KADIN

E tesettür giyimde tesettür ile abiye uyumu nasıl yapılmalı?

E tesettür giyimde tesettür ile abiye uyumu nasıl yapılmalı?

İki giyimi birbirinden ayırmak doğru mu? Tesettür ile abiye ayrı tarz mı? Tesettür giyimde abiye giyilebilir mi? İşte bu soruların yanıtını bu makale içerisinde sizerinde bilgisine sunacağız.

Öncelikle bu iki kelimenin ne anlama geldiğini kısaca öğrenmekte fayda var. Konuyu daha iyi anlamak için anlamı doğru bilinirse iki kelimenin tam olarak ne anlama geldiği ve nasıl bir model veya tarz uygulanması gerektiği en doğru şekilde anlaşılacaktır.

[box type=”info” align=”aligncenter” class=”” width=””]Abiye elbise modeli gidilecek yere ve saate uygun olarak ve günün modası dikkate alınarak seçilmelidir. Abiye modeli belirlerken kişinin yaşı, vücut özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda süsleme gereçleri de modele ve vücut yapısına dikkat edilerek seçilmelidir. [/box]

Abiye nedir öğrenelim?

Türkçe sözlük açıklamalarına göre abiye; Gösterişli anlamına gelmektedir. Ayrıca geceler, davetler ve özel günler için kadınların kullandığı şık elbise anlamı ttaşımaktadır.

Anlam ve mana zenginliğine göre çıkarılacak sonuç; abiyenin, düğünlerde, nişanlarda, balolarda, yemeklerde, gece partilerinde giyilebilecek kıyafet şekli anlamındadır. Eğer bir hanımı bir sosyal ektivite için bir yere davet ettiyseniz ve gelen bayanın üzerinde şık bir uzunca siyah elbise elinde çantası ve topuklu bir ayakkabı ile tamamladığı model arasında “abiye” elbise oluyor.

Bilmeyenler için abiyenin anlamını da özetlemiş olduk. Tabi akılda kaldıysa hatırlatalım, kadının abiye giymesi sadece geceler ile sınırlı değildir. Eğer mutlu ve kendini güzel hissediyorsa tüm ortamlarda bu kıyafeti tercih edebilir.

Gelelim tesettür nedir öğrenmeye!

Abiye ile kıyaslandığında tesettür, çok daha geniş anlam içermektedir. Çoğu insanın tesettür giyim dediği başörtüsü ile sınırlanan bu kavram aslında uzunca metinlere sığacak kadar uzun bir kavramdır. İnsanlığın doğuşuna kadar dayanmaktadır.

Kelime olara tesettür; örtünmek anlamını ifade eder ve İslami bir kelimedir. Dini bütün kadınların giyinme tarzı olan “tesettür” ayrıca kendi tarzı olmamakla beraber bir çok vücut açığını kapatacak bir giyim şeklide olabilmektedir.

Arapça tesettür: örtmek, örtünmek anlamınına gelmektedir. Diğer bi kelime şekli ise hicab olarak tesettür ile aynı anlamda kullanılmaktadır. Hicab ile tesettür kelimelerinin özündeki farkı ise; hicab, daha çok ahlaki örtünme, mahcumiyet, utanma olarak tanımlanır ve sadece fiziksek örtünme değildir.

Abiye ve tesettür:

Tesettür-Abiye model

Yukarıda yanyana konumlanmış iki resim var ve bu resimler içerisinde iki abiye bir tesettür giyim bulunuyor. Tesettür giyimde abiye kullanmak diğer tarz giyimlerine göre daha çok uğraş ve önem arzeder.

Neden tesettür giyimde abiye giymek zordur?

Tesettür giyimde abiye hem elbise üzerine hem başörtüsü olarak daha fazla uyum içerdiğinden, diğer tarz giyimlere göre daha çok dikkat edilmesi gerekiyor. Hadi ben elbisemi giydim çıkayım diyerek çıkmak mümkün değildir. Takılması gereken bir başörtüsü ve elbise modelinin özellikle 2017 yılı modelleri için iki renk uyumu muhakkak yerli yerinde olmalıdır ki tuvalet giyme ihtiyacı hissettiğini davete gittiğinizde iki şekilde anılmak var bunlar;

  1. Ay o nasıl renk uyumu,
  2. Çok yakışmış.

Hiçbir kadın giydiği kıyafetin renk uyumsuzluğu ile ve yakışmamış tarz kelimeleri ile anılmak istemez. Durum böyle olduğunda ise diğer giyim tarzlarına göre tesettürlü bayanların çok daha fazla özen göstermesi gerekiyor. Vücut hatlarını meydana çıkaran dar abiyeler için tesettürlü hanımlar rahatsız olabiliyor ve tamamlayıcı kıyafet olarak üzerlerine şal, hırka vb. giysiler veya örtüler ile tamamlamak isteyebiliyor. Yine burada karşımıza çıkan sorun ise renk uyumu oluyor.

Konuyu kısaca özetlemek gerekirse, abiye giymek tesettür giyimi hem inançları gereği hem de tarz olarak belirleyenler için oldukça ince detayları kendi içerisinde barındırıyor.

Tesettür ve abiye kullanımı:

Şimdi burada dikkat edilecek hususlardan biri, abiyenin hangi ortama göre alınacağıdır. Genelde hanımlar elbise dolaplarında abiye olarak 2 veya en fazla 3 model barındırıyor. 2017 yılında durum değişecek mi bilemiyoruz ama günümüzde hem fiyatları hem de giyilecek ortamları yüzünden çok fazla çeşit bulundurulmuyor.

Abiye alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise; renk seçimidir. Sıklıkla gittiğiniz ortamlara mı yoksa evde bulunan diğer tamamlayıcıların renklerine göre mi almak daha doğrudur bu zevki tamamen size bırakıyoruz.

Ancak aşağıda bulunan renkler sizin bu konuda daha ayrıntılı seçimler yapmanıza yardımcı olabilir. Eğer renk uyumuna dikkat etmezseniz (örn: eşarp ile abiyenin renk uyumsuzluğu) sizi o ortamda alıcı gözlerle takip etmek yerine itici gözlerle takip etmeye itebilir.

Aşağıdaki tablo renkleri size abiyenizin rengine göre tamamlamanız gereken ilave giysi renklerinizi tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Diğer tarz giyinenlerde ise inançlarına göre veya zevklerine göre alınan abiye giyimleri sadace saç veya ten rengine göre yakışıp yakışmayacağı tahmin edilerek veya istenilerek alınabiliyor ve tamamlayıcıları sadece ayakkabı ve çanta ile bitebiliyor.

Abiyelerin yanında giyilebilecek ayakkabı ve elde tutulacak çanta rengi tablomuzda ufkunuzu açmaya yardımcı olacaktır.

Abiye kalıpları hakkında bilgiye ulaşmak için sayfa altına inebilirsiniz.

RENK UYUM TABLOSU

Eflatun renk uyumları:

eflatun-renk-uyumueflatun-renk-uyumu-1eflatun-renk-uyumu-2eflatun-renk-uyumu-3eflatun-renk-uyumu-4eflatun-renk-uyumu-5

Gri renk uyumları:

gri-renk-uyumugri-renk-uyumu-1gri-renk-uyumu-2gri-renk-uyumu-3gri-renk-uyumu-4

Kahverengi renk uyumları:

kahverengi-renk-uyumukahverengi-renk-uyumu-1kahverengi-renk-uyumu-2kahverengi-renk-uyumu-3

Kırmızı renk uyumları:

kirmizi-renk-uyumukirmizi-renk-uyumu-1kirmizi-renk-uyumu-2kirmizi-renk-uyumu-3

Mavi renk uyumları:

mavi-renk-uyumumavi-renk-uyumu-1mavi-renk-uyumu-2mavi-renk-uyumu-3

Pembe renk uyumları:

pembe-renk-uyumupembe-renk-uyumu-1pembe-renk-uyumu-2pembe-renk-uyumu-3

Sarı renk uyumları:

sari-renk-uyumusari-renk-uyumu-1sari-renk-uyumu-2sari-renk-uyumu-3sari-renk-uyumu-4sari-renk-uyumu-5

Turuncu renk uyumları:

turuncu-renk-uyumuturuncu-renk-uyumu-1

Yeşil renk uyumları:

yesil-renk-uyumu

Değerli ziyaretçimiz, İnsan hayatında sık olarak yaşanmayan özel anlar vardır. Bu anları renklendiren, o günlerin unutulmamasını ve özel olmasını sağlayan unsurlardan biri de giyilen giysilerdir. Abiye elbiseler de böyle güzel anlarda kullanılabilen bir kadın giysisidir.

Mezuniyet balosu, nişan, düğün toplantıları ve özel eğlencelerde kullanılabilecek bu giysiler kadının kendisini özel hissetmesini sağlar.

Bu modülde, abiye elbise kalıbı ve abiye elbise üretiminde kullanılan ana ve yardımcı malzemelerin hesabı ile ilgili bilgiler bulacaksınız. Edindiğiniz bilgilerle abiye elbise üretimi yaparak özel anlara katkıda bulunabilirsiniz.

Abiye kalıpları için buraya tıklayınız.

Abiye kalıplarının amacı nedir?

Bu faaliyette verilen bilgi ve beceriler doğrultusunda, uygun ortam sağlandığında abiye elbise kalıbını tekniğine uygun olarak hazırlayabileceksiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir