KADIN

Çocuklarda yemek yeme bozukluğu, iştahsızlık nedenleri ve çözümleri

Çocuklarda yemek yeme bozukluğu, iştahsızlık nedenleri ve çözümleri

Ana babanın yaklaşımı çocukların yeme probleminin olup olmadığını etkiler. Ana babalar yemek yeme konusunda baskı yapmazlar ise onların yeme işini koz olarak kullanmalarını engellemiş olurlar.

Yemek yememe sorunu genelde geçidir. Bu, ailelerin bu konuda baskı yapmaları sonucu vahim durum alır. Evde gerginlik artar. Bu evdeki atmosferi de etkiler, huzur bozulur. Birlikte yemek yemeler eziyet haline dönüşür. Ilk başlarda, çocuğun yemeğe karşı direncini önemsememekte yarar vardır. Bunun yanı sıra yemek yeme düzenine çok dikkat edilmelidir. Günde üç öğün yenilmesine özen gösterilmeli; arada cips, bisküvi, dondurma gibi yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Arada yenen besin değeri az, ama kalori oranı yüksek yiyeceklerin iştah kesici özelliği olduğundan öğünün yerine yenmesine izin verilmemelidir. Öğün arasında besin değeri olan yiyecekler veriniz. Bunu ceza amaçlı değil, tadına bakmaları için veriniz. Küçük yaşlarda değişik tattaki yiyecekleri vererek, çocukların tat alma duyularının gelişmesini sağlamaya çalışınız. Küçük çocuklar da zeytinin, domatesin, biberin, peynirin lezzetli olduğunu öğrenebilirler.

Çocuğunuz her şeye karşın yemek yememede direnirse, çocuğun kabul edeceği alternatif yiyecekler üzerinde düşünülmelidir. Ama bunun çekici olmamasına dikkat ediniz. Çikolatalı pasta, reçel gibi tatlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Peynir, et ürünleri, meyve, fıstık ezmesi verilmesi tercih edilir. Yemek yeme ritüeli hoş aktiviteye dönüşmelidir; sofra kurma, zaman ayırma, karşılıklı ilgi, iyi çiğneme, gibi durumlar masadakilerin davranışlarını etkiler. En önemlisi yemek yemenin mücadele ve baskı çağrışımı yapmamasıdır. Baskı ve zorlama, yapılacak en kötü davranış olur! Çocuğunuzun zaman içerisinde kendiliğinden yemek yiyeceğine güveniniz.

Yemek yememe sorunu bazen iyice kontrolümüzden çıkar. Yemek yememe sorunu çok küçük yaşlarda başlayacağı gibi, puberte döneminde de kendini gösterebilir. Özellikle kız çocukları genç yaşlarda rejim yapmaya başlarlar. Anorexia ve bulimia hastalığı günümüzde artmaya başladı. Bazı çocuk hastanelerinde ciddi yemek yememe sorunu olan çocukların tedavisine yönelik çalışan uzmanlar bulunmaktadır. ‘Nefrete karşı’ terapi diye adlandırılan yolla tekrar yemek yeme sevdirilmeye çalışılır. Bu aylarca bazen de yıllarca sürebilir. Hastalık derecesinde yemek yemeye direnç gösteren veya aşırı yemek yiyen çocukların profesyonel yardım almaları gerekir.

YEMEK YEME SORUNU İLE İLGİLİ ÖNERİLER:

  • Yemekte herkesin hoşnut olacağı atmosfer yaratmaya çalışınız.
  • İlk başlarda, pişirilen yemeği sununuz. Alternatif yemeği sunma cazibesine hemen kapılmayınız.
  • Çocuğunuzu birde yatağa aç göndermeyi deneyiniz.
  • Yemeye kesinlikle zorlamayınız!
  • Büyüme çizgisini takip ediniz.
  • Yeterince içmesine dikkat ediniz, gerekirse mineral ve vitamin hapları veriniz.
  • Güç mücadelesine girmeyiniz ve tehdit etmeyiniz (“eğer sen….. o takdirde….”).
  • Çocuğunuz yemek yemeyi kesin olarak reddediyorsa, başkalarının yemek yediği saatte sağlıklı yemek alternatifi düşünününüz.
  • Kronik yemek probleminde profesyonel yardım almayı geciktirmeyiniz…


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir