KADIN

Çocuk ilkokula nasıl alıştırılır?

Çocuk ilkokula nasıl alıştırılır?

Çocuklar ; ilk okula başladığında artık kendini yabancı bir ortamın içerisinde bulacaktır. Çocuklarını okula anne ve babasının götürmesi ise okula olan güvenini arttıracaktır.

Çocuğunuzu okula ilk götürdüğünüzde sizinle daha zaman geçirmek istediğiniz sürekli sizi öpmek istediğini veya ağlayıp sızlanmaya ve tepinmeye başlayabilir. Bu durumlarda duygularınızı bir kenara bırakmalısınız ve bu okulun ilk gününde ona vereceğiniz destek tüm yıl boyunca etkili olacaktır. Ona inandırıcı bir açıklama yapmanız en doğru olan olacaktır. Fakat şunu hiç aklınızdan çıkarmayınız ki;  mutlaka sebep ne olursa olsun sizi ikna etmemeli ve sınıfına gitmelidir. Gerekirse her gün bunu tekrarlayın. Sizin kararlı duruşunuz bozulmamalıdır.

Çocuğunuzla birlikte okula gidin ve onu öğretmeniyle tanıştırın. Daha sonra çocukla okul, arkadaşlar ve ilk gün hakkında konuşun. Evdeyken okulda durması konusunda anlaşma yaptıysanız mutlaka sözünüzde durmalısınız.Ayrılırken mutlaka ‘hoşça kal’ deyin.

Asla çocuğunuzun yanında sınıfta uzun süreli zamanlar geçirmeyi aklınızdan geçirmeyin. Çocuk ağlayabilir ama sonunda susacaktır. Siz bu yöntem katı gibi gelebilir ama çocuğun artık sizin yanınızda duramayacağınızı anlaması ortama ayak uydurmasına sebep olacaktır. Çok zaman geçmeden artık sınıfını, arkadaşlarını, öğretmenin, incelemeye koyulacak ve sesini kesecektir. Asıl zorluk onun için dışarıdaki dünya ile okul hayatını birleştirebilmektir.

Bu dönem anne ve babalara düşen kararlılık çocuğunuzun okula alışma evresindeki en önemli zaman dilimidir. Çocuğunuzla birlikte okulda, sınıfta daha uzun kalmayı düşünmeniz diğer çocukları da olumsuz yönde etkileyecektir. Sizin bu dönemleri çok düşünmenize ve sınıf ortamında durumunu merakınızı aşırıya kaçırmadan okul dışında beklemeniz en doğru olandır. Öğretmeni zaten nasıl davranacağını ve neler ile karşılaşacağını biliyor ve ona hazırlıklıdır.

Çocuğunuzun sizi yönlendirmesine izin vermeyin, vicdanen rahatsız olup çocuğu bugün okula götürmeyeyim düşüncesinden sıyrılın. Eğer böyle bir düşünce ile okula götürmediğiniz çocuğunuz türli bahaneler uydurmaya başlayacaktır. İsteklerine karşılık vermeniz yeni isteklerin doğmasına neden olacak daha sonrasında sinirlerinizin gerilmesine etken olan nedenler orataya çıkacaktır. Hemen okula alışmasını beklemeyin, zaman alacaktır. Bu zaman içerisinde size düşen sorumluluk sebep ne olursa olsun onu okuluna götürmenizdir.

Som olarak çocuğunuzun okula alışmış olması sorunların ortadan kalktığı anlamına gelmez. “Yetişkinlerin çeşit çeşit problemleri çıkıyorsa, çocuğumuzun da çıkacaktır. Bu sorunlardan haberdar olmanız; hem çocuğunuzla ilişkiniz , hem de çocuğun size olan güven duygusunun yerleşmesi bakımından önemlidir. Sağduyulu bir şekilde okulu, öğretmenleri kötülemeden bunu aşmaya çalışmalısınız. Okulunu değiştirecek bile olsanız bu kötülemelerin faturası çocuğu okuldan soğutarak ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden okulunu titizlikle takip edin, ama bırakın çocuğunuz duygularıyla baş etmesini öğrensin.”Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir