KADIN

Çocuğuma tuvaleti nasıl öğretebilirim

Çocuğuma tuvaleti nasıl öğretebilirim

Anneler ve babalar için yeni görev başladı; çocuğunuza tuvalet eğitimi.

İşe bir de şu yönden bakmak lazım, artık tuvalet bezi için para ödemeyeceksiniz neredeyse çocuğunuz bir kamyon dolusu hazır bez tüketti. Taşımaktan kurtuldunuz. Şimdi ise tuvalete alıştırarak üzerinizde ki sorumlulukların birini daha yerine getirebilirsiniz.

Çocuğunuza tuvalet eğitimi kısa sürede de verililir biraz zaman da alabilir net bir tarih vermek zor.

Şimdi aşamalara geçelim:

Çocuğun tuvalete hazırlık aşaması;

Anne ve babalar çocuklarının daha küçük yaşta tuvalete hemen alışmasını bekler ama bu gözlemi yapmadan çocuğa bunu zorlamak doğru bir karar değildir. Öncelikle çocuğu gözlemlemelisiniz. Tuvalette tavırlarını ve taklit edip etmediğini izleyin. Zorlayarak istediğiniz şeye kısa sürede ulaşamazsınız.

Çocuğun tuvalet alışkanlığı için doğru ürün;

Çocuğa tuvaleti alıştırma evrelerinde mutlaka doğru malzeme ve ürünü almalısınız. Çocuğun oturduğunda ayaklarının yere değiyor olması çok önemlidir. Yerden destek alabilmesi tuvaletini yapmasını kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzu tuvalete alıştırma evreleri;

Günde en az bir sefer giyinik vaziyette lazımlığın üzerine oturtun. Bunu sabah kahvaltısını yaptıktan sonra, banyo yaptırmadan önce kısaca bağırsak hareketlerinin başladığı zamanlarda yapın. Lazımlığa alışması ve bunun hayatın bir parçası haline geldiğini zihne yerleştirmektir burda amaç. Oturmak istemiyorsa zorlamayın. Korku ve panik yapması durumunda alışma süresi daha da uzayacaktır. Lazımlık ile çocuğu tuvalate alıştırma yapıyorsanız onun korkmayacağı ve mutlu olduğu yerlerde bunu yapabilirsiniz.

Tuvalet öncesi çocuğun bezini çıkmalı;

Lazımlık ile alıştırma yaptığınız dönemlerde çocuğun bezini çıkartarak günlük 1 sefer oturtun ve durumun ne olduğunu varsa kardeşlerinin yaptığını, anne ve babasının yaptığını, büyüklerin tuvaletlerini böyle yaptığını tatlı dilde anlatın.

Çocuğu tuvalete alıştırma süreçleri;

Bu aşamalar çocuk için çok önemlidir. Çocuğun tuvaleti yaptığında aslında bezine değil, gerçekte nereye yapılması gerektiğinin anlatıldığı süreçtir. Kakasını yaptığında bezi ile birlikte çocuğunuzu tuvalete görütün. Bezinden kakasını tuvalete bırakın. Bu işlemi çocuk görmelidir. Sifonu çocuğunuza çektirin. Daha sonra poposunu tuvalette silin ve giysilerini orada giydirin, böylece tuvalet yapıldığında pantolon giymesini ardından ellerini yıkayarak ellerin yıkanması gerektiğini ve tuvaletini aslında nereye yaptığını anlamasını sağlayacaktır.

Kendi başına hareket etmesini sağlayın;

Tuvaleti geldiğinde bunu lazımlığa yapması konusunda ona gerekli cesareti vermelisiniz. Sizden yardım alabileceği konusunda kendini emin hissetlemelidir. Bezini çıkartarak evin içerisinde külotla dolaşmalarına izin verin. Lazımlık ise etrafınızda olsun, dilediği zaman onun üzerine oturabileceğini söyleyin. Oturabilirsin, oturmak istermisin gibi sık tekrarlar yapın.

Külot geçiş dönemi;

Bezden olan külotlar çocuğun çişinin geldiğini daha fazla hissetmesine neden olur. Tek kullanımlar ise genelde dışarı çıkarttığınız dönemlerde tercih etmelisiniz. Kısa aralıklarla uygulayacağınız külot geçiş dönemine ara ara devam edin. Geceleri altbezi kullanın. Kalın kumaştan yapılmış külotları tercih edebilirsiniz.

Altına kaçırma dönemleri;

Bu dönemlerde çocuğunuz altına arasıra kaçırmalar yapacaktır. Kızma ve cezalandırma gibi uygulama yapmayın. Kaslarının gelişme dönemlerinde bu durum gayet normaldir. Biraz zaman da alabilmektedir.Altını temizlerken ona tuvaletini yapması gerektiği yerin lazımlık olduğunu hatırlatın.

Gece tuvaletine alıştırma;

Geceleri kontrol gündüzleri kadar kolay olmayacaktır. Gündüz sorununu çözdüyseniz aynı şekilde gece sorununu çözmek kolay olmayabilir. Bu durum aylar ve yıllar sürebilir. Geceleri tuvaleti ve çişi geldiğinde size seslenmesi gerektiğini ona anlatın. Yatağının yanında lazımlık bulundurmak işinizi daha kolay hale getirecektir.

Geceleri kalkıp tuvalet ihtiyacını gidermek için gerekli olan uyanma mekanizması daha henüz gelişmemiştir. Endişe etmeyin zamanla alışacaktır.

Çocuğunuzu diğer anne ve babaların çocukları ile kıyaslamayın. Bazıları erken bazıları geç alışabilir. Onların çocukları hemen alışmış benin çocuğum neden alışamıyor kıyaslamaları çocuğunuza tepkiler vermenize neden olabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir