KADIN

Diyetisyen Pınar Kural Enç ikide bir gazetelere çıkıyor şuna bir kulak verin

Diyetisyen Pınar Kural Enç ikide bir gazetelere çıkıyor şuna bir kulak verin

Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç diyor ki; gece geç saatte yemek yiyip yatmayın.

Sağlıklı zayıflamanın 2 temel kuralı bulunduğunu dile getiren Pınar Kural Enç, “Bu kurallardan ilki yeterli ikincisi dengeli beslenmek. Eğer beslenmenizdeki hataların farkına varırsanız ve bu hataları teker teker hayatınızdan çıkarıp yerine doğru besinleri koyabilirseniz, zaman içerisinde ideal bedene sahip olabilirsiniz.

Sabah saatleri metabolizmanın en hızlı çalıştığı saatlerdir. Bu sebeple sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı. Kahvaltı erken saatte edilmelidir. Erken saatte kahvaltı protein içeriği yüksek olan bir kahvaltı gün içinde besin tüketiminizi azaltabileceği gibi yağ yakmayı da hızlandırır.

Eğer kahvaltınızı öğlen saatlerine bırakırsanız vücut o saatte çalışmaya başlar ve büyük olasılıkla gece yemek yemeye başlarsınız veya akşam yemeklerinizin kalorisi yüksek olur. Oysa ki metabolizmanın en düştüğü saatler akşam saatlerdir” dedi.

Gece yemeği yemek

Özellikle gece geç saatlerde yemek yiyip yatmaktan uzak durulmalıdır. “Çünkü yemeğin ya da atıştırmalığın üstüne hemen yatılması gece salgılanacak olan büyüme hormonunu salgılanmasını azaltır. Büyüme hormonu da vücudumuzda önemli görevlere sahip bir hormondur. Görevlerinden bazıları; Enerji için yağ yakımını arttırmak, besinlerle alınan kalsiyumun kemiklere geçmesini kolaylaştırmak, vücudun yeniden yapılanmasını sağlamak,iskelet yapısı gelişmemiş bireylerde boy uzamasını arttırmak, hücre gelişimini ve hücre yenilenmesini sağlamak gibi.” 

pinar-kural-encBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir