KADIN

Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarının bakımına önem veren bayanlar kadar, saç dökülmeleri, beyazlamaları, kepeklenmeler gibi sorunlara karşı ilgili olan erkeklerin sayısı da az değildir. Ancak ne kadar erkekler de saçları ile ilgili olsa da bir bayanın saçlarına göstermiş olduğu ilgi, özen ve bakımı erkekler göstermemektedir. Çünkü saç bakımı, kendine bakmayı seven her kadının hayatında önemli bir rol oynamaktadır. Bu sebepledir ki bayanlar kuaförlerin yollarını aşındırmaktan hiç yorulmazlar.

Evde Doğal Saç Bakımı

Saç bakımı için kuaförlere giderek, birçok kozmetik ürün alarak yüksek meblağlar ödemek mümkün olduğu gibi evde doğal saç bakımı yaparak hem maddi bakımdan daha az miktarda harcama yaparak hem de zamandan tasarruf ederek ve hepsinden öte bu bakımı bir keyfe dönüştürmek mümkündür. Evde uygulayacağınız saç bakımı yöntemleri size istediğiniz canlı, parlak ve sağlıklı saçlara kavuşmanız da yardımcı olacaktır. Bazı özel teknikler ve uygulamalar ile kendi ellerinizin ne kadar büyük bir sihre sahip olduğunu sizler de keşfedebilirsiniz.

Saçlarda Yağ Oluşumu

Öncelikle saç bakımı hakkında bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri saçların çok sık yıkanmamasının gerektiğidir. Çünkü bu sayede saç kendi doğal yağı ile beslenir. Saçların sağlığı açısından, saçların kendi ürettiği yağı üzerlerinde kısa bir süre de olsa tutmaları gerekir. Bu sebeple arada saç diplerinin yağlanmalarına izin verilmeli ve saçlar çok sık yıkanmamalıdır.

Isırgan Otunun Saçlara Etkisi

Saçların kendi yağının beslenmesindeki önemden bahsettik. Peki hem saçlarımız kendi yağı ile beslensin hem de sağlıklı saçlar hayal olmasın dersek ne yapabiliriz? Doğanın saçlar için en iyi çözümlerinden bir olan ısırganın otunun faydalarından yararlanabiliriz. Isırgan otunun saçlara etkisi şu şekilde özetlenebilir.

  • Saçların kendi doğal yağını kurutmadan, saç diplerini besleme özelliğine sahiptir.
  • Saçların kökünden ucuna beslenmesine yardımcı olur.
  • Saç dökülmesi sorunlarını azaltır.
  • Saç diplerinde meydana gelen kepeklenmeleri ortadan kaldırmaya yardımcıdır.

 

Doğal Saç Bakımında Isırgan Otunun Kullanımı

Isırgan otunun saçlara olan olumlu etkilerini öğrendikten sonra uygulamasının nasıl olduğunu da açıklayabiliriz. Öncelikle en kolay doğal saç bakım uygulamaları arasında sayılan ısırgan otu uygulamasının ardından elde edeceğiniz inanılmaz boyuttaki değişime hazırlıklı olun. Kolay uygulanabilirliği etkisinin az olabileceğini düşündürmesin. Birçok yüksek fiyatlara satılan kimyasal içerikli ürünlerden ve birçok kuaförün ciddi fiyatlar karşılığında uyguladığı saç bakım maskeleri seçeneklerinden çok daha fazla etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Saç bakımında kullanılacak olan ısırgan otları kurutulmuş olmalıdır. Kurutulmuş olan ısırgan otu yaprakları su ile karıştırılır. Saç bakımında ısırgan otu karışımının hazırlanması için ortalama bir avuç ısırgan otu için 1 litre kadar su kullanılır. Bu oran doğrultusunda su ile ısırgan otları istenen ölçüde hazırlanır. Bir saç yıkaması için 5 avuç ısırgan otu ile 5 litre su fazlasıyla yeterlidir. Bu karışım ocağın üzerinde kaynamaya bırakılır. Isırgan otlu su kaynamaya başladığı an ocak kapatılır.

Yaklaşık 10 dakika dinlenen bu karışım, banyodan çıkmadan evvel saçlara dökülür. Isırgan otlu su ile duruladığınız saçınızı ekstradan sade su ile yıkamayınız. Isırgan otlu su karışımını saçınızda bırakarak kurulayabilirsiniz. Isırgan otunun rahatsız edici bir kokusu ya da yağlı bir yapısı olmadığından size rahatsızlık vermez.

Saç Yıkamada Su Isısının Önemi

Saçların doğallığını yakalayabilmekteki bir diğer önemli detay ise saç yıkamada kullanılan su ısının doğru olması gerektiğidir. Saçlar bilinenin aksine sıcak su da yıkanmamalıdır. Çünkü sıcak su, saçların yıpranmasına sebep olurken aynı zamanda da doğal minerallerin kaybolmasına neden olur. Son olarak saçın ve saç derisinin temizliği doğal saç bakımı için oldukça önemlidir.

Eskimeyen Doğal Saç Bakım Çözümleri

Birden fazla saç bakım yöntemi olmasına karşın en bilindik ve kesin çözümler sunun yöntemlerden birisi zeytinyağı maskesi bir diğeri yumurta maskesidir. Her ikisi de yüzyıllar boyunca kullanılmaktadır. İşin ilginci yüzyıllardır kullanılmasına rağmen ve hatta teknolojinin de bu kadar ilerleyerek birçok yeniliğin hayatımıza girmesine rağmen hala daha en etkili saç bakım çözümleri arasında yer almalarıdır.

Doğal Saç Yumuşatıcısı

Saç yumuşaklığı denildiğinde yüzyıllardır kullanılıp da eskimeyen yöntem olan bal maskesi de unutulmamalıdır. Saç yumuşaklığını korumak için doğal çözüm arayanlar için süzme bal mükemmel bir çözüm olacaktır.

Nemini Kaybeden Saçlara Özel

Hepimizin saçları ve özellikle saç dipleri zaman zaman nem kaybetmeye mahkumdur. Bazılarımız saç nem dengesi konuda çok daha fazla şanssız olabilir. Ama endişelenmeyin. Nemini kaybeden saçlara da doğadan destek var. Dünyaca ünlü markaların ürettikleri saç maskelerinin çoğunda badem yağının kullanıldığını muhakkak görmüşsünüzdür veya duymuşsunuzdur. Saçın nemini arttırmak için badem yağı kullanımı oldukça etkilidir. Saç nemlendiricisi denildiğinde doğadan çözüm bekliyorsanız badem yağı sizlere eşsiz bir çözüm sunar.

Saç Diplerine Bakım

Saç bakımı yaparken bilinmesi gereken önemli konulardan bir diğeri de saç sağlığının saç köklerinden uçlara doğru yayıldığıdır. Yani demek oluyor ki saç diplerimizde yaşanan sağlıksız bir durum söz konusu ise çok kısa sürede saçlarımızın tamamına bu sorun yansır. Sağlıklı saç diplerine sahipsek ancak saçlarımızda kırık gibi sorunlar var ise sağlıklı saç dipleri ve doğal bakım kürleri ile bu sorunun üstesinden gelebilmemiz çok daha kolay olacaktır. Bu nedenle doğal saç bakımı yaparken saç diplerinden başlanması gerekir. Kendi uyguladığınız saç bakımı yöntemleri ile sağlıklı saçlara kavuşmanız artık çok kolay.

Kaynak: https://sacportali.com/dogal-sac-bakimi-nasil-yapilir/

 Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir