KADIN

Dudaktan öpüşmek zararlı mı?

Dudaktan öpüşmek zararlı mı?

Neden öpüşme ihtiyacı hissediyoruz merak ediyor musunuz? Peki ya çok öpüşmenin ve dudaktan öpüşmenin dudaklara vereceği zarar var mı biliyor musunuz? İşte bu konuda sizi haberdar edelim..

Eki çağlarda yapılan bazı bilimsel araştırmalar öpüşmenin uygun erkek bulma amacıyla olduğunu iddaa ediyor. Bazıları ise doğuştan gelen istem dışı bir refleks olduğunu düşünüyor. Selamlaşma ve yanaktan öpüşme şekilleri farklı olsa da dudaktan öpüşmenin aynı şekilde olması insanın aklına ister istemez bu soruyu getiriyor.

İnsanlar öpmeye ve öpülmeye karşı reaksiyonlar geliştirmiştir. Kişileri birbirine bağlayan oksitosin hormonu öpüşme esnasında beyinde üretilmektedir. Bu aşamada beyindeki ödül merkezinden dopamin salgılanır. Bu kimyasal kendimizi mutlu hissetmemizi sağlar.

Öpüşme esnasında 250 koloni bakteri çiftler arasında aktarılır.Bu bakteriler genellikle zararsızdır. Bazı zararlı bakteriler dudaklarınızın dokusuna zarar verebilir. Dudak dokusu oldukça kendine özgü bir yapıdadır.
Vücuttaki deri 16 katman şeklindedir. Dış tabakaya stratum korneum denir. Bu koruyucu kalkan görevindedir ve zararlı maddelere karşı duyarlıdır. Ancak dudaklarımız sadece 3-5 sıra katmandan oluşur ve bu nedenle çok hassastır.

Salyada bulunan enzimler çiftler arasında aktarıldığında dudak dokusuna zarar verebilir. Bu işlem tekrarlandığında, yanı çok sık aralıklarla uzun süren öpüşmeler yaşandığında dudak dokusu zarar görebilir. Dudakları her yaladığınızda veya emdiğinizde de öpüşürken olduğu gibi zarar verebilirsiniz. Özellikle dişlerinde ve ağız içinde bir sorun olanların öpüşürken biraz daha dikkatli olması gerekir. Uçuk gibi cilt sorunlarının bulaşıcı olduğu unutulmamalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir