DÜNYA

DAEŞ nedir? DAEŞ kimdir?

DAEŞ nedir? DAEŞ kimdir?

Çağımızın en kanlı terör örgütlerinden birisi olan DAEŞ’in amaçlarının ne olduğu, hangi yöntemlerle kadrosuna eleman kazandıklarını uzmanlar açıkladı.

Milli İstihbarat Teşkilatı Kontr Terör Merkezi’nin eski çalışanlarından Mehmet Eymür ve Uzman Psikolog Mehmet Başkak, DAEŞ terör örgütünün amaç ve yöntemleriyle ilgili dikkat çekici bilgiler verdi.

“DAEŞ’İN ARKASINDA GÜÇLÜ ÜLKELER VAR”

Hiçbir terör örgütünün arkasında büyük bir destek olmadan varlığını sürdüremeyeceğini söyleyen İstihbarat Uzmanı Mehmet Eymür, DAEŞ’in amaçlarının neler olabileceğini açıkladı. İstihbarat Uzmanı Eymür, “Bugün DAEŞ içerisinde faaliyet gösteren elemanlar dahi hangi kuruluşa, hangi ülkeye hizmet ettiklerini bildiğini sanmıyorum. Oysaki hiçbir terör örgütü arkasında büyük bir güç olmadan ayakta kalması veya faaliyet göstermesi mümkün değildir. DAEŞ’i kuranlar da bugün büyük ülke konumunda bulunanlardır. Ancak DAEŞ elemanları dahi kime hizmet ettiklerini bilmemektedir. DAEŞ öyle basit kendi kendine doğan bir organizasyon değildir” diye konuştu.

DAEŞ’İN HEDEFLERİ NELERDİR?

DAEŞ terör örgütünün ve kurucu ülkelerin amaçları hakkında da açıklamalarda bulunan Eymür, şunları söyledi:
“DAEŞ’in ve kurucularının bir tane değil birden çok amaçları bulunmaktadır. Bu amaçları içerisinde petrol bölgelerinin kontrolünden tutun da Ortadoğu’daki coğrafyanın değişmesine kadar bir çok konu dikkat çekiyor. Ancak bunların yanı sıra şunu da ifade etmek gerekir ki o da dünyada hızla artmakta olan Müslümanlığın önünü kesmek adına Müslümanlık’tan soğutma amaçlanmaktadır. Dolayısıyla dini motif önemli” dedi.

DAEŞ’E KATILIMDA DÖRT AŞAMALI YÖNTEM

DAEŞ terör örgütüne nasıl eleman kazandırıldığı hakkında bilgi veren Hipnoz ve Bilinçaltı Değişim Uzmanı Mehmet Başkak ise kullanılan yöntemleri açıkladı. DAEŞ’in eleman toplamasını dört aşamada anlatan Uzman Psikolog Başkak, “Ülkemizde de bu dört aşamada DAEŞ saflarına katılmak mümkün oluyor. Bunlardan birincisi toplum içerisinde sempatizanları bulup herkesin sahip olduğu dini duygularla yakınlaşmayı sağlıyorlar. İkincisi, gruba ait kılma ve dış dünya ile mümkün olduğunca irtibatı koparma. Üçüncüsü herkesin kullandığı dini kavramların içini boşaltıp gurubun ideolojik amaçlarına özgü bir anlam yüklemektir. Dördüncü aşaması ise yüzde 100 itaatle göreve gönderme ve DAEŞ saflarında yer edinme sürecinden söz edebiliriz” dedi.

DAEŞ’E KATILIMDA ÖNE ÇIKAN ÜLKELER

DAEŞ’e katılımda Türkiye’nin dördüncü sırada yer aldığı bilgilere göre ise; DAEŞ üyeleri arasında 579 kişiyle Suudiler başı çekiyor. Onları 559’la Tunus, 240’la Fas vatandaşları izliyor. Türkiye, 212 vatandaşıyla listenin dördüncü sırasında bulunuyor. Mısır 151, Rusya ise 141 vatandaşıyla dikkat çeken diğer ülkeler.
Batılı ülkeler de listede yer alıyor: Fransa (49), Almanya (38), İngiltere (26), Avustralya (11), Kanada (7). ABD’den katılımın olmaması dikkat çekiyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir