SAĞLIK

Depresyona en çok neden olan ilaçlar

Depresyona en çok neden olan ilaçlar

Türkiye’de yaklaşık 4 milyon insanda depresyon bulunuyor!

Ortalamaya alındığında bu oran her 20 insanda 1 kişinin depresyonda olması anlamına geliyor. Peki ne oluyor da bunca insan depresyona giriyor?

Nedenleri ise;

Sık karşılaşılanlar arasında; kişinin kendi bireysel sebeplerinin yanında sosyal ve ekonomik nedenler tetikliyor yine aynı sebepler arasına hastalıkları tedavi etmek üzere kullanılan ilaçlarında etkisi oldukça büyük. İlaçlar, hastalıklar için olumlu sonuçlar doğursada bazıları insan beyninin kimyasallarını dengelesizleştiriyor. Dengesi bozulan beyinde ise, psikiyatrik sorunların ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Sonuç olarak depresyon belirtilerinin görülmesine neden oluyor.

Psikiyatrist/Psikoterapist uzmanları ise, depresyona en çok neden olan ilaçları şu şekilde listeliyor;

  • Hipertansiyon ilaçları,
  • Doğum kontrol hapları,
  • Steroid İlaçları,
  • Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar.

İnsanoğlu yaşadığı en küçük hastalık için bile strese girer, yaşanan bu stres, moral bozulmasına, keyifsizliğe sebep olur. Daha önce hiç ruhsal sıkıntı yaşamamış olsanız bile, hipertansiyon tedavisi, doğum kontrol haplarına başlanmasının ardından isteklerde azalma, duygusal değişimler, asabiyet, umutsuzluk, mutsuzluk gbi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Çıkan bu belirtiler depresyon değerlendirilmesine alınmalıdır.

Tedaviye gidilmeyen durumlar, kişinin kendi rahatsızlığına ek olarak psikiyatrik hastalıklarında eklenmesine neden olur. Sorun daha büyür, şikayetler daha fazla artmaya başlar.

Kullanılan ilaçların sizde bıraktığı etki, hastalığınızın öncesindeki ruhsal dengenizde değişimler yaşatıyorsa doktoronuzla irtibata geçiniz.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir