SAĞLIK

Çocuklarda süt dişler çıkmaya başlayınca muayene gerekir mi?

Çocuklarda süt dişler çıkmaya başlayınca muayene gerekir mi?

Çocuklar için ilk süt dişler kendini göstermeye başladığında mauayene olması gerekir ve bu sürecin çıkmaya başladığı 6. ay ve 1 yaş ortalarında olması gerekiyor.

Süt dişlerin daimi dişler açısından önemini hemen herkes bilir ancak çocuklarda dişler ağrımadıkça ve çürükler oluşmadıkça diş doktoruna uğramak muayene olmak kimsenin aklına gelmiyor ve dişçiye gitmiyoruz veya çocukları muayene ettirmiyoruz.

Ancak uzman çocuk diş doktorları ise çocukların süt diş sağlığı konusunda böyle demiyor. Çocukların süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6. ay ve 1. yaş dönemlerinde diş sağlığı açısından bir doktora görünmeleri gerektiğini belirtiyor.

Çocukların diş sağlığı konusunda tüm hanımların doktoru diye adlandıracağımız internet var ve en ufak sorunlarda bir arama yaparak çözümler üretmekte. “Bilinmelidir ki, internet üzerinden çocuğunuzun diş sağlığı ile veya başka sağlık sorunları ile alakalı teşhis koymak ve çözümler üretmek son derece yanlıştır. Özellikle hem ağız sağlığı hem de vücut sağlığı için önem arzeden dişlerin muhakkak doktor kontrolünde değerlerin ve gelişim gözlemlenmesi gerekmektedir. İnternet hizmetini sağlık teşhisi ve muayene etmek amacı ile kullanmayınız.”

Çoğu insan ne kendi doktora gidiyor ne de çocuğun diş sağlığı için doktora gidiyor. Taki işler içinden çıkılamaz hale gelinceye kadar. Çocuklar anne ve babalarının sözlerini dinlemekle beraber, öğretmen ve doktorların sözlerinide fazlası ile dinler. Doktorun dişlerini fırçalamasını söylemesi ile ailenin söylemesi arasında çok farklılıklar var. Bir muayeneye gittiğinizde çocuğunuzun diş sağlığı kontrolü sonrasında doktorun vereceği örneğin dişlerini fırçalaması gerektiği talimatı ve sonraki muayenede bunların kontrol edileceğinin söylenmesi çocuk üzerinde etkiler yaratır. Diş sağlığı için gereken fırçalama çocuk beynine yerleşir ve sonraki muayene kontrolü sağlanacağından taşıdığı endişe dişlerini fırçalama alışkanlığı kazanmasına yarayabilir.

“Süt dişler” ilk gelişmeye başladığına daimi dişlerin altyapısı için taşıdığı önem nedeni ile ileride doğması mümkün sorunlarla başetmenin en kolay yoludur. Zamanında alınan bu önlemler ileride doğabilecek sorunlarında oluşmamasına etki edeceğinden bu süreç içerisinde çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.

Süt dişlerin ve daimi dişlerin çürüklerinin oluşumunun önlenmesinde “çocuk diş muayenesi” süt dişlerin çıkmaya başladığı il süreç ağız ve diş sağlığının başladığı ilk dönemdir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir