BİTKİ VE GIDALAR

Eğreltiotu dağda yetişen öylesine bir bitki mi yoksa faydaları var mı?

Eğreltiotu

Eğrelti otu bitkisine ayrıca eğrelti de diyebilirsiniz. Tıpkı bazı çeşit kelebeklerin kanatlarında göreceğiniz benekler gibi eğretli otunda da benekler görebilirsiniz. Diğer bitkilerden kendini ayırt ettiren ve en çok bildiğimiz fiziki özelliği budur.

Eğrelti veya Eğrelti otu (Pteridophyta);

Çiçeksiz olan bu bitki, birçok tür ve cinsi ile tropilak bölgelerde ağaç gibi, ılıman iklime sahip bölgelerde ise otsu şekilde yetişir. Yaprakları ince uzun ve çok parçalıdır.

120 cm boyuna kadar ulaşabilen bu bitki, eğreltiotugiller ailesine mesuptur. Yapraklarının altında bulunan kahverengi sporlarla çoğalırlar. Erkekler için merak ettikleri üreme desteği ise yine bu sporlar sayesindedir.

Eğrelti otunun diğer adı

İki çeşit olarak isimlendirilen eğrelti otları, erkek eğrelti otu ve dişi eğreltiotu olarak söylenir. Bu cinslere botanik dilinde “extractum de fougere male” ve “extractum filicis” olarak isimler verilmiştir.

Eğrelti otunun faydaları

Bu bitkinin insan sağlığına faydaları vardır. Yani bitkiyi süs bitkisi olarak değerlendirmemekta fayda var. Başlıca faydalarını şu şekilde özetletebiliriz;

  • Bağırsaklarda meydana gelen tenyanın ve bağırsak solucanlarının atılması durumudur. Boğaz ağrılarına iyi geldiği gibi aynı zamanda balgam söktürme özelliği vardır.
  • Kalp çarpıntısına faydaları olduğu söylenen bitkinin, çarpıntısı olanlarda düzenli kullanmaları tavsiye edilir.
  • Doğal yöntemlerle varis ve basur promlerine çözüm arayanlar içi ayrıca etkisi vardır.
  • Cilt kanseri ve buna benzer hastalıklarda eğrelti otu kullanımı tavsiye edilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir