GENEL

Çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım?

Çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım?

Çocukları okula gitmek istemeyen anne ve babaların başlıca sorunlarından biri de çocukları okula göndermeye ikna etmektir.

Çocukların öncelikle neden okula gitmek istemediklerini belirlemek ve çocuğunun şevkini kıran bu durumu ortadan kaldırmak size yardımcı olabilir. Fakat yapılan ikna yöntemlerinde en büyük yanlışlar ileride daha büyük sorunlar çıkmasına neden olmaktadır.

Uzman olmadığınız konularda kendi becerelilerinizle çocuğu okula göndermeye ikna etmek başarılı olsa bile ülkemizde çok bilinmeyen ama bu amaç doğrultusunda çözüm üreten bir öğrenim danışmanlığı yapan bir birim vardır ve her okulda mevcuttur.

Öncelikle çocukların okula neden gitmek istemedikleri konusunda çok sık rastlanan sorunları dile getirelim;

  1. Anne babaya bağlılık,
  2. Okuldaki yaşayacacağı tek kalma endişesi,
  3. Oyuncaklarından kopamama,
  4. Bilgisayar, tabler, TV bağımlılığı,
  5. Oyun hastalığı,
  6. Sınıf, okul arkadaşı korkusu,
  7. Psikolojik sorunlar..

Çocukların okula gitmemelerinin veya gitmek istememelerinin en fazla görülen sebepleri arasındadır ve konu detaylandığında daha da uzamaktadır.

Yapılan hataların başında ise, çocukları gün boyunca beklemek, tenefüslerde yanında olmak ve hediye vaatleri vermek gelmektedir. Kısaca siz çocuğunuzu okula gönderebilmek için daha ne vaatlerde bulunabilir veya ne kadar eşya/oyuncak alabilirsiniz?

Bu konularda kesinlikle katı olmalı ve taviz vermemelisiniz.

Endişenizin çözümü ise okullarda bulunan Rehber Öğretmenler sizin tam aradığınız noktada devreye girmektedir. “PDR” olarak bilinen bu öğretmenler “Okula yeni başlayan ve nakil gelen öğrenciler ile okula uyum çalışmaları yapmak. Eğer eğitim öğretim içinde bir öğrenci nakil geldiyse mutlaka onunla ön görüşme yapmak.” başlıca görevleri arasında bulunur.

Çocuğunuzun okula alışma sürecini takip etmek zorundadır ve görevidir.

Çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım diye yakınmak yerine, sabah okula gittiğinizde “Rehber Öğretmen” odasını sorun ve gerekli görüşmeyi yapın. Hem sizin hem de çocuğunuz için gerekli olan görüşme ve öneriler “PDR Öğretmen” tarafından verilecek ve takibi sağlanacaktır.

Endişeniz olmasın Rehber Öğretmenler okullara veli, okul, çocuk, öğretmen kaynaşımı ve sorunların çözümü için atanan psikoklojik danışmanladır. Bu yüzden maaş alır ve bu sebeple okullara atanırlar.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir