SAĞLIK

Diyet yüzünden saç dökülmesi normal mi?

Hatalı yapılan diyet saç dökülmesi yapar mı, diyet saç döker mi?

Yanlış diyetler saçlarınızı dökebilir, saçlarınızı vitaminlerden eksik bırakmamanız önerilir!

Mantıklı olarak şunu düşünmelisiniz; yapacağınız diyet eğer uzman kontrolünde belirlenip kontrol altında tutulmadan kendi çabanızla internetten veya duyduğunuz bir diyet programı uyguluyorsanız saçlarınızda dökülme olması normaldir Yani diyet saç döker!

Bir ağaç düşünün, gelişimi için en basitinden suya ihtiyaç duyar. Eğer suyunu keserseniz, stoğundaki suyu harcamaya başlar. Bir süre sonunda mevcut su stoğu tükenir ve kurumaya dallardan kopmaya ve yere başlar. Tıpkı saç aynı şekilde ilerleme kaydeder. Ağacın kökü toprakta, saçların kökü deri altındadır ve besin ihtiyacını buradan karşılar.

Diyelim siz kulakdan dolma veya siteler üzerinden faydalı olduğunu düşündüğünüz bir diyet listesi aldınız. Peki bu liste size ne derece vitamin verecek? Günlük protein, vitamin veya vücudunuzun herhangi bir değerini karşılayacak yeteri miktarı sağlayacak mı?

Saçlar için gerekli olan, demir eksikliği ile vitamin eksiliği, D vitamini B12 vitamini eksikliğide yine saç dökülmesi sebepleri arasındadır. Uzun süreli yapılan diyetler, gıda eksikliği nedeni ile saç dökülmesini meydana getirmektedir.

Bilinçsiz diyet kullanımından kaçının. Dökülen saç geri gelmez.

Konunun özeti: Yapılan diyetler saçlar için gerekli beslenmeye engel olabilir. Gerekli besini alamayan saç, kökten kurumaya başlar ve dibine düşer. Döktüğünüz saçı geri getirmek için ektirmekten başka çareniz yoktur. Bilinçsiz diyet yüzünden saçları güçlendirme veya dökülmesini durdurma adına çaba harcamak yerine bilinçli kontrollü diyetlerle zaman harcayın.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir