SAĞLIK

Çocuğun boy uzaması neden durur?

Çocuğun büyümesinin duraklaması

Çocuğun boy uzaması: Çocukların boy uzamasının durmasının altında bazı hastalarında neden olduğu ve erken teşhisin büyüme ve gelişim aşamalarında çok dikkat edilmesi gerektiği konusu uzmanlar tarafından önemle vurgulanıyor.

Çocuğun boy uzaması durması ve büyümesinde durma veya büyümede duraklamanın yanında boy kısalığı nedenlerinin altında hastalıklar yatabilir!

Çocuğun boy uzaması
Çocuğun boy uzaması

Hastalıklar çocukların gelişimini etkileyebilir ve duraklama, boy kısalığı gibi sebepler ortaya çıkarabilir. Çocukların büyüme sürecinin takibi bu yüzden de çok önemlidir. Büyümenin izlenerek buna engel herhangi bir hastalığın nedenleri erken teşhis edildiğinde yapılacak müdahale ile başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Çocukluk dönemi sürekli büyüme ile geçer. Doğumdan itibaren 18 yaşına kadar tempo değiştirerek hızlanır veya yavaşlar ancak büyüme süreci sürekli devam eder. Sürecin tamamlanması ile çocuk erişkin boyuna ulaşır.

Büyüme hormonu ve birçok hormon boyun uzamasına etki ettiğinden bu dönemlerde beslenme çok önemlidir. Anne ve babadan gelen genlerin boyun uzamasındaki etkisi de oldukça büyüktür. Bu nedenle sağlıklı beslenme şarttır.

Çocukların büyümesine gereken psikososyal ortam değerlerinin olumlu ve büyümeyi gerçekleştiren kemiklerin uyarıcılara yanıt vermesi gerekmektedir.  Bu süreç, karmaşıktır ve birbiri ile ilişkili birçok gerçekleşen olayla bağlantılıdır. Büyümeye sağlayan bu faktörler arasına bir hastalığın girmesi ile büyüme süreci olumsuz etkilenebilmektedir. Bunları dikkate aldığımızda çocuğun büyümesinin durması ve çocuğun boyundaki kısalıkların altında bir hastalık yatıyor olabilir. Sağlıklı bir büyüme evresi için gözlemlenmesi, doktora gidilmesi ve şüpheli durumların gözardı edilmeden doktora gösterilmesi şarttır.

Boy kısalığına sebep

Çok fazla karşılaşılan durumların başında normal boy kısalığı geliyor. Büyüme hızları normal ve boyların kısa olması durumudur. Patolojik sebepler ile bu şekilde karşılaşılan rahatsızlık sayısı ülkemizde %15 ile 20 civarındadır. İskelet yapısındaki rahatsızlıkların vücut yapısında bozukluk meydana getirmesi olabiliyor ama orantısız boy kısalığında nadir görülüyor.

Bodurluk olarak adlandırılan boy kısalı ise ülkemizde % 10 gibi orandadır. Bu “Bodur” dediğimiz kavram, uzun süreli beslenme bozukluğu sonucu gelişir. İlk yıllarda beslenmenin yol açtığı bu durum ileride boy kısalığı olarak kendini gösterir.

Çocuğun boy uzaması için nelere dikkat edilmeli?

En önemli göstergelerden biri kıyafetlerin 2 yıl giyilebilir olmasıdır. Çocuk iki sene boyunca aynı pantolonu giyebiliyorsa aile için bu bir işarettir.

Eğer çocuk düşük ağırlıkla doğmuşsa daha fazla dikkat edilmelidir. Boy uzaması ve büyüme evreleri 16 ile 18 yaşlarına kadar devam ediyor olsa bile, en hızlı dönem ergenlik dönemleridir. Kız çocuklarda ergenlik ile büyüme hızı daha fazla artar. Erkekler ise ergenlik dönemini takip eden 1-2 yıl sonrasında büyüme daha fazla gözlenir. Bu tanımın adına “ergenlik sonrası büyüme” denir.

Ergenlik dönemi başlamadan boy kısalığı ile ilgili tanının koyulması çok önemlidir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir