SAĞLIK

En fazla insan öldüren hastalık

En fazla insan öldüren hastalık

Kalp ve damar hastalıkları, tüm dünyada ölüm nedenleri arasında ilk sırada geliyor

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Levent Cerit, 12 – 18 Nisan Kalp Sağlığı Haftası dolayısıyla, tanı ve tedavi yöntemlerindeki gelişmelere rağmen dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sırada bulunan kalp ve damar hastalıkları ile ilgili bilgiler verdi.

Günümüzde kalp sağlığının değerinin daha iyi anlaşılmasına, tanı ve tedavi yöntemlerindeki ilerlemelere rağmen dünyada ve Türkiye’de ölüm nedenleri arasında hala ilk sırada kalp ve damar hastalıklarının geldiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Cerit, “Diebetes mellitus (şeker hastalığı), hipertansiyon (kan basıncı yüksekliği), hiperlipidemi, obezite ve sigara kullanımı kalp sağlığını tehdit eden faktörler arasında yer almaktadır. Özellikle sigara kullanımı, günümüzde bir salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Gençlerin sigaraya başlama yaşları çok küçük yaşlara düşmüştür. Sigaranın kalp hastalıklarına, inmeye (felç), akciğer hastalıklarına ve çeşitli kanserlere neden olduğu çok iyi bilinmektedir” dedi.

Kan basıncı yüksekliği, şeker hastalığı ve uyku bozuklukları ile kalp damar hastalıkları arasındaki yakın ilişkinin çok iyi bilindiğini belirten Uzm. Dr. Cerit, bu hastalıklara yönelik uygun tedavilerin ve takiplerin yapılmasının, hastalıkların neden olabileceği kardiyovasküler riskleri ortadan kaldırabildiğini vurguladı.
Kalp hastalıkları sıklığındaki artışın görülmesi ile birlikte koruyucu sağlık hizmetlerinin değerinin daha iyi anlaşılmaya başlandığını dile getiren Uzm. Dr. Cerit, “Sağlıklı beslenme, hazır gıdalar yerine akdeniz diyetinin tercih edilmesi, aşırı tuz tüketiminin önüne geçilmesi, düzenli check up programları, kalp sağlığını koruma önlemleri arasındadır. Ayrıca hayata pozitif bakmak, sevdiklerinizle kaliteli zaman geçirmek, kaliteli uyku da önemlidir” ifadelerini kaydetti.

“SAĞLIKLI BİR GELECEK İÇİN SPORU HAYATINIZIN BİR PARÇASI HALİNE GETİRİN”
“Sporu yaşamımızın bir parçası haline getirebilmek için sağlıklı bir kalbe sahip olmak gerekmektedir” diyen Uzm. Dr. Cerit, “35 yaş üstü kişilerin spor yapmaya başlamadan önce kardiyak yönden detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Fizik muayene, EKG (Elektrokardiyografi), ekokardiyografi ve egzersiz testleri yapılabilir” açıklamasında bulundu.

Uzm. Dr. Cerit, “Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için sağlıklı beslenin, hareket edin, tütün mamullerinden uzak durun, alkol tüketimini sınırlı tutun, vücut ağırlığınızı kontrol altında tutun, kan basıncınızı düzenli ölçtürün ve kontrol altında tutun, kan değerlerinizi düzenli olarak ölçtürün” ifadelerini kullandı.

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nda, kalp damar hastalıklarına yönelik check-up programları ile kalp hastalıklarına, erken dönemde tanı konulabildiğini söyleyen Uzm. Dr. Cerit, “Hastanemiz bünyesindeki 3D/4D Ekokardiyografi cihazı, kalbi 3D/4D (üç boyut/dört boyut) görüntüleme ile değerlendirmeye imkan tanıyan KKTC’deki ilk ve tek, en üst düzey teknolojiye sahip cihaz olarak Kıbrıs halkına hizmet vermektedir. En ileri teknolojik donanıma sahip poliklinik koşullarımızda, 3D/4D ekokardiyografi, efor testi, EKG holteri (24 saat ritim takibi), tilt testi (eğik masa testi), kalp pili kontrolü ünitesi ve aritmi (kalp ritim bozukluğu) ile kalp sağlığını korumak için çalışmaktayız. Hastalarımıza 7 gün 24 saat acil koşullarda koroner anjiyografi, balon, stent işlemlerini, alanında profesyonel bir ekip ile uygulamaktayız. Elektrofizyolojik çalışma, RF ablasyon, cryoablasyon yöntemleri ile ritim bozukluğu olan hastaların tanı ve tedavi işlemleri polikliniğimizde, bütün dünya ile eşzamanlı olarak, en ileri teknolojik ekipmanlar eşliğinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ailesi olarak, kalp ve damar hastalıkları ile olan mücadelede, kişileri bu hastalıklara karşı uyarmak, kalp sağlığı konusunda halkı bilinçlendirmek, sağlıklı yaşam alışkanlıklarını hayatın bir parçası haline getirmek ve kalp sağlığına gerekli önemi kazandırmak amacıyla 12 – 18 Nisan Kalp Sağlığı Haftanızı kutlar, sağlıklı günler dileriz” dedi.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir