GENEL

Dolandırıcılıkta yeni yöntem, ben sizin faturanızı yanlışlıkla ödedim

Dolandırıcılıkta yeni yöntem, ben sizin faturanızı yanlışlıkla ödedim

Gün geçmiyor ki dolandırıcılar yeni yöntemler geliştirmesin. Şimdilerde dolandırıcıların yeni yöntemi ben sizin faturanızı ödedim.

Dolandırıcılar insanların duygusal noktalarından iyi yakalamasını biliyor. Hatta hayır diyemeyecekleri can alıcı noktalardan vurmasını çok iyi biliyor.

Şimdi dikkat!

Sizi arayan kişi faturanızı ödediğini söyleyecek, bu cep telefonu faturanız olabilir. Şimdi işin bu kısmına çok dikkat edin. Bu dolandırıcılar gerçekten sizin faturanızı ödüyor ve size anında telefon açıyor. Yanlışıkla telefon faturanızı ödedim, ödediği tutarı ise kuruşu kuruşuna veriyor. Yani gerçekten telefon faturanızı kredi kartı ile ödüyor. Siz fatura kontrolü yaptığınızda ödenmiş olduğunu görüyorsunuz. Doğal olarak ödeyen kişiye verdiği hesap numarasına para gönderiyorsunuz. Yarın göndereyim derseniz eğer, size, benim faturam kaldı kesilecek çok acil ve buna benzeri duygusal baskı yaparak aynı gün içerisinde size o turarı hesabına gönderttiriyor.

Para hesabına geçtikten sonra, bankasını arıyor ve yanlış fatura ödediğini belirterek kart ödeme iptal işlemini talep ediyor. Aynı gün kredi kartına fatura ödemesini geri iade alıyor. Siz, ertesi gün fatura kontrolü yaptığınızda ise faturanızın aynı tutarda ödenmesi gerektiğini görüyorsunuz.

Yaşanan bu olay bugün Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesinde bulunan A.S. isimli bir öğretmenin başına gelmiştir.

Çözüm, başınıza böyle bir durum gelirse GSM operatörünüzü aramanız gerekiyor ve durumu izah ederek o ödemenin iptal edilmemesi gerektiğini o tutarı kişinin hesabına göndereceğinizi belirtiyorsunuz. Başka türlü kurtarma şansınız ancak yasal yollara başvurmaktan geçiyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir