BİTKİ VE GIDALAR

Çürütmeden meyve sebze nasıl saklanır

Çürütmeden meyve sebze nasıl saklanır

Meyve ve sebzelerden bazıları diğer meyve ve sebzelerin canını yakıyor, onları üzüyor ve çürütüyor. Peki bu işlem nasıl gerçekleşiyor? Olgunlaşma sırasında üretilen etilen gazı diğerinin hayatlarının sonunu çürümüş olarak getiriyor.

Bazı sebze ve meyveler etilen gazı üretimini olgunlaşma evrelerinde gerçekleştiriyor. Bu durumdan habersiz olan kişiler ise sakladıkları meyve sebzelerin çabuk bozulmasından, hızlı çürümesinden yakınıyor. İş bu meyve ve sebzeler hormonlu derecesine kadar uzayıp gidiyor.

Etilen gazı üreten meyve ve sebzelerden bazıları ise;

 • Elma
 • Armut
 • Kayısı
 • Muz
 • Kivi
 • Mango
 • Şeftali
 • Erik

Yukarıda saydığımız türler bu gaz yüzünden fazla etkilenen meyve ve sebzelerin gencecik yaşlarında daha hayatlarının baharlarında çürümelerine neden oluyor.

Etilen gazından fazla etkilenenler ise;

 • Patates
 • Brokoli
 • Havuç
 • Lahana
 • Fasuye

Bu gazden etkilenen meyve sebzeleri bibirinden uzak tutmalı aynı kab içerisinde saklamamaya özen gösterilmelidir.

Sıklıkla yaptığımız meyve ve sebzelerin birbirinden ayrı durması gerektiği halde yanyana koruduğumuz hatalara bir göz atalım. Acaba hangi hataları yapıyoruz.

Karpuz ve Elmayı birlikte saklıyouruz.

Bu iki meyve buzdolaplarında korunmalı ve saklanmalı ancak elma bu gazı ürettiğinden karpuzu bozacaktır. Aklınıza şu soru gelebilir ne yani şimdi biz iki ayrı buzdolabı mı kullanacağız yoksa birini alınca diğerini almayacak mıyız?

Aynı dolapta saklayabilirsiniz ancak ikisini ayrı bölmelerde muhafaza altına alın ve kısa sürede tüketin. Karpuzun dolap içerisinde olgunlaşmasını beklemeyin. Kesilen karpuz kısa sürede tadını kaybeder.

Patates ve soğanı aynı yerde saklıyoruz.

Bu bir hata. Aynı kareye bunları sokmamak gerekiyor. İkisinin rengi aynı diye aynı yerde koruma altına alınmaz. Patates biraz burnu hassas olduğundan soğanın az miktarda üretmekte olduğu etilen gazından etkilensede patatesi asıl bozan soğan kokusudur.

Hem pahallı, hem vitaminli hemde lezzetli olan muz en tehlikelisi

Cebizini yaktığı yetmiyormuş gibi diğer meyve ve sebzelerinde canını oldukça fazla yakmaktadır. Ürettiği bu gaz yüzünden yanına hangi meyve veya sebzeyi koyarsanız koyun çabuk bozulmasına sebep olacaktır. O yüzden muzdan hemen herşeyi uzak tutun.

Şimdi ise birlikte arkadaş olabilecek ve iyi geçinen türleri inceleyelim

Avokado ve Kinin uyumu

Olgun olmayan bu türleri öncelikle olgunlaşana kadar dışarıda koruyor ve saklıyoruz. Daha sonra bozulmadan korunmaları için birlikte buzdolabına koyabiliriz. Gözünüz arkada kalmasın.

Yeşil ve kızrmızı erikle domates

Bu ikisinin en önemli ortak noktaları lezzetini alabilmeniz için buzdolabından çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelene kadar bekledikten sonra yenmesi gerekiyor. İkisi dost olabileceğinden birlikte saklayabilirsiniz.

Kayısı ile Nektarin aynı zamanda Şeftali

Bu üçlü sarışınlar kulübünün ortak noktaları ise tadının yerine gelmesi için oda sıcaklığı ortamında durmasıdır. Erken dönemde buzdolabına alısanız tadının kaybolmasına neden olabilir. Ama birlikte saklanması çürümlerini sağlamaz.

Yeşilliklerimiz salatalık, karnabahar, brokoli ve biber dostluğu

Düğün evi gibi olacak ama hepsinin beraber olması ve kaynaşması gazdan dolayı olası bir bozulmaya neden olmaz. Fakat meyveler ile aynı ortamda tutarsanız haftaya gitmeniz gereken pazara daha erken gitmenize neden olabilir. Oyüzden meyvelerle aynı yerde saklamamaya özen gösterin.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir