DİN MANŞET

Çok şükür “Ya Rabbi” bu sene de bereketli Ramazan geçireceğiz

Çok şükür “Ya Rabbi” bu sene de bereketli Ramazan geçireceğiz

Ekranlarda alıştığımız Hocalar, 2016 yılında da karşımıza ekranlarda çıkacak, yine tuhaf sorular gelecek, yine güzel sohbetler zamanımızı alıp götürecek.

Ya Hocam, şunu bir okurmusun?

selam-verilmeyen-adam

Peygamber Efendimiz bir gün yolda giderken, hiçbir iş yapmadan tembel tembel oturan bir adam gördü. Adama selam bile vermeden yanından geçip gitti. Dönüşünde Peygamberimiz, yine aynı yoldan geçiyordu. Adam hala aynı yerde oturmaktaydı. Peygamberimiz bu defa adama selam verdi.
Adam şaşırdı. Hemen kalktı ve Peygamberimize:
— Ya Rasulallah! Siz giderken de ben burada oturuyordum. Bana selam vermemiştiniz. Fakat şimdi selam verdiniz. Bunun sebebi nedir? diye sordu.
Bunun üzerine sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu:
— Ben giderken, sen bomboş oturuyordun. Hiçbir iş yapmıyordun. Dönüşümde ise, eline bir çöp almış yere birtakım çizgiler çiziyordun. Belli ki düşünüyordun. Düşünmek de çalışmaktır. Onun için sana selam verdim.

2016 Ramazanda da bize öğretecekleriniz

 1. Arı sokmasi orucu bozar mi?
 2. Yüzmek orucu bozar mi?
 3. Sakız çiğnemek orucu bozar mi?
 4. Ağzimda sahurdan kalma nohut tanesi büyüklüğünda bir şey vardi, yuttum. orucum bozulur mu?
 5. Kumar oynamak orucu bozar mi?
 6. Cinsel içerikli film seyretsek orucumuz bozulur mu?
 7. Tirnak kesmek orucu bozar mi?
 8. Küpe takmak orucu bozar mi?
 9. Orucu daha uzun tutarsak sevabı artar mi?
 10. Meyveli dudak parlatıcılar orucu bozar mi?
 11. Orucluyken, rüyamizda ruyalanirsak oruc bozulur mu?
 12. Dişimi firçalarken, diş macununu yutsam orucum bozulur mu?
 13. İçki içen kocaya hizmet etmek orucu bozar mi?
 14. Oruç tutarken, orucu unutarak yemek yedim. oruçlu sayılır mıyım?
 15. Oruç tutarken, uçaga binip batıya gidersek, indiğimiz yere göre mi orucumuzu açmaliyiz?
 16. Hepimiz bu dünyada yolcuysak seferi sayılmaz miyiz?
 17. Nezle olduğum için burnuma gelen akintiyi geri cekip yuttum. orucum bozulur mu?
 18. Makyaj yapmak orucu bozar mi?
 19. Öpüşmek, sevişmek orucu bozar mı?
 20. Kadına kıza bakmak oruç bozar mı?

Ramazan sohbetleri yapan hocalar, aylık 600.000 TL ile 400.000 TL arasında değişen rakamlar kazanıyor. Bu ücretler geçtiğimiz yılın ücretleri. Bu sene malum.. Ve yayınlarını boş konular ile zaman öldürmeye daha çok ilgi çemkeye adamışlar. Tabi ne kadar çok izleyici o kadar kazanç demek.

Din ve İslam öğremek için hocalar Tv kanalları ile kıran kırana pazarlıklarları yaparken aşağıdaki hadisleri okuyorlar mı..

[box type=”note” align=”alignleft” class=”” width=””]Para için dini öğretmekle, din öğretmekten para almak arasında fark vardır. Sizden başka din öğretecek kimsenin bulunmadığı bir yerde öğretmek size farz olmuş demektir. O takdirde ücret talep etmeniz caiz olmaz. Bunun dışında ücret karşılığı öğretmenizde sakınca olmaz. İki durum arasında ise bereket farkı muhakkak vardır. Ücret aldığınız bir işte kat edeceğiniz mesafe, sırf Allah rızası için yaptığınızın yanında gayet cılız kalacaktır.[/box]

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Kur’an-ı kerim geçim vasıtası yapılmaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Kur’an okuyun, fakat geçim vasıtası yapmayın.) (İ.Ahmed)[/box]

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Para ile Kur’an-ı kerim okutmak haramdır. (Bey ve Şir’a)[/box]

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Hafız, pazarlık etmeden, sırf Allah rızası için hatim veya mevlid okursa, okutanın hediye ettiğini alması caiz olur. (Hadika, Berika)[/box]

[box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Kur’an-ı kerim okuyup hediye almayı meslek haline getirmemelidir! Çünkü âdet haline gelen hediyeler, şart edilen ücret gibidir. (Dürr-ül muhtar)[/box]

Ramazan boyuncu saatlerce insanlar avare olacaklar ve tıpkı magazin programi izlercesine gelen sorular ile ekranları başına kitlenecekler. Hocalarımız sağolsunlar normal zamanlarda zamanınızı TV başında harcamayın çalışın uğraşlar verin derken Ramazan ayında ben bu kanaldayım diyip saatlerce programlar sunacak. Ve bize verecekleri yukarıda yazılanlardan daha fazlası değil. Tabi işin içine para girince zamanınızı Tv başında harcamalısınız aksi durumda hocalarımız para kazansın. İzlenmeyen hocalar için kanallar anlaşma yapmıyor.

HAYDİN HURRRAAA TV BAŞINA SOHBET BAŞLIYORRR…

Tabi doğal olarak düşünebilirsiniz, dinimizin ayrıcalıklarını öğreniyoruz sevap kazanıyoruz bunda nerde günah var?

Peki ne öğreniyorsunuz? Zaten bildiğiniz şeyleri tekrardan duymayı mı?

Amann bize ne yaa.. 11 ayda yaptığımız günahları 1 ayda çıkaralım da ne yaparlarsa yapsınlar.

HOCAM BU RAMAZAN ALDIĞINIZ PARANIN HAKKINI VERİN

Bakın diyanet işleri ne dedi..

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Ramazan’da Dini Program Yapan Hocaları Uyardı

Görmez, Ramazan ayında dini programlar yapan hocaları uyararak “Asıl gayemizin insanlarımızı Kur’an’ın hakikatler dünyasıyla tanıştırmak olduğunu unutmayalım.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayında dini programlar yapan hocaları uyardı. Görmez, ”Kur’an ayı Ramazan’da mümkün olduğu kadar milletimizi Kur’an ile buluşturmaya ve tanıştırmaya çalışalım. Kendiniz Kur’an’ın önünde olmadan Kur’an-ı daima önümüzde tutarak bu programlarda asıl gayemizin insanlarımızı Kur’an’ın hakikatler dünyasıyla tanıştırmak olduğunu unutmayalım.” dedi.

“HEP BİRLİKTE KALPLERDEN KALPLERE İYİLİK TAŞIMAK İÇİN SEFERBER OLACAĞIZ”

Prof. Dr. Mehmet Görmez, Ramazan ayı ana teması olan “Vakit İyilik Vakti, Bu Ramazan ve Her Zaman” konulu tanıtım toplantısına katıldı. Toplantıda konuşan Görmez, Bu sene “Vakit İyilik Vakti Bu Ramazan ve Her Zaman” başlıkları altında çalışmalar yapacaklarını söyledi. Görmez, “Hep birlikte kalplerden kalplere iyilik taşımak için seferber olacağız. Ramazan iyileştirme iyiliği benimseme, iyilerden kılma ayıdır. Oruç ile iyilik kardeştir. Oruçtan iyiliğe, iyilikten oruca yönelik daima bir akış vardır. Oruç günleri iyilik günleridir her zaman. Bu sene iyilik üzerinde vurgu yapmamızın diğer bir sebebi de hem Kur’an-ı Kerim’in hem sevgili Peygamberimiz’in sık sık üzerinde durduğu, yeryüzünde kötüyü ortadan kaldırmanın en etkili yolunu iyilik oluşundandır.” diye konuştu.

“RAMAZANIN 1. GÜNÜNDEN İTİBAREN 24 SAAT KUR’AN YAYINI YAPAN RADYO KURUYORUZ”

Görmez, Ramazan’ın birinci gününden itibaren Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı 24 saat Kur’an yayını yapan tematik bir radyo istasyonu kuracaklarını söyledi. Ahmet Hamdi Akseki Camii’nin altında Diyanet Radyo bünyesinde Diyanet Kur’an Radyo adıyla ikinci bir radyo istasyonunu kuracaklarını anlatan Görmez, ”Bundan sonra Ankara’dan 24 saat milletimize Kur’an’ı okuyan, anlatan ve Kur’an’ın ruhu ile onları tanıştıran bir radyomuz olacak inşallah. Ramazanın birinci gününden itibaren önce büyük illerimizde Ramazan’ın sonlarına yaklaştığımız günlerde ise ülkemizin büyük bir kısmında daha sonra idealimiz sadece Türkiye’de değil bütün gönül coğrafyamıza bu sesi ulaştırmaktır.” dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın ‘Hediyem Kur’an Olsun’ başlığı altında bir kampanya başlatacağını belirten Görmez şöyle devam etti: ”Dünyanın muhtelif yerlerinde hâlâ bir Kur’an-ı Kerim’e sahip olamayan milyonlarca Müslüman var. Hatta hafızlık yapan çocuklar hala tabletlerin, bilgisayarların elimizin altında olduğu bir çağda tahta tabletlere Kur’an ayetlerini yazarak oradan ezberleyen ve daha sonra onları silerek tekrar yazan Afrika’da nice çocuklarımızın varlığını hepimiz biliyoruz. Sadece onlar için değil kendimiz içinde Kur’an alınıp satılan bir meta olmasın Kur’an hediyemiz olsun. Bu başlık altında TürkiyeDiyanet Vakfı bir kampanya başlatmış bulunmaktadır. Kim bir ülkeye, bir bölgeye bir ile Kur’an hediye etmek istiyorsa biz bu güzel hediyeye aracılık yapmak istiyoruz.”

“KENDİNİZ KUR’AN’IN ÖNÜNDE OLMADAN KUR’AN HAKİKATLERİNİ ANLATIN”

Ramazan ayı münasebetiyle yıllardır iftar ve sahur programları yapıldığına değinen Görmez, Ramazan programı yapan hocaları uyardı. Görmez, ”Bugüne kadar yapılan bu dini programlarda gerek televizyonlarda gerek radyolarda Ramazan ayında ve Ramazan dışındaki diğer vakitlerde milletimizi dinin sahih bilgisiyle buluşturan bütün hocalarımıza en kalbi teşekkürlerimi ifade etmek isterim. Ama bilhassa Ramazan aylarında yoğunlaşan dini programları yapan bütün hocalarımızdan bir istirhamım var. Kur’an ayı Ramazan’da mümkün olduğu kadar milletimizi Kur’an ile buluşturmaya ve tanıştırmaya çalışalım. Mümkün olduğu kadar Peygamber Efendimizin sahih sünnet bilgisiyle tanıştıralım. Kendiniz Kur’an’ın önünde olmadan Kur’an’ı daima önümüzde tutarak bu programlarda asıl gayemizin insanlarımızı Kur’an’ın hakikatler dünyasıyla tanıştırmak olduğunu unutmayalım.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın 68 ülkede 400 noktada hem Türkiye’de hem de gönül coğrafyasında iyilik sofraları kuracaklarını belirten Görmez, milletin iyiliklerini, başka dünyalara taşımaya devam edileceğini belirtti.

Ramazan programı yapan hocaların kimler olduğu şimdiden merak edildi

On iki ayın sultanı olan Ramazan ayına girmemize günler kala izleyiciler bu yıl televizyonlarda yayınlanacak iftar ve sahur programlarını merak etmeye başladı. Ramazan programı yapan hocalar şimdiden aranmaya başladı. Geçen yıl Show TV, Star TV, Kanal 7 ve Atv ekranlarında Ömer Döngeloğlu, Nihat Hatipoğlu, Fatih Çıtlak ve Mustafa Karataş Ramazan ayında izleyici karşısına çıkmaya devam etti. Ünlü hocaların bu yılda kanallarında program yapmaya devam edeceği gelen bilgiler arasında yer aldı. Ramazan ayına günler kala kanallar televizyon programı yapan hocalar ile ilgili bilgi vermeye başladı. İftar ve sahur vakti olmak üzere iki ayrı çatı altında Ramazan ayı boyunca sürecek olan programlar şimdiden Türk izleyicisi tarafından araştırılmaya başlandı. Ömer Döngeloğlu bu yıl yine programlarına Kanal 7 ekranlarında devam edecek. Nihat Hatipoğlu Atv’de yaptığı programlarını Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur vakitlerinde sunmaya devam edecek. Ramazan programı ile ilgili detaylı bilgi almak için haberimizin devamını okuyabilirsiniz.

RAMAZAN PROGRAMI YAPAN HOCALAR

Ramazan ayında televizyon kanallarında program yapacak hocalar şimdiden belli olmaya başladı. Ramazan’a sayılı günler kala kanallar program yapacak hocaların ismini açıkladı. Mustafa Karataş, Ömer Döngeloğlu, Nihat Hatipoğlu ve Fatih Çıtlak geçen sene program yaptıkları kanallarda program yapmaya devam edecekler. Ömer Döngeloğlu Kanal 7‘de, Fatih Çıtlak Star TV’de, Nihat Hatipoğlu Atv’de ve Mustafa Karataş ise Show TV’de program yapmaya devam edecek.

NİHAT HATİPOĞLU İLE DOSTA DOĞRU

Her Ramazan ayında iftar ve sahur sofralarına hoş sohbetiyle konuk olan Nihat Hatipoğlu programı ile izleyicileri ekran başına kitlemeye devam ediyor. Birbirinden değerli konuklarla sofralara konuk olan ünlü ilahiyatçı dini bilgisiyle sevenlerinin gönüllerini titretiyor. Nihat Nihat Hatipoğlu her yıl Ramazan ayında ATV ekranlarında Dosta Doğru adlı programla izleyici karşısına çıkıyor. Kalplerin imanla dolduğu ayda konukların katılımıyla ekran başındaki izleyiciler iftar saatini ünlü ilahiyatçının hoş sohbetiyle geçiriyor. Yüce Allah’ın rahmetinin ve bereketinin bol olduğu Ramazan ayında Hatipoğlu sohbetlerini Sultanahmet Meydanı’ndan canlı olarak gerçekleştiriyor. Programa katılan konukların hoş sohbetiyle Dosta Doğru, Türkiye’deki tüm iller iftar yapıncaya dek izleyicileri ekran başına kitlemeye devam ediyor. Mekke ve Medine’den görüntülerin canlı olarak yayınlandığı yayın Ramazan ayının yıllardır vazgeçilmez programlarından birisi oldu.

MUSTAFA KARATAŞ İLE İFTAR VE SAHUR ÖZEL

11 ayın sultan Ramazan ayında iftar ve sahur programları için kanallar yavaş yavaş geçen seneki ünlü ilahiyatçılarla anlaşmaya başladı. Ramazan’da iftar ve sahur programları sunan ünlü isimlerinden birisi olan Mustafa Karataş bu sene de izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Her yıl birbirinden hoş dini sohbetlerle ekranlara gelen ünlü ismin programının nerede çekildiği merak edildi. İzleyiciler sıkça Mustafa Karataş’ın programı nerede çekiliyor diye sormaya başladı. Karataş geçen sene iftar programlarını Eminönü Yeni Cami’nin orada gerçekleştirdi. Ramazan boyunca devam eden program her akşam saat 20.00’de Show TV ekranlarında yer aldı. Sahur programları da aynı şekilde devam ettirildi. Ramazan ayında Nihat Hatipoğlu gibi sevilen isimlerden olan ünlü ilahiyatçı hoş sohbetleriyle izleyicileri geçen sene ekran başına kitledi. Geçen seneki programı Mustafa Karataş ile İftar Özel Programı Sayfası her akşam saat 20.00’de yayınlanmaya başladı. Mustafa Karataş aldığı ücret ile de dikkat çeken isimlerden birisi oldu. Yüce Allah’ın rahmetinin bol olduğu ayda birbirinden hoş sohbetleriyle ünlü ilahiyatçı bu Ramazan ayında yine izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir