DUYURULAR

Doğalgaz kombisini sık açıp kapamak neden çok yakıt harcatır

Doğalgaz kombisini sık açıp kapamak neden çok yakıt harcatır

Her zaman karşımıza çıkar bu, kombinizi sık sık açıp kapamayın doğalgaz faturanız yüksek gelir. Peki neden yüksek geliyor?

Mantıken düşününce evde sıcaklığın yeteri seviyeye gelmesi durumunda kombiyi kapamak bütün enerjiyi kesmek oluyor ve faturanın daha düşük olması gerek miyor mu?

Düz mantık düşününce evet kestiğimiz gaz için yakılmayan yakıta faturası da düşük olması lazım.

Bu duruma başka bir açıdan bakarsak soruların yanıtı ortaya çıkıyor.

Bir demlik düşünün, kaynatacak ve çay demleyeceksiniz. İçerisine kaynamış su koyarak çayı demleyeceğiniz süre oldukça düşecektir. Neden? Su zaten kaynamıştır ve kısa sürede köpürder ve hemen demleyebilirsiniz.

Bu suyun soğuk olduğunu düşünelim, çayı demlemek için önce suyun kaynamasını bekleyeceğiz.

İşte fark burada ortaya çıkıyor. Biz kombimizi kapadığımızda petekler üzerindeki su soğuyor, tekrar açtığımızda peteklerdeki suyun ısına bilmesi için 10 kat daha fazla enerji harcamak zorunda kalıyor. Doğalgaz peteklerindeki su ısısını sabit tutarsak kombimiz istediğimiz dereceye gelene kadar daha az enerji harcayacak hatta çok düşük miktarda enerji yakacaktır.

Bu demek olmuyor ki, 1 gün veya 2 gün evde olmayacağımız durumda kombimiz açık kalsın. Hayır, böyle durumlarda kapayın ve gaz enerjisini kesin. Gece ve gündüz evde bulunduğunuz sıralarda düşük seviyede ve petekleri kısarak yakmak mantıklı olandır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir