SAĞLIK

Çocuklarda kol ve bacak ağrıları ağrı sendromunun belirtisi olabilir

Çocuklarda kol ve bacak ağrıları ağrı sendromunun belirtisi olabilir

Çocuklarda bacaklarda ve kollarda ağrıların olmasını genelde biz, büyümeye işaret ettiğini düşünürüz fakat durum öyle olmayabilir.

Bizim çok önem vermediğimiz bu ağrılar aynı zamanda ağdı sendromununda belirtisi olabiliyor.

Çocuğunuzun son dönemlerde kol ve bacak ağrılarından dolayı şikayeti artmış durumda ise geçer düşüncesi içerisinde olmayın ciddiye alın. Bu ağrılar çok fazla rastlanmasa da gelişme çağındaki büyüme ağrılarına nazaran farklı derecede şiddetli ağrılar ise, deriler üzerinde değişiklik yapabilen Büyüme ağrılarından farklı olarak aşırı derecede şiddetli ağrılara ve deride değişikliklere yol açan kompleks bölgesel ağrı sendromu, daha çok egenlik gelişim dönemlerinde sık rastlanır. Genelde rastlanma yaşı ise 12 ortalamasıdır. Genç kızlarda ise fazla rastlanmamaktadır.

Çoğu çocukta ağrıların kol veya bacak bölgesinde hissedildiğini ancak vücudun herhangi bir bölgesinde de görülebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Zübeyde Gündüz, “Rahatsızlık, travma, enfeksiyon, duygusal stres ve cerrahi işlem gibi stresli bir olaydan sonra ortaya çıkabilir. Cerrahi bir işlem öncesi hissedilen korku, düşme ya da çarpma, ebeveynlerin ayrılması gibi yaşanabilecek travmalar bu durumu tetikleyebilir. Muayene sonucunda kompleks bölgesel ağrı sendromundan bahsedebilmek için şiddetli ve uzun süreli ağrıların yanı sıra günlük aktiviteleri kısıtlayıp kısıtlamadığına, tedaviye yanıt verip vermediğine, allodini varlığına (normalde ağrı vermeyecek uyarana ağrı tepkisi) bakılıyor. Rahatsızlığın tanısı için bir dizi kriterden yararlanılıyor. Ağrıyı başlattığı düşünülen bir olayın varlığı, cilde hafif dokunmayla şiddetli veya sürekli ağrı, mevcut bölgede şişme, kan akımı değişiklikleri veya renk değişiklikleri olması, Ağrı ve hareketsizliğin bilinen bir nedeninin olmaması ve bilinen bir sinir bozukluğunun olmamasıdır” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Zübeyde GündüzBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir