SAĞLIK

Çocukluk çağının en sık acil cerrahi girişim gerektiren problemi apandisittir

Çocukluk çağının en sık acil cerrahi girişim gerektiren problemi apandisittir

APANDİSİT geç kalanları sevmiyor…

Bütün çocuklar zaman zaman karın ağrısı çekerler. Bu ağrı ataklarının çoğu kısa sürer ve hafiftir. Bu nedenle bu çocukların küçük bir bölümü doktora başvurur. Karın ağrısı yakınması ve doktora başvuran çocukların ancak üçte birinde acil cerrahi girişim gerektirecek bir sebep saptanabilir. Bu sebeplerin en sık olanı da apandisittir. Çocukluk çağının en sık acil cerrahi girişim gerektiren problemi apandisittir.

APPENDİKSİN YERİ

Apendiks karnımızın sağ alt tarafında ince ve kalın bağırsağın birleşim yerine yakın, kalın bağırsağın (çekum) başlangıç yerinde; kalın bağırsakla birleşen bir ucu kapalı, solucan gibi bir organdır. Çıkmaz bir sokak gibi düşünebilirsiniz. İnce bir lümeni (boşluğu) vardır. Bu boşluğa salgıladığı sümüksü salgı (Müküs) devamlı kalın bağırsağa akar. Apendiksin hayatın devamı için gerekli bir organ olmadığına inanılır.

APPENDİKSİN İLTİHABI (AKUT APPENDISITIS)

Medicine Hospital Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Paşaoğlu apandisit iltihabı nedenleri hakkında bilgiler verdi. Op. Dr. Mehmet Paşaoğlu “ Apendiksin iltihabına apandisit denir. Yaşa bağlı
olmaksızın apendiksin (lümenini) tıkayıp, kalın bağırsağa boşalımını engelleyen herşey apandisite sebep olabilir. tıkanma bazen taşlaşmış kaka parçacıklarına (Fekalit), neden olarak da bağırsak parazitlerine meyve çekirdeği veya yanlışlıkla yutulmuş yabancı cisimlere bağlı olabilir. Sıklıkla apendiks boşluğunu tıkayan olay belirlenemedği için, sistemik bir hastalığa olarak karın içi bezelerinin şişmesi sonucu tıkanıklığn oluştuğu ve apendiks iltihabının tetiğini çektiğine inanılır” dedi.

APANDİSİTTE HANGİ ŞİKAYETLER OLUR?

Apandisit tipik olarak mide hizasında veya göbek çevresinde gösterilen iyi tanımlanamayan künt bir mide ağrısı şeklinde başladığını belirten Op. Dr. Mehmet Paşaoğlu “ İştah kapanır, sonra bulantı başlar. Yaklaşık 6-12 saat sonra; zaman zaman olan kusmalar başlar. Sonraki 12 saatte ateş yükselebilir de yükselmeyebilir de. Hasta kendini giderek daha da kötü hisseder ve günlük faaliyetlerini bırakır. Dil paslanır, ağız kurur ve karında bir şişkinlik görülür. Ağrı karnın sağ alt taarfına yerleşir. Hasta bacağını karnına çekip yatınca daha rahat ettiğini söyler” dedi.

Op. Dr. Mehmet Paşaoğlu bundan sonraki aşama içinde bilgiler sundu. “Apendiksin patlamasıdır. patlarsa hassasiyet tüm tarına yayılır, genel durum daha da kötüleşir. apandisit çocukluk çağının en sık acil cerrahi girişim gerektiren problemidir. 12-14 yaşlarında en sık görülür. 5 yaş ve altı çocuklarda; gerek çocuğun kendini ifade etmesindeki güçlük, gerekse muayenedeki zorluklar gerekse çocukların
savunma mekanizması zayıflığından dolayı bu yaş grubu genelde patlamış apandisit tablosu ile ameliyat edilirler” dedi. Paşaoğlu, gelişen tıp teknolojisi ile patlayan apandisit vakalarında azalış olduğunu da vurguladı.

TEDAVİ

 • İltihaplı olan, apandisitin cerrahi olarak çıkartılması
 • Geniş spektrumlu antibiyotiklerin kullanıma girmesi,
 • Gelişmiş anestezi teknikleri
 • Erken tanı

Gelişmiş cerrahi teknikler ile apandisitten eskiden yüksek olan ölüm oranları bugün yüzde 1’in altına düşmüştür. Görüldüğü gibi her hastalıkta olduğu gibi, apandisitte erken tanı, zamanında hekime
başvuru çok önemlidir. Gecikmiş vakalarda yara enfeksiyonu, karın içi abseler, hastalığın iyileşme sürecini ciddi etkilemektedir.

[toggle title=”ÇOCUKLARDA KARIN AĞRISI VE KUSMAYA DİKKAT” state=”open”]

 • 5 yaş altı çocuk karın ağrısını çok iyi ifade edemez
 • Muayenesi zordur (Uyumsuzdur)
 • Vücuttaki iltihabı sınırlama güçleri zayıftır.
 • Apendiks anatomileride değişiktir. (Apendiksleri çabuk patlar ve yayılır-saatler içesinde)

[/toggle]

APANDİSİTİ TAKLİT EDEN HASTALIKLAR

 1. Mezentedit Lenf Adenopati (Karın içi bezelerin şişmesi)
 2. Akut Gastroenterit (Kusma ile birlikte ishaller)
 3. Diabetik Ketoasidoz
 4. Akut Romatizmal ateş
 5. Primer Peritonit
 6. Orak Hücreli Anemi Kriz
 7. Lober Pnömoni (Sağ akciğer alt lob zatürresi)
 8. Kurşun zehirlenmesi
 9. Abdominal Epilepsi
 10. Henoch-Schönlein Purpurası
 11. Hemofiliye bağlı karın içi kanamaları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir