SAĞLIK

E-nabız nedir? E-nabız sağlık portalı

E-nabız nedir? E-nabız sağlık portalı

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarına modern dünyanın kullandığı ve hatta modern dünyanın ötesindeki proje ve uygulamalarıyla hak ettiği değeri veren çalışmalara imza atmaya devam ediyor. bilindiği üzere e-devlet sistemini hayata geçiren devlet, bu sistem üzerinden vatandaşlarına web sayfası ve hatta akıllı cep telefonları üzerinden sisteme girme yetkisi veriyor. E-devlete girebilmek için ise PTT BANKlara giderek buradan belli bir ücret karşılığı şifre almanız, daha sonra ise bu şifre ile sisteme Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızla girmeniz gerekir.

e-nabizİşte e-devlet üzerinden de giriş yaptığınızda artık karşınıza çıkacak yeni uygulama Sağlık Bakanlığı menüsünde yer alan e-nabız sistemidir. E-nabız sistemi Türkiye’de  sağlıkta atılmış devrim niteliğinde yeni bir uygulama.

Peki bu sistem bize neyi sağlayacak yeni olarak neleri vadedecek dersek; artık doktordan doktora tahlillerimizi taşımaya gerek kalmayacak, kan tahlilleri, röntgen, tomografi, ekg, eko, mr gibi görüntüleme ve tetkikler doktorunuz tarafından görünebilecek. Ayrıca daha önce geçirdiğiniz hastalıklar, yazılan reçete ve ilaçlar, uygulanan tedavi yöntemleri hangi hastane ve hangi doktora gittiğiniz görünerek daha etkin tedavilerin uygulanabilmesinin önü açılacak. Sistem sayesinde hastane randevusu kolayca alınabilecek artık 182 mhrs randevu telefon hattını aramaya gerek kalmayacak çünkü menü içinde bulunan randevu oluşturma butonu ile kolay ve rahatça randevularınızı sizler oluşturabileceksiniz.. Yine e-nabız sistemi sayesinde  akıllı cep telefonlarına takılan aparatlarla kalp ritmi, kan şekeri, adım sayma, kalori hesapla gibi veriler anlık olarak sisteme eklenebilecek.  Ani kalp krizi veya kaza sonrası veyahut herhangi acil müdahale gerektirecek durumda tek tuşla 112 acil yardımdan ambulans isteyebileceksiniz ; e-nabız sistemi, ambulansın adres bilgisi istemesine gerek kalmadan cep telefonunuzun konumuna göre size en kısa sürede ulaşmasını sağlayacak. Sistem ayrıca kullandığınız ilaçların saati geldiğinde size cep telefonunuz vasıtasıyla hatırlatmada bulunacak.

Tüm bunları yapmak için APP STORE  ve ANDROİD MARKETten indireceğiniz uygulamayı yükledikten sonra e-devlet üzerinden sisteme giriş yapıp akıllı cep telefonunuzu kayıt etmeniz yeterli olacaktır. Bu adımdan sonra tüm sağlık bilgileriniz yanınızda hiçbir ek doküman, röntgen filmleri, reçeteler, ilaç kutuları olmadan artık cebinizde yanınızda olacaktır.

Sistem tamamen kullanıcı odaklı olup bilgilerinizi kimlerin görebileceği tamamen sizin yetkinize bırakılmıştır. Bu sayede sağlık bilgilerinizin 3. Şahısların eline geçmemesi amaçlanmıştır. Hatta bu bilgileri sizin isteğiniz dışında doktorların görmesi bile yasaklanmıştır. Sizin vereceğiniz onay sonrası istediğiniz doktorun bilgilerinizi görebilmesi sağlanmıştır. Eğer istemiyorsanız da bilgilerinizin silinebilme yetkisi de tamamen sizlere bırakılmıştır.

Kısaca e-nabız sistemi kendi internet sayfası veya e-devlet veyahut ta  cep telefonunuzdaki uygulama ile kolayca erişilebileceğiniz son derece basit ve kullanışlı, son teknolojinin kullanıldığı, modern sağlık sistemidir. İleriki dönemlerde bir çok kamu kurum ve kuruluşunun da sisteme entegre edilmesiyle kapsama ağının daha da genişleyeceği öngörülmektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir