DİN KADIN

Emziren anneler nasıl oruç tutar

Emziren anneler nasıl oruç tutar

Anne olmak isteyen her kadın, bu güzel duruma adım atmak için öncelikle sağlığına daha çok dikkat etmeye başlıyor ve beslenmesini düzene sokuyor. Ramazan ayında ise hem hamile hem de emziren annelerin oruç tutması anne sağlığını nasıl etkiler?

Sağlıklı beslenmek, hamile kalmak için önemli bir adım. Sağlıklı beslenerek daha rahat bir hamilelik geçirildiği ortada. Bunun içinde hamilelik sürecine giren anne adayları beslenmesine ve istirahat etmesine özellikle önem göstermelidir.

Beslenmenin bu kadar önemli olduğunun altı çizilirken, Ramazan ayının yaklaşması, anne adaylarını ikilemde bırakıyor. Sadece anne adaylarını değil, yeni doğrum yapmış olan ve bebeği ile emzirme dönemine giren anneler de aynı ikilemde kalıyor.

“Emziriyorum ama oruç tutmam gerekiyor mu?”

Emzirme döneminde annenin dikkat etmesi gereken şey yine beslenme oluyor. Çünkü bebek, anne sütü ile besleniyor ve hiçbir anne, bebeğini kalitesiz ve az miktarda süt ile beslemek istemez. Bunun için de sütün kalitesini ve miktarını artırıcı besin kaynakları tüketmek en güvenli adım olacaktır. Sadece beslenme değil aynı zamanda sıvı tüketimi de emzirme döneminde önemli bir faktördür.

Ramazan ayının yaza giriş dönemine denk gelmesinden dolayı, gün içerisinde uzun saatler boyunca aç ve susuz kalmak, emziren anneler için sağlıklı bir durum değil. Özellikle bebeğin ilk aylarında anne sütünün kaliteli ve doyurucu olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bebeğin olması gereken kiloya ulaşması ve sağlıklı bir şekilde gelişimine devam etmesi için de annenin düzenli beslenmesi ve su tüketimine özen göstermesi gerekiyor.

Eğer anne oruç tutma konusunda kararlıysa, dikkat etmesi gereken bazı unsurlar vardır. Orucunu bozduktan sonra gün içerisinde tüketmesi gereken su miktarını karşılamalı ve yine gün içerisinde sütünü olumlu yönde etkileyecek olan besin değerlerini tüketmeye özen göstermelidir. Ancak bunların birden bünyeye yüklenmesi de yine annenin sağlık açısı bakımından sorun çıkartabilir. Bu sebepten dolayı da emzirme döneminde olan annenin oruç tutması tavsiye edilmez.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir