SAĞLIK

El ve ayak altı yanmaları

El ve ayak altı yanmaları

Ayak yanması, genellikle ayak ya da bacaktaki sinirlerin zarar görmesinden dolayı oluşan bir şikayettir. Bu durum farklı bir sağlık problemi ya da incinme sonucu oluşabilir. Belirtiler sürekli olabilir ya da arada bir gelip gidebilir. Ayrıca iğnelenme ve uyuşukluk da bazen yanma hissine eşlik edebilir.

Daha fazla zararı önlemeye yönelik tedaviye bir an önce başlamak için, ayakta yanma sebebinin bulunması büyük önem taşımaktadır.

Bu yazımızda ayak yanmasının nedenlerini, nasıl ortaya çıktığını ve nasıl tedavi edildiğini inceleyeceğiz.

Ayak Yanmasının Yaygın Nedenleri ve Tedavisi

1) Periferik Nöropati

Nedir: Periferik nöropati, omurgadan ayaklara kadar olan çizginin herhangi bir yerinde, bacak veya ayaklardaki sinirlerin hasar görmesi ile ortaya çıkan durumdur. Ayak yanmasının en yaygın sebebidir.

Nedenleri: Şeker hastalığı, çıkık gibi incinmeler, enfeksiyon, zona hastalığı ya da kullanılan ilaçlar. Vakaların yüzde 30’unda sebebi bilinememektedir.

Belirtileri: Ayak yanmasına genelde güçsüzlük, iğnelenme ya da uyuşukluk, denge ve koordinasyon bozukluğu eşlik eder. Genellikle iki ayağı birden etkiler. Belirtiler arada bir görülebilmekle birlikte bazen artarak devam eder.

Tedavisi: Periferik nöropatinin sebebine bağlı olarak farklı tedavi yöntemleri vardır.

2) Diyabetik Nöropati

Nedir: Diyabetin sinirlere hasar verecek derecede ilerlemesiyle birlikte periferal nöropatiye sebep olan ciddi bir durumdur.

Nedenleri: Uzun süreli yüksek kan şekeri sinirlere kan götürerek oksijen ve besin sağlayan kan damarlarını ve sinirin sinyal iletme durumunu etkiler.

Belirtiler: Belirtiler genelde ayak ve bacaklarda başlayarak ellere yayılabilir. Karıncalanma, uyuşukluk, geceleri artan ayak yanması, aşırı hassaslık, kas güçsüzlüğü ve ülser belirtilerdendir.

Tedavisi: İlaçlar, kanın şeker seviyesinin takibi ve kontrolü, sağlıklı beslenme, egzersiz, sigarayı ve aşırı alkol alımını bırakmak şeker hastalığına bağlı ayak yanmasına iyi gelir.

Şeker hastalığından yakınan herkes ayaklarına ekstra özen göstermelidir. Ayaktaki his kaybı genellikle ayakta oluşabilecek sorunların fark edilmesini önleyebilmektedir.

3) Morton Nöroması

Nedir: Ayağınızdaki sinirlerden birini saran dokunun kalınlaşması

Nedenleri: Normal olmayan ayak duruşları, ağır etkili sporların yapılması (koşma gibi), bol ya da dar ayakkabı giyimi gibi ayak üzerine baskı uygulayan durumlar.

Belirtiler: En yaygın belirtilerinden biri çakıl taşı üzerinde duruyor hissidir. Bu durum ayak yanması, ayak tabanı ve parmakta ağrı ve uyuşukluk ile de ilgilidir.

Tedavi: Dinlenme, buz koyma, iltihap sökücü ilaçlar, uygun ayakkabı kullanımı, ortez kullanımı,enjeksiyon, ameliyat.

4) Metatars Ağrısı

Nedir: Yumuşak dokuları çevreleyen ayak kemiklerinin yıpranması ya da iltihaplanması

Nedenleri: Aşırı kullanım, tekrar eden baskı, kas darlığı veya zayıflığı, uygun olmayan ayakkabı, garip ayak pozisyonu, iltihaplı şişlik, baskı çatlağı, gut hastalığı

Belirtileri: Ayak tabanında yanma hissi, genellikle baş parmağın altında olur ve ayakta durup ya da yüründüğünde artar. Belirtiler birden değil, zaman içinde yavaş yavaş kendini gösterir.

Tedavisi: Dinlenme, egzersiz, ilaçlar, enjeksiyon ve bazen de ameliyat

5) Periferal Damar Hastalığı

Nedir: Kollar ve bacaklardaki atardamarların daralarak kan akışını azaltması. Ayrıca periferal atardamar hastalığı olarak da bilinir.

Nedenleri: Atardamar duvarının kalınlaşması, atardamarın daralması ya da kan pıhtısı. Toplumda görülme sıklığı yaş ile birlikte artmaktadır.

Belirtileri: Yanma hissedilen ayak özellikle yürürken ağrır, güçsüzleşir, kas krampı görülebilir, yara oluşabilir, renk değişimi görülebilir (mavi-mor), kıl ve tırnak uzamasında azalma görülür. Bir ya da iki ayağı etkileyebilir. Belirtiler genellikle aktivite ile artar, dinlenince hafifler.

Tedavi: Tedavi, belirtileri yok etme ve hastalığın ilerlemesini engellemeye yönelik yapılır. Genellikle düzenli egzersiz, sigarayı bırakma,sağlıklı beslenme gibi hayat tarzı değişikliklerinin yanı sıra şeker hastalığının tedavi edilmesi, ilaçlar ve bazen ameliyat da tedavi seçenekleri arasında sayılabilir.

6) Yanan Ayak Sendromu

Nedir: Grierson-Gopalan sendromu olarak da bilinen bu hastalık, ayaktaki küçük sinir liflerinde hasar oluşmasıdır.

Nedenleri: Sebebi tam olarak belirlenemese de, B vitamini eksikliği, şeker hastalığı, hipotiroidi, romatoid artrit, böbrek yetmezliği ve ayağın yapısal bozukluğu ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca genetik bir durum olduğu da söylenebilir.

Belirtiler: Ayak yanması şeklinde bir ağrı, bu ağrı genellikle ayak tabanında olmakla birlikte geceleri daha kötüleşerek bacağın alt kısmına doğru yayılır. Bazen bu ağrıya batma, uyuşma ve iğnelenme hissi de eşlik eder. Çoğu zaman etkilenen kısımda herhangi bir kızarıklık ya da hassaslık görülmez. Ayrıca bu durum görüşü de etkileyebilir.

Tedavisi: Soğuk su ile ayak banyosu, B vitamini takviyesi, rahat ayakkabı kullanımı.

Ayak Yanmasının Diğer Nedenleri

Ayak yanmasının farklı birçok sebebi vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Alkol kullanımı: Aşırı alkol kullanımı sinir hasarına yol açarak ayak yanmasının oluşmasına sebep olur.

Kronik Böbrek Hastalığı: Biriken toksinler ayakta yanma hissine sebep olur.

Hipotiroidi: Tiroid hormonunun az salgılanması, şişmeye sebep olarak sinirlerin bakı altında kalmasına yol açar. Bu durum da ayak yanması, batma, iğnelenme ve uyuşukluğa sebep olur.

AIDS: HIV virüsü taşıyan insanların hemen hemen üçte biri sinir hasarı yaşamaktadır.

Vitamin eksikliği: B12 vitamini eksikliği ayak yanmasına da sebep olur.

Kemoterapi: Bazı kemoterapi türleri el-ayak-ağız hastalığına sebep olur. En yaygın belirtileri şişkinlik, kızarıklık, ayak tabanında ya da avuç içinde yanma şeklinde ağrı, yaralardır.

Eritromelalji: Nadir görülen ve arasıra kan damarlarının tıkanmasına yol açan sinir damar rahatsızlığı.

Kronik Alansal Ağrı Sendromu: Periferal sinirlerin merkezi sinir sistemine yanlış sinyal göndermesi ile sinir sisteminin fonksiyonunu düzgün yerine getirememesi ya da aşırı hassaslaşması olarak karşımıza çıkan kronik ve ilerleyen bir hastalıktır.

Charcot-Marie Diş Hastalığı: Periferal sinirleri etkileyen bir grup hastalık.

Ne kadar ciddi?
Ayak yanması çoğu zaman ciddi bir durum olmasa da bazen geçici iskemik atak, felç ya da kan pıhtısının belirtisi olması açısından önem taşır. Ayakta birdenbire ortaya çıkan yanma hissi her zaman bu belirtileri elemek için dikkatle incelenmelidir. Her zaman, yeni ortaya çıkan ağrı için doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmayınız.

KAYNAK: MULTİYAŞAM.COM

AYAKTA ATEŞLENME VE AYAKTA YANMA

Ayakta ateşlenme ve yanma hissi günümüzde birçok insanın karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu rahatsızlık çoğu insan için önemli bir sorun teşkil etmez. Ancak bazı kişilerde ise hayat kalitesini ileri derecede bozar. Çünkü böyle birisinde ayakta ateşlenme o kadar rahatsız edicidir ki, uykuya dalmaya engel olabilir. Bu durum nedeniyle kişide devamlı yorgunluk ve halsizlik hissedilmesine sebep olur. Bununla birlikte bazen de şeker hastalığı gibi önemli bir rahatsızlığın ön belirtisi olabilir. Ayakta ateşlenme veya yanma hissine kadınlar daha yatkındır.

Bu rahatsızlık kimlerde gelişir?
Bu rahatsızlığın geliştiği birçok kişide belirgin bir sebep yoktur. Genellikle izole bir yakınmadır ve ilave bir hastalık eşlik etmez. Bazen B vitamini eksikliği sebeplerden birisidir. Yine de günümüzde bu rahatsızlığı olan kişinin beslenmesi normaldir ve kan tetkiklerinde vitamin düzeyleri normal sınırlarda çıkar.
Ayakta ateşlenme ve yanma hissi sinirlerde mekanik bir sıkışma sonucu da gelişebilir. Ayakta sinir çevresindeki doku büyümeleri, travma, kırık, burkulma sinirleri mekanik olarak sıkıştırır. Sonuçta yanma veya ateşlenme hissi meydana gelir. Fazla kilo yüzünden ayaklara aşırı yüklenme veya rahatsız ayakkabı kullanımı da bir neden olabilir. Aşırı alkol alanlarda bu rahatsızlık daha sıktır. Bunun dışında şeker hastalığı da sebepler arasında gösterilmiştir. Ayakta mantar hastalığı bu rahatsızlığın bir sebebi olabilir.
Muhtemelen ayakta ateşlenme ve ayakta yanma şikayetinde psikolojik sorunlar en sık sebeptir. Bu yüzden böyle yakınması olan birisi öncelikle ruhsal yönden incelenmelidir. Sıkıntılı, çabuk sinirlenen, ayrıntıcı birisinde bu belirtiye daha fazla rastlanır. Aile içi sorunlar, işle ilgili problemler, maddi sıkıntılar sonrası yoğun duygulanım başlatıcı neden olabilir. Çocukluk çağındaki olumsuz anılar beyinde kayıtlı halde durur. Bugünkü hayatta benzer anıların tekrar yaşanması bu tür rahatsızlıklarda en önemli başlatıcı sebep olabilir. Çünkü beyin bu anılardaki ve bugün yaşanan olaylardaki duyguyu sağlıklı bir şekilde işlemleyemez.

Klinik belirtileri nelerdir?
Genellikle temel olarak ayakta bir ateşlenme hissi ve yanma görülür. Uyuşma veya ağırlık duyulması ilave olabilir. Uyuşma karıncalanma ya da iğne batar tarzda olabilir. Ayaklar sıcağa, dokunmaya ve terlemeye karşı hassastır. Bazı kişide yakınmalar aşırı şiddetlidir ve ağrıya sebep olabilir. Daha nadiren bacakta güçsüzlük ve kramp olabilir. Çoğunlukla geceleri şiddetlenmekle gündüzleri ise yakınmalar azalmaktadır. Özellikle sıcak yaz günlerinde şikayetler daha fazla artar. Akşam evde boş kalındığında, televizyon izlerken veya en önemlisi yatağa yatıldığında ayaktaki ateşlenme artar. Yattığı zaman sürekli ayağı soğutmak için pozisyon değiştirme, yorganın soğuk yerlerini arama ve ayağını yorganın içine sokamama olabilir.
Yanma genellikle ayak tabanı ile sınırlı olmakla birlikte bazen ayak bileği veya baldır bölgesinde de görülebilir. Şiddetli durumda ise ateşlenme ve yanma sırt bölgesine kadar yayılabilir. Belirtilerin gece kötüleşmesi, gündüz ise iyileşme eğiliminde olması çarpıcı bir özelliktir. Bazen bu rahatsızlığı olan kişi bu garip hissi anlatabilmekte zorlanır. Hissettiklerini tam olarak tanımlayamaz ve kendisini ekstra kötü hisseder.

Tedavisi nasıl yapılabilir?
Ayakta yanma ve ateşlenme olan birisinin tedavisi nedene bağlı olarak yapılır. Öncelikle hastaya bunun tehlikeli bir durum olmadığı anlatılır. Özellikle ayakkabı ayağın hava almasına müsaade eden bir maddeden yapılmış olmalı ve rahat ayakkabı tercih edilmelidir. Ayakların ısıya maruz kalmasına sebep olan faaliyetler yapılmamalıdır. Çorap seçiminde teri emecek tarzda pamuklu olanlar tercih edilmelidir. Banyo veya ayaklar yıkandıktan sonra iyi kurulanmalıdır. Çok aşırı soğuk olmayan suda 15 dakika ayakları bekletmek geçici bir rahatlama sağlar. Ayakları yüksek tutup dinlendirmek ise yine kısmen iyi gelebilir. Gün içinde ayakta geçirilen zamanı azaltmak, ayakları uzatarak dinlendirmek yararlıdır.
Bu rahatsızlık daha çok psikolojik bir sorun sonrası tetiklendiği için tedavide asıl olarak bu durum göz önüne alınmalıdır. Öncelikle rahatsızlığın ne zaman başladığı, hangi durumlarda arttığı, hangi durumlarda azaldığı tespit edilir. Burada yaşanılan duyguların çocukluk çağı anıları ile ilişkisi fark ettirilir. Tedavide psikoterapi uygulamaları en fazla yarar sağlayan iyileştirici yöntemdir.

KAYNAK: flashaber.com.tr

Ayak Tabanı Yanması

Ayak tabanı yanması, pek insanın yaşadığı ayak problemleri arasında yer alır. Değişik sebeplerden kaynaklanan ayak tabanı yanması, bazı kişilerde yaşam kalitesini bozacak düzeyde yaşanabilir.

Yanma hissi ayakların tabanında hissedilen sıcaklık ve hassasiyet olarak tarif edilebilir. Çoğu kişilerde ayak tabanında görünmesine rağmen, bazı kişilerde yanma bileklere ve baldır bölgesine kadar uzanabilir. Yapılan araştırmalar ayak tabanı yanmasının kadınlarda daha fazla göründüğünü tespit etmiştir. Genellikle 50 yaş üzerindeki kişilerde daha fazla görülse de, 25-45 yaş arasındaki kişileri de etkisi altına alabilir. Ayak tabanında yanma olduğunda ayaklarda sızlama başlayarak, ağrı, kızarıklık, iltihaplanma gibi etkiler görülmeye başlar.

Ayak tabanı yanmasının sebepleri nelerdir?

 • Travmalar: Ayakların kazalara maruz kalması durumunda, ayak parmaklarında kırık oluşması halinde, ayakta yanma hissedilmeye başlar. Bunun dışındaki travmalar fazla kilolar nedeniyle ayaklara aşırı yüklenme, şiddetli burkulma, ayağa uygun olmayan ayakkabılarla uzun yürüyüşler yapma ya da koşma nedeniyle oluşabilir.
 • Sinir sıkışması problemi: Sinir sıkışması genellikle ayak parmaklarından üçüncü ve dördüncü parmak arasındaki bölgedeki sinirlerde oluşan doku büyümesidir. Doku büyümesi siniri rahatsız edince yanma sorunu yaşanmaya başlar. Ayak bileğinde tarsal tünel sendromu ayaklarda yanmaya sebep olan sorunlardan biridir. Bu sorun sinirlerin ayağa girdiği bilek kısmında oluşur.
 • Ayak mantarı: Ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonları yanmaya sebep olabilir. Bu oluşumlar ılık ve nemli cilt yüzeyinde oluşur. Uzun süre ayaklarında ayakkabıyla kalanlar ve aşırı terleyen kişilerde bu sorun sıkça yaşanabilir. Özellikle sporla uğraşanlar bu soruna daha fazla yatkın olurlar. Rahatsızlığın olduğu yerde kuruma, pullanma, kaşıntı, sızlama ve yanma hissedilir.
 • Alerjik reaksiyonlar: Ayaklarda alerjiye neden olan etkenler yüzünden kaşıntı, sızlama, ağrı ve yanma oluşabilir. Alerjiye sebep olan etkenler çoraplar, ayakkabılar, deterjan ve sabunlar olabilir. Bunlar tespit edilirse kullanımının terk edilmesi yanma sorununa çare olacaktır.
 • Diyabetik nöropati: Bu sorun sadece şeker hastası kişilerde yaşanır. Diyabetik nöropati ayakta ve bacakta olan sinirlerin hasar görmesiyle ve kanda bulunan glikoz seviyesinin yükselmesiyle oluşur. Geceleri yaygın şekilde ayak yanması sorunu yaşanır. Bunun yanında ayaklarda uyuşma ve karıncalanma yanma şikayetine eşlik edebilir.
 • Diğer yanma nedenleri: Kan dolaşımıyla ilgili sorunlar kan damarlarını etkileyen bir unsurdur. Bunun sonucunda ayakta yanma hissi oluşur. Yanma hissi böbrek ve karaciğer hastalıkları, artrit gibi sağlık sorunlarının belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca genetik yatkınlık, B12 vitamin eksikliği, sigara ve alkol alışkanlığı, obezite gibi sorunlarda ayak tabanında yanma etkisi yapabilir.

Ayak tabanı yanması nasıl tedavi edilir?

Bu sorunun tedavisinin yapılması için öncelikle buna neden olan sebep belirlenmelidir. Sebebin tedavi edilmesi ayaktaki yanmanın geçmesini sağlayacaktır. Bunun yanında ayağın temizliğine dikkat edilmesi, ayakkabıların rahat olanlardan seçilmesi, terlemeyi önlemek için uygun çoraplar giyilmesi, ayakların rahat olması için gerekiyorsa özel tabanlık kullanılması faydalı olabilir. Eğer yanmayla birlikte ağrı oluyorsa, ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

KAYNAK: AYAK.GEN.TR

Ayaklardaki Yanmanın Nedenleri ve Tedavisi

Orta ve ileri yaşlarda birçoğumuzun ortak sorunu olan ayak yanmalarının birçok nedeni olduğu gibi, bazen hiçbir neden olmaksızın da ayaklarınızda yanma oluşabilir. Özellikle geceleri oluşan ayaklardaki yanma, uykunun bölünmesine neden olarak kaliteli bir uyku alınmasını engellemektedir.

Bu durum bazıları tarafından bir rahatsızlık olarak görülmemekte, bazılarının ise hayatlarının kalitesini düşürecek seviyeye gelip büyük bir sorun olarak karşılarına çıkmaktadır. Tıp dilindeki adı ayak yanması sendromu olan bu sorunun gerçek nedenlerini araştırdık ve soruna çözüm olabilecek önerileri derledik.

Ayaklarım neden yanıyor?

Öncelikle ayak yanması rahatsızlığının ortaya çıktığı kişilerde belirgin bir neden olmayabilir. Bu durum;

 • B vitamini eksikliği yüzünden ortaya çıkmış olabilir.
 • Ayak veya bacaktaki mekanik bir sıkışma kendini ayakta yanma hissi olarak gösterebilir.
 • Fazla kilolar nedeniyle ayaklara fazla yüklenme ve rahatsız ayakkabı kullanımı da ayak yanmasının nedenlerinden biridir.
 • Eğer aşırı derecede alkol tüketiyorsanız bu rahatsızlığın sizde sıklıkla görülmesi kaçınılmazdır.
 • Şeker hastalığının da ayak yanmasının nedenleri arasında olduğu söylenmektedir.
 • Ayaklardaki mantar hastalığı rahatsızlığın bir sebebi olarak gösterilebilir.
 • Giyilen çorapların kalitesiz olması bu soruna neden olabilir.
 • En büyük sebeplerden biri de psikolojik sorunlardır. Aile içi sorunlar, işle ilgili problemler ve maddi sıkıntılar sonrası yaşanan yoğun duygusallık ayak yanmasını başlatan nedenlerden biri olabilir.

Ayak yanması nasıl tedavi edilir?

Ayaklarında yanma yada ateşlenme olan kişilerin tedavisi rahatsızlığın nedenine göre değişiklik gösterir.

 • İlk olarak ayakkabı, ayağın nefes almasına zemin hazırlayan bir yapıda ve rahat olmalıdır.
 • Ayakların yoğun ısıya maruz kalmasına sebebiyet veren faaliyetlerden uzak durulmalıdır.
 • Teri emecek yapıda olan pamuk çoraplar tercih edilmelidir.
 • Banyoda ayaklar yıkandıktan sonra iyi bir şekilde kurulanmalıdır.
 • Çok aşırı soğuk olmayan suda ayakları bir süre bekletmek geçici bir çözüm olabilir.
 • Ayakları yüksek tutmakta ayakları suda bekletmek gibi kısa süreli çözüm olabilir.
 • Gün içinde ayakta geçirilen zamanı kısaltmak yada ayakları uzatarak dinlendirmek ayak yanmasının azalmasında etkili olabilir.

Ayaklardaki yanma ve ateşlenme daha çok psikolojik rahatsızlıklar sonunda görüldüğü için asıl olarak bunu ortaya çıkaran durum göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer bu aşamada sorunu bulmakta zorlanırsanız bir psikoterapiste başvurmanız yararınıza olacaktır.

Ayaklarınızdaki yanmanın bir an önce geçmesi dileğimizle

KAYNAK: kadindedigin.net

Ayak Altı Yanması

Ayak altı yanması ya da ayak tabanı yanması neredeyse herkesin en az bir kere yaşadığı bir problemdir. Ayak altı yanması bir çok nedenden kaynaklanabildiği gibi bazen çok sinir bozucu şiddetlerde de görülebilmektedir. Vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen yanma hissi daha çok sinirlerin sıkışması sonucunda görülür.

Ayak altı yanması, ayak tabanında hissedilen sıcaklık ve ısı hassasiyeti olarak ifade edilir. Yanma hissi genelde ayak altında yani ayak tabanında görülse de, bazen baldırlarda ve ayak bileklerinde de görülebilir. Ayak tabanında yanma sorunu kadınlarda ve 50 yaşın üzerindeki kişilerde daha çok görülmektedir. Ayak altında yanma hissi sızlama, karıncalanma, acı, ağrı ve iltihaplanmayla beraber görülebilir.

Ayak Altı Yanmasının Nedenleri Nelerdir?

Sinir sıkışması: Sinir sıkışması sorunu vücudun belirli bir noktasına uzun süre baskı uygulanması sonucunda görülür. Sinir sıkışmasının bir sonucu olarak ise o bölgede yanma hissi, karıncalanma hissi meydana gelir. Ayaklarında tünel sendromu yaşayan kişilerde ayak yanması problemi daha çok görülmektedir.

Ayak Mantarı: Vücudun herhangi bir bölgesinde oluşabilen mantarlar daha çok nemli ve ıslak bölgelerde meydana gelir ve türerler. Ayakların uzun süre ayakkabı içerisinde olması ve aşırı ayak terlemesi durumlarında ayakta mantarlara rastlanır. Ayak mantarları ise bu bölgelerde yanma hissinin oluşmasına neden olurlar.

Travma ya da Darbe: Ayağın darbe ya da hasar alması sonucunda darbenin şiddetiyle orantılı olarak, yanma hissi meydana gelebilir. Ayak parmak kırıklarında ve aşırı kilo durumlarında ayak altında yanma hissi meydana gelebilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Alerjilerin nedenleri kişiden kişiye değişse de sonuçları hemen hemen aynıdır. Alerjik reaksiyonların sonucu olarak ayak tabanında yanma hissi oluşabilir. Alerjiden kaynaklı yanma hissi çoraptan, ayakkabıdan ya da kullanılan sabundan dolayı olabilmektedir.

Şeker Hastalığı: Şeker hastası kişilerde ayakta yanma problemine daha çok rastlanmaktadır. Diyabet rahatsızlıkları kanda bulunan glikoz seviyesinin artması sonucunda görülür. Buna bağlı olarak ise ayak tabanında ve ayak çevresinde yanmalar oluşur. Şeker hastalarında bu sorun çok şiddetli görülebildiğinden, uykusuz gecelere neden olabilmektedir. Yanma hissiyle beraber karıncalanma ve uyuşma sorunları da görülür.

Ayak altı yanması bir çok nedenden kaynaklı olabilir. Karaciğer rahatsızlıkları, kan dolaşım sistemi bozuklukları ve vitamin eksikliği durumlarında da ayak tabanında yanma hissi oluşabilmektedir. Ayak altı yanması sorunu ciddi hastalıkların belirtisi olabileceğinden kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman bir doktora başvurulmalıdır.

KAYNAK: sagliklahayat.com

EL VE AYAK YANMASI

El ve ayaklarda yanma genelde yetişkinlerde görülen bir sorundur. Çoğu ayak ve el yanması geçici bir sorundur. Fakat yanma hissinin süresi uzadığında bir doktordan yardım almakta fayda bulunmaktadır. Geçici olarak el ve ayaklarda hissedilen yanma kimyasal maddeler alerjisi olan ya da koşucularda görülebilmektedir. Fakat siz ne koşucu ne de kimyasal maddeler ile haşir neşir değilseniz akla bu sorunun altında yatan başka bir neden akla gelmelidir. El ve ayak organlarından en fazla yakınılan organ ayaklardır. Ayakların genelde topuk kısmı daha fazla yangın emareleri vermektedir.

Yazımızda ayak ve elde yanma durumlarının nedenleri, alınabilecek önlemler ve bitkisel tedavi metotları yer almaktadır. Yararlı olmasını temenni ediyoruz.

NEDENLERİ NELERDİR?

 • Sensory perip-heral neuropathy: Bu rahatsızlık el ve ayaklardan beyne mesaj taşıyan sinirlerdeki bir harabiyet sonucu ortaya çıkar. Bu rahatsızlığa ise şeker hastalığı, alkol kullanımı ya da B12 vitamini eksikliği yol açabilir. Yani sayılan 3 nedenden biri olan kişilerde el ve ayak yanması görülebilir.
 • Menopoza giren kadınlarda yanma hissi görülebilir.

AYAK YANMALARINDA ÖNERİLER

Ayak yanması yakınmalarında kişinin konforunu artırabilecek bir takım basit uygulamalar da bulunmaktadır. Bunlar arasında naylon çorap giyilmemesi, uzun süre ayakların ayakkabı içinde tutulmaması ve havalandırılması, uzun süre ayakta kalınmaması, acılı ve tuzlu gıdaların tüketiminin sınırlandırılması ve ağrı zamanlarında ılık su ile banyo yapılması önerilmektedir. Buna ilaveten yatmadan önce bir dakika kadar ayağınızı suyun altına tutun. Islak bir şekilde kurulamadan yatağa giriniz. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

EL VE AYAK YANMALARINA BİTKİSEL ÖNERİLER

 • Uykuya yatmadan önce yoğurt suyu tüketebilirsiniz.(sarı renkli olanını)
 • 4 tane lahana yaprağı alın. Yarım litre suda kapalı bir tencerede kaynatın. Lahana suyunu sabah akşam yemeklerden önce veya sonra içiniz. 3 gün içilip 3 gün ara verilmesi önerilmektedir. İçilen gün sayısı 21 gün olmalıdır.
 • El ve ayaklarınıza limon suyu sürebilirsiniz.
 • Sarı kantaron yağı ile ayaklara masaj yapılması ve daha sonra yatılması yanmaları önleyecektir.

SONUÇ OLARAK: El ve ayak içi ateşlenme ya da yanmaları günlük hayatta karşımıza çıkabilen bir sorundur. Bu sorunun çözümüne katkıda bulunmak için önlem almak başlıca prensiptir. Alkol almamak, B12 bakımından zengin beslenmek gibi. Ayrıca şunu da bir not olarak düşmek istiyorum. B12 bitkisel gıdalarda bulunmamaktadır. Daha çok karaciğer, böbrek, sığır eti, yumurta, süt, peynir ve balık gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunmaktadır. Et yemeyen kişilerde B12 vitamini eksikliği had safhadadır. Diğer durumlarda şikyetleri azaltmak için önerilerimizi uygulamanız yerinde olacaktır.

KAYNAK: saglikvakti.comBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir