GENEL

Doğa kolejlerinin yeni sahipleri Muharrem Usta, Haydar Sancak ve Mehmet Büyükekşi

Doğa kolejlerinin yeni sahipleri Muharrem Usta, Haydar Sancak ve Mehmet Büyükekşi

Geçtiğimiz günlerde Doğa Okulları’nın işadamı Ethem Sancak’a satıldığına dair iddialar yer almış ancak iddialara en yetkili isimden, Doğa Okulları Üst Yöneticisi (CEO) Bünyamin Çelikten, “‘Doğa Okulları Ethem Sancak’a satıldı’ haberleri kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır. açıklaması gelmişti. Hürriyet gazetesi yazarı Jale Özgentürk, Doğa Koleji kime satıldı? sorusunun yanıtını bugünkü köşesinden yazdı. Özgentürk yeni sahiplerin işadamları  olduğunu yazdı.

Jale Özgentürk’ün bugünkü köşesinden aktardığı bilgilere göre Doğa Koleji’nin satış sürecine ilişkin detaylar şöyle:

“Türkiye’nin önde gelen eğitim kurumlarından Doğa Koleji satılıyor. Hisselerinin yüzde 80’i Turkven Yatırım Fonu’na ait olan Doğa Koleji‘nin alıcıları ise üç kişilik bir konsorsiyum. Konsorsiyumu oluşturan üç işadamı Muharrem Usta, Haydar Sancak ve Mehmet Büyükekşi.

Doğa Koleji Şanlıurfalı eski bir eğitimci ve dershaneci Fethi Şimşek’in 2001 yılında kurduğu bir eğitim zinciri. 59 bin öğrencisi, 100’den fazla kampüsü ve 6 bin çalışanı var.

Şimşek, 2011’de hisselerinin yüzde 80’e yakınını Turkven Yatırım Fonu’na sattı. Yüzde 20 hissesi hala var.Geçtiğimiz günlerde Turkven yatırımın ardından 5 yıl geçtiği için hisselerini satmaya karar verdiğini açıkladı. Satış süreçleri hızlı başladı, hızlı sonuçlanacak gibi görünüyor. Doğa Koleji’nin yeni talipleri ise üçlü bir konsorsiyum. Konsorsiyumu oluşturan isimler Turkven’e de kamuoyuna da yabancı değil.

Fonun 27 hastane ve 14 bin çalışana sahip Medical Park’taki ortakları Muharrem Usta ve Haydar Sancak ile Flo ve Polaris markalarıyla tanınan Ziylan’da ortağı olan Mehmet Büyükekşi. Kamuoyunda ise Muharrem Usta iki küçük hastaneyle başladığı özel hastanecilikteki başarısının yanı sıra Trabzonspor Başkanlığı ile tanınıyor. Mehmet Büyükekşi ise malum Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin başkanı…

Yani geçen hafta Habertürk Gazetesi’nde yayınlanan haber bir farkla doğru, görüşülenler arasında Ethem Sancak yok. Önceki gün Büyükekşi’yi bu yatırımla ilgili aradım. Tesadüf, fonla satış detaylarını görüştükleri toplantı sırasında yakaladım.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir