GENEL

Doğalgaz fatura tasarrufu nasıl sağlanır?

Doğalgaz fatura tasarrufu nasıl sağlanır?

Malum kış ayları geldi çattı. İstesekte istemesekte o kombi yanacak, petekler açılacak ve ilk fatura dönemlerinde gözlerimiz yerinden fırlayacak. Kış aylarının soğukluğunun yanında ayrıca birde doğalgaz faturasının soğukluğu yine dondurmaya devam edecek.

Açıyorsunuz fatura çok geliyor, petekleri kısıyorsunuz bu sefer ev ısınmıyor peki neler yapmak lazım ki evler ısınsın faturamız az gelsin?

İşte siz doğalgaz faturanızın az gelmesini sağlayacak ve tasarrufa gitmenize yarayacak bazı önlemler:

 • Eğe imkanınız varsa dairenizin dışının yalıtımı yapılmalıdır. Bu ilk bakışta yüksek para gibi gözünüze çarpabilir ancak, ilerleyen zamanlarda düşük gelecek doğalgaz faturaları kendini amorti edecektir. Yüksek derecede yanan kombi düşük derecede yeterli olacaktır. Bunun yanında çatısı olmayan bir dairede son kat sizinde zemini kaplatmalısınız. Bu yalıtım önemli ölçüde size karlılık getirecektir. Uygun bir yalıtım malzemesi ile çatı en az 100 mm kalınlıkta yalıtılmalıdır.
 • Pencereleriniz eski ahşağ ise, pimapen veya çift cam taktırmalısınız.
 •  

  Peteklerin önleri kapatılmamalı, eşyalar önlerinde açıklık bırakılarak kullanılmalıdır. Üzerine malzeme koymamaya özen göstermelisiniz.

 • Balkon veya percereleriniz içeriye az bile olsa rüzgar ve soğuk hava alıyorsa, dışarıdan kenar bantları kullanıp kapatmalısınız. Bantlar dışarıdan takılmalıdır.
 • Oturma odasında 22 derece, yatak odasında 20 derece ayarları uygulamalısınız. Bu dereceleri 1 derece kadar düşürürseniz zie %7 tasarruf sağlayacaktır. Evinize alacağınız termostatlar size yardımcı olacaktır.
 •  

  Kullanmadığınız odalarda, merdiven boşluklarında, antelerde ve banyodaki petekler kapatılmalı veya çok düşük ısıya arlı olarak kullanılmalıdır.

 • Eşyalarınızı petek ve duvar kenarlarından uzak tutmalısınız.
 • Kombinizi sürekli açıp kapamak size zarar getirir. Kapayarak tasarruf edeceğinizi düşündüğünüz kombi askine daha fazla yakıt tüketir. En düşük derecelerde açık bırakmak daha mantıklıdır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir