KADIN

Doğal yoldan cilt nemlendirme nasıl yapılır?

Cilt için doğal nemlilik

Cildinizi doğal yöntemler uygulayarak nemlendirin, mutlu olmasını sağlayın!

Özellikle ergenlik dönemleri ile birlikte gerekesinimi karşılamak için cildin ihtiyaç duyduğu neme, genç yaşlarda başlayarak alışkanlık haline getirip, yaşın ilerlemesi ile birlikte cildi daha canlı ve sağlıklı tutacak yöntemleri uygulayabilirsiniz.

İnternet üzerinde genelde cilt nemliliği kadınlar üzerine yapılmış gibi ancak, erkekler için cilt nemlendiricileri de aynı kadın ciltleri gibi ihtiyaca karşılık verir. Olgun erkek ve genç erkek bireyler tıpkı kadınlar gibi aynı uygulama ile hem kadınlar hem de erkekler faydalanabilir.

Cilt için gerekli ihtiyacı karşılayan bakım ürünleri ve temizleme ürünleri bu ihtiyacı karşılayabiliyor. Ama ek olarak uygulayacağınız doğal yöntemler sayesinde cildinizi doyuma ulaştırabilirsiniz.

Kozmetik ürünlere bakıldığında, piyasada satışı yapılan kremler, nemlendiriciler, maskeler gibi pek çok ürünü kolayca bulabilirsiniz. Cilt için kullanılan bu ürünlerin içerisinde mevcut kimyasal bileşenler mevcuttur. Yazımızı okuduğunuzda yine ertesi sabah cildiniz için en uygun krem araştırması yapacak, kendi cilt yapınıza göre en iyisi olduğunu düşündüğünüz bir cilt bakım ürünü alacaksınız. Zararının yanında faydasınında bulunduğu bu ürünlere doğal tavsiyeleri kulak ardı etmeyerek uygulamanız cilt sağlığınız ve ilerleyen zaman için faydanıza olacaktır.

Yine bir alternatif olan ve bizim size önereceğimiz alternatif tıp ürünlerini ve bu ürünler içerisindeki doğal krem ve maskeler cildinize daha fazla katkı sağlar. Markanın büyüklüğü veya bilinirliği o ürünlerin çok sağlıklı olduğu anlamına gelmez ama albenisi yüksek seviyede olan ürünlerdir. Doğal ve sertifikalı ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Cildi nemlendirmek neden önemli

Kadınlar erkeklere göre çok daha ileri seviyede makyaj uygulaması yapar. Yapılan bu makyaj ister istemez cilt üzerinde tahrişe ve kuruluğa neden olacaktır. Kimsallar cilt yapısına oldukça zarar verdiğinden, başlangıç olarak farkedilmez ama ilerleyen yıllar cildin kırışmasına, sarkmasına, lekelenmesine neden oldur.

Kadınların makyajı ne kadar çok önemsedikleri ortada, bu özen aynı şekilde cildin makyaj öncesi ve sonrasında ihtiyacı olan nemi alabilmesi için cilt nemlendirici bakımını ihmal etmemeleri gerekmektedir. Cilt istesenizde istemesenizde muhakkak yaşlanacaktır ama cildin geç yaşlanmaya başlaması ancak bu şekilde sağlanabilir.

Cildi doğal yöntemler kullanarak nasıl nemlendirebilirsiniz

Cildinizi doğal olarak nemlendirmek istiyorsanız bunun en basit yolu, doğal ürün satışı yapan mağazaları kullanmaktan geçer. Onlar, ürünleri Tarım bakanlığı onaylı ürün satışı yapar ve doğal ürünlerdir. Vücudun nemini bu kimyasal olmayan ürünler rahatlıkla karşılar.

Alacağınız doğal yağlar soğuk pres sayesinde edilir. Genel olarak çekirdek yağları çıkarılarak elde edildiğinden oldukça faydalıdır.

“Doğal ürünler”

  • Çay ağacı yağı

Sivilce ve siyah noktaların giderilmesi olarak bilinen doğal yağ, cildin nem ihtiyacınıda karşılar. Cildinizin güzel bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız temin ederek kullanabilirsiniz. Çay ağacı yağını tek başına kullanmayınız. İçerisine badem yağı ilave ederek kullanın yoksa tahriş olabilir.

  • Zeytinyağı

En doğal cilt nemlendirici sınıfındadır. Ancak bu yağı süper marketlerdeki ucuza satılan yağlarla karıştırmayalım! Doğal sıkma olan bu yağlar, olumlu etki yaratcak içerisindeki antioksidan ve esansiyel yağ asitleri cilde gerekli bölgeye ince bir tabaka halinde sürülmelidir.

  • Susam yağı

Hem yumuşama hem de nemlendirme sağlar. Bu yağı tek başına kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda yapısına uygun başka yağlarla da karıştırarak krem şeklinde kullanabilirsiniz.

Bir örnek verecek olursak; 

1-Gül suyu: 3 çorba kaşığı,

2-Lanolin: 1 tatlı kaşığı,

3-Susam yağı: 1 çorba kaşığı.

Hazırlanışı:

Gül suyunu lanolinle sıtın ardından susam yağını buharda ısırarak malzemenizin üzerine ekletin. Buzdolabında saklayın, 2 ay kadar yetecektir.

  • Badem yağı

En iyi bilinenler arasındadır ve içeriğinde E vitamini açısından zengin kaynak barındırır. Badem yağı, cildi nemlendirmenin yanında aynı zamanda yaşlanma etkilerini geciktirir.

  • Gül suyu

Çocukluğumuzdan beri gül suyunun cilde olan faydalarını biliriz. Doğallığın en iyi cilt nemlendiricileri arasındadır. Cildinizin ihtiyacını karşılayacak olan bu ürünün hakiki olması önemlidir. Katkı maddeleri ile çoğaltılarak sadece koku üzerine satışı yapılan ürünlerin cildinizi ıslatmaktan öteye faydası yoktur. Doğal ve gerçek olmalıdır. Bu ürün gece uyurken sürülür, sabah kalkınca yıkanır.

  • Bal

Ay yapış yapış dediğinizi duyar gibiyiz. Gece uyumadan önce sürülecek bal, cildin en iyi besin kaynakları arasındadır. Organik bir balı gece yüzünüze uyguladıktan 20 dakika sonra temizlemelisiniz. Gece cildi dinlendirmek üzere yapın. Önce cildinizi soğuk su ile yıkayın ve ardından uygulayın. 4 veya 5 gün bu şekilde uygulama yapın denm farkını hissedeceksiniz.

  • Yoğurt

Antiinflamatuarlarla ve antioksidanları ile kuru cilde en uygun kremdir yoğurt. Kaşıntı ve zarar verecek bakterileri yok eder. Katkı falan yapmanıza gerek yoktur. Cilt üzerinde dilediğiniz bölgeye uygulayabilir, 10 dakika sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir