SAĞLIK

Çocuğum depresyonda mı nasıl anlarım?

Çocuklarda depresyon sinyalleri

Depresyon sadece yetişkinlerde değil aynı zamanda çocukluk dönemlerinde de görülür. Erken teşhis bu yüzden çok önemli!

Hem yetişkinler için hem de çocuklar için görülen ve en yagın hastalık olarak belinen depresyon, çocukluk dönemlerinde bazı belirtiler ile kendini gösterir.

Örneğin;

  • Uyku sorunları,
  • derslerinde başarısızlıkların başlaması,
  • iştah sorunları artma/azalma,
  • içe kapanıklık,
  • mutsuzluk en yaygın belirtiler arasında.

“UYKU SORUNLARI”

Uyku problemleri yaşamaya başkanması depresyon belirtileri arasına alınabilir. Ya çok uyuyordur veya az uyuyordur. Bunlar ile birlikte uykuya dalamamak ve kabuslar görmek aynı zamanda psikolojik sorunların yaşandığı durumlar olarak düşünülebilir.

“YEMEK DÜZENSİZLİĞİ”

Çocuklar görülen bu yemek düzenin değişimleri depresyon sinyalleri veriyor olabilir. Öğünleri atlamak, düzensiz yeme başlangıçları (beslenme bozukluğu), iştahın hissedilir derecede artması veya azalması belirtilerdendir.

“DERSLERDE BAŞARISIZLIK”

Ne oldu da çocuğun derslerdeki başarı oranı düşmeye başladı?

Notlardaki önemli düşüşler ve ciddi derecede kayıplar akademik performans olarak durumlar depresyon belirtileri arasındadır.

“İÇE KAPANIKLIK”

Çocuğun sosyal yaşam ilişkileri iyi gözlemlenmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. İçe kapanıklık, asabiyet ve sinir olarak belirtilen öfkö kontrolünün sağlanaması gibi belirtiler depresyon belirtileridir.

Strese karşı dayanıksız hale gelmesi ve güçsüz olduğunu düşündüğünü hissediyorsnız bunların önüne geçmelisiniz. Mutsuzluk, iletişim bozukluğu, tek kalma arzusu, sosyal iletişim bozukluğu ve koyulan kurallara karşı agresiflik sergiliyorsa depresyon işareti veriyor demektir.

“TEDAVİ”

Mutlaka uzman kişilere gidilmeli ve görüşmeler yapılmalıdır. Bu dönemler çocouklar için intihar eğilimi ve kendine zarar verme arzusunun fazla olduğu dönemlerdir. Zaman kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir