK

En Populer Diyetler

Merhaba arkadaşlar. Sizlere bu yazımızda dünya üzerinde oldukça popüler olan diyetler hakkında bilgi vereceğiz.

Diyet yapmak şüphesiz, kadın erkek, her kesim tarafından yapılmaktadır. Özellikle çağımızda obezite hastalığının baş göstermesi çoğu insanı diyete yönlendirmekte. Kiloların temel sebebi şüphesiz sağlıksız beslenme ve kısıtlı hareket yapmakla alakalıdır. Yaktığımız kalori miktarı, aldığımız kaloriden az olduğu sürece kilo almaya devam ederiz.

Fazla kilolarımızdan kurtulmak için, aldığımız kalori miktarını düşürmemiz şarttır. Sağlıklı bir insan günde ortalama 2000 – 2500 civarı kalori yakmaktadır. Yaktığımız bu kalori miktarından, daha az kalori almaya başlarsak, zaman içerisinde fazla kilolarımızı atmış oluruz.

Tabi kilo vermek iyi bir diyet ve sporla şarttır. Şimdi sizlere dünyaca ünlü bazı popüler diyetler hakkında bilgi aktaracağım.

Yoğurt Diyeti

Yoğurt diyeti, dünyaca nam yapmış diyetler arasında yer alır. Bu diyetteki amaç 7 günde, 5 ile 7 kilo verdirmektir. Şok diyetler arasında yer alan bir diyettir.

Bu diyet adından da anlaşıldığı gibi, 7 günde sadece yoğurt yiyerek yapılan bir diyettir. Bu diyete başlamadan önce mutlaka sağlık kontrolü yaptırmanızı öneririz. 1 hafta süresince, çoğu gıdayı tüketmeyeceğimiz için, vücudumuz vitamin ve mineral eksikliği ile karşılaşacaktır. Sağlık durumumuz yerinde değilse, bu diyet daha ciddi sağlık sorunlarının boy göstermesine sebebiyet verebilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Yoğurt Diyeti makalemizi okuyabilirsiniz.

Dukan Diyeti

Dukan diyeti, şok diyetler arasında yer alır. Diyetin mucidi Fransız Pierre Dukan’dır. Uzman kontrolünde hazırlanmış, dünyanın en eski diyeti diyebiliriz.

Bu diyet proteinle beslenmeye dayalıdır. Üç aşamadan oluşan bir diyettir. Bu diyetin aşamaları, atak aşaması, seyir aşaması, sağlamlaştırma aşaması ve dengeleme aşamasıdır.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar bu diyetin, herkes tarafından yapılamayacağını göstermektedir. Eğer dukan diyeti yapmaya karar verirseniz, kararınızı işleme koymadan önce, mutlaka sağlık kontrollerinizi yaptırmanız gereklidir. Farkında olmadığınız sağlık sorunlarınız olabilir ve diyet aşamasında daha ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Dukan diyeti hakkında daha detaylı bilgi almak için, Dukan diyeti makalemize göz atınız.

Lahana Diyeti

Lahana diyeti uzun yıllardır insanoğlu tarafından yapılmaktadır. Bu diyet asıl popülerliğini, medya sayesinde kazanmıştır. Birçok ünlünün, zayıflama sırlarını açıklamasında, lahana çorbası diyeti yaptığını açıklaması, lahana diyetini oldukça popüler hale getirmiştir.

Lahana diyeti oldukça etkili şok diyetler arasında yer alır. Azim ve sabır gösterilirse, çok kısa sürede, kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Bu diyette başarılı olabilmek için, 1 hafta boyunca hazırlanmış lahana çorbasının içilmesi şarttır.

Lahana diyeti çorbasındaki malzemeler, soğan, lahana, kereviz, havuç, domates, yeşilbiber ve mantardır. Bu diyeti uygulamadan öncede, mutlaka sağlık kontrolü yaptırınız.

Kaynak

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir