KADIN

Ek besinlere geçiş

Ek besinlere geçiş

Ek besinlere geçişi kolaylaştıracak öneriler

Emzirmekten biberona ya da katı yiyeceklere geçiş yapmak hem siz hem de bebeğiniz için büyük bir olaydır.

Katı yiyeceklere başlamak sadece bir beslenme olayı değil aynı zamanda da bebeğinizin, çiğnemek ve yemek gibi yeni dünya zevkleriyle heyecan verici tanışması anlamına gelir.

Küçük miktarlarla başlayın

  • Küçük miktarlarla başlayın, yavaşça arttırın. Yan etkiler gelişirse (kabızlık alerji gibi) miktarı azaltmaya başlayın ya da en azından sabit tutun. Bebeğiniz yeterince aldığını ve doyduğunu size bebek dilinde zaten anlatacaktır.

Tek bir yeni gıda deneyin

  • Bir seferde tek bir yeni gıda deneyin. Bebeğin ve bağırsakların alışması için zaman tanımış olursunuz . Ayrıca alerji gelişirse, neden olan gıdayı kolayca saptayabilirsiniz.

Zamana yayın

  • Reddettiği bir gıdayı 1-2 hafta kadar ara verip sonra tekrar deneyin. Zamana yaymak genelde en iyi çözümdür.

Israrcı olmayın

  • Bebek yorgunsa, keyfi yoksa beslemeyi erteleyin. Israr, tepki gelişmesine neden olup, faydadan çok zarara yol açabilir.

Anne sütünün önemini unutmayın

  • Anne sütü ile besleme ilk 4-6 ay boyunca, su bile vermeksizin tek başına bebeğin optimal büyüme ve gelişmesi için yeterlidir. Bu süre içerisinde ek gıda verilmesi annenin süt salgılama, bebeğin de emme fonksiyonlarını bozacağı gibi, anne sütünün enfeksiyonlardan koruyucu etkisinin azalmasına yol açar.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir