BİTKİ VE GIDALAR

Elma sirkesi sivilce için nasıl kullanılır

Elma sirkesi sivilce için nasıl kullanılır

Elma suyu ile edilen elma sirkesi, hanımların bırakın sivilceyi bir kenara, yiyeceklerde, temizliklerde, lekelerde daha birçok nedenden dolayı vazgeçilmezidir.

Bin derde deva olacak ürünlerden biridir. Bizim her derdimize derman olmaya çalışan bu elma sirkesi nedir, elma sirkesi nasıl yapılır, elma sirkesi sivilceye nasıl iyi gelir konularında aklınıza takılanların cevaplarını size açıklayıcı şekilde vereceğiz ve şimdi sivilceler için kullanmayı düşündüğünüz sirkenin neler yaptığını öğrenelim.

Sivilce için kullanılan elma sirkesi nedir?

Elma sirkesi, sofamızdaki yemekler için, tatlandırıcı olarak salatalarda ve bunların yanısıra kullanılan ekşi meyve suyu salamura olarakta kullanılmaktadır. Sirkeler gelende yoğun asit barındıran meyveler “elma” ve “üzüm” en çok tercih edilenler arasındadır.

Kısaca, maya olarak tanımlanabilecek elma sirkesi, düşük alkollü içeceklerin, şeker barındıran nişastalı şarap gibi çözeltilerin mayalanmaları ile meydana gelen asetik asit barındıran çözeltiye sirke denir.

Şimdi hanımların en çok öğrenmek istedikleri sorulardan biri,

Elma sirkesi sivilceye nasıl iyi gelir?

Elma sirkesi içerisinde CH3COOH formülü ile tanımalanbilen organik asittir, Bu formül elma sirkesine keskin kokusunun yanında ayrıca ekşiliği veren formüldür. Bunlar, Karboksilik asitlerin (formik asit) en küçükleri arasında yer almaktadır.

Elma sirkesi  içerisinde % 4-5 oranında asetik asit barındırır, turşu kurmak için kullanılan sirkeler ise oran bakımından daha zengin olup içerisinde % 18 oranı seviyelerinde asit barındırır. İşte cilt sivilceleri için faydası veya zararı tam burada başlamaktadır. Elma sirkesinin meydana getirdiği asit gıdaları bozabilecek seviyede olan mikroorganizmaların gelişimini egneller. Ayrıca turşuların ve gıdalarında ömür sürelerin böylece uzatmış olur.

Elma sirkesinin meydana getirdiği Asetik asit sadece sivilce, gıdalar veya turşular için değil, aynı zamanda ev temizliğinde veya kireçlenme oluşan kablarında temizliğinin yanında cam ve madeni birikimleri temizlemek için oldukça faydalıdır.

Sivilceler için sirke; yukarıda belirtilen etkileri gösterdiğinden cilt dışı olarak tanımlayabileceğimiz sivilceler içinde aynı derecede etkiye neden olabilir.

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Ayrıca size sirke konusunda önemle belirtmek isteriz; sirke sivilce için kesin çözüm olmamakla beraber cildinize de hasar verebilir, alerji yapabilir veya istenmeyen sonuçlar meydana gelebilir. Konunun tümünde veya bir kısmında geçen bilgiler tamamen bilgilendirme doğrultusunda hazırlanmaktadır ve sorumluluk kabul edilmez.[/box]

Elma sirkesi ile sivilce için en çok kullanılan yöntem ve karışım;

Sivilce Maskesi:

Gerekli Malzemeler:

  • 1 fincan maden suyu,
  • 1 fincan elme sirkesi

Kullanımı:

Maden suyu ve sirkeyi bir kab içerisinde iyice karıştırın, sabah akşam olarak sivilceler üzerinde pumukla sürerek uygulayın. 30 dakika sonra yıkayarak kurulayın.

Önemli hatırlatma: 

Kullanacağınız sirkenin, Asetik asit içermeyen sirke olmasına dikkat edin. Elma sirkesi maskesi kullanımı için tıklayın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir