SAĞLIK

Çocuk Felci (Poliomiyelit): Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Çocuk Felci (Poliomiyelit): Belirtileri, Korunma ve Tedavisi

Santral sinir sistemi, üst solunum yolu ve mide-bağırsak belirtileri ile başlayan genel virüs enfeksiyonudur.

Bulaşma Yolları

Etken, enterovirüslerden poliovirüstür. Klora karşı hassastır. Pastörizasyonda hızla ölmektedir. Asitten etkilenmez, soğuk ortamlarda uzun süre yaşar.

Poliomiyelit, her yaş grubunda görülmekle birlikte 1-4 yaş grubunda ve erkeklerde daha fazla görülür. Hastalık kaynağı insandır.

Fekal (dışkı) ve oral (ağız) yolla bulaşır. Hasta ve taşıyıcıların gaita ve boğaz salgılarında bu salgılarla kontamine olmuş yiyecek, içecek ve eşyalarda etken bulunur. Damlacık yoluyla da bulaşma olur. Sonbahar ve yaz aylarında görülür. Diş çekimi, tonsillektomi (bademciklerin çıkarılması); aşılama, gebelik hastalığın oluşmasına veya etkenin vücuda yayılmasına neden olur.

Kuluçka süresi 5-40 gündür. Bulaşma, belirtiler ortaya çıkmadan bir hafta önce başlar ve 4-6 hafta devam eder.

Belirtiler

Oral yolla bulaşan virüs, ince bağırsak veya boğaz mukazasına yerleşerek ürer. Virüs mide asidinden etkilenmez. Etken ince bağırsağa yerleşir. Sinir, kan ve lenf yoluyla merkezi sinir sistemine taşınır. En yaygın görülen poliomiyelit çeşitleri şunlardır:

Belirtisiz poliomiyelit: Genellikle belirti vermez ya da hafif ateş, kırgınlık gibi belirtiler görülür.

Abortif poliomiyelit: Ateş, kas, baş, boğaz, karın ağrıları, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür. Sinir sistemi belirtileri görülmez.

Nonparalitik poliomiyelit: Abortif poliomiyelit şeklinde hastalık görülse de 4-10 gün sonra merkezî sinir sistemi belirtileri görülür. Yüksek ateş, kaslarda ağrı ve sertlik, artan baş ağrısı ve ense sertliği gibi belirtiler görülür.

Paralitik poliomiyelit: Etken motor nöronlarda harabiyet oluşturup felçler meydana getirir. Felç meydana gelmeden önce hasta iki elini iki yanına destek yaparak oturabilir. Kernig ve brudzinski işareti pozitiftir. Felçler iki taraflı oluşur. Solunum merkezi tutulursa ölüm görülür.

Poliomiyelitli çocuk

Bulgular

Kesin tanı koymak zordur. Etkenin kan, dışkı ve nazofarenksten alınıp incelenmesi ile kesin tanı konur. Kompleman fiksasyon testi ile tanı konur.

Komplikasyonları

Kaslarda atrofi (şekil bozukluğu), hareketsizliğe bağlı böbrek taşları ve hipostatikpnömoni, bacaklarda tromboflebit, dolaşım ve solunum kollapsı en sık görülen komplikasyonlarıdır.

Korunma

Korunmak için mutlaka polio aşısı yaptırılmalıdır. Hastalarla veya gıdalarla temastan sonra el yıkama son derece önemlidir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir