KADIN

Ciltte oluşan sivilce izleri nasıl geçer?

Ciltte oluşan sivilce izleri nasıl geçer?

Sivilce izleri özellikle gençlik dönemlerinde çoğu kişinin takıntısı haline gelmiş sivilcelerin bıraktığı izler sonucunda ayna karşısında uzun zamanlar geçirmeye neden olan aslında bir nevi cildin görüntü kirliliğidir.

Bakımsız ve hava almayan ciltler her zaman sivilce çıkması için müsaittir.

Cildinizin bakımı için kullanmayı düşündüğünüz kozmetik ürünlerinin mutlaka kalite olmasına dikkat ediniz.

Konuyu okumaya başlamadan önce yukarıdaki maddeler sağlıklı bir cilt için en önemli faktördür. Temizlik ve bakımlı cilt..

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Cildimizde oluşan bu sivilceler nasıl meydana gelmektedir?

Bu sivilceler çoğunlukla ergenlik dönemlerinde hem erkeklerin hemde kadınların başına en sık geldiği dönemledir. Sadece ergenlik dönemlerinde olmayan sivilceler her yaş döneminde cilt üzerinde görülmektedir. Cilt altındaki artan yağ miktarları cilt bezlerini boduğundan ister istemez vücut biriken bu tabakayı dışarıya atacaktır. Bu sivilce oluşumu en çok 15-19 yaşlarıarsında görülmektedir. Siz bu sivilceleri bilinçsiz olarak patlatmaya devam ederseniz ister istemez cildinizde cilt lekeleri ve eskimiş sivilce izleri bırakmış hatta daha da ileri boyutlara taşımaya sebep olabilirsiniz.

[/box]

Peki bizi huzursuz eden bu sivilce izleri nasıl geçer?

Öncelikle cildimizde oluşan sivilce izlerinin nasıl geçeceği konusunda maddeleri sıralayalım daha sonra bu yöntemleri tek tek ele alalım:

 1. Sivilce lekesi giderici maskeler,
 2. Sivilce izleri için kullanılan elma sirkesi,
 3. Sivilcelerin bıraktığı lekeler için toz şeker kullanımı,
 4. Sivilce izlerine iyi gelen bal.

15 dakika zaman ayırarak cildinizde oluşan bu izlerden kurtulmanız için işte size çözümler:

Şimdi genel olarak sivilce izleri nasıl oluşur öğrenelim:

Aynanın karşısına geçerek genelde hemen hepimizin yaptığıuygulamadır tırnaklarımızın arasına sivilce olan kısmı alarak patlatmak. İşte bu sivilce lekesi oluşmasının en önemli sebeplerinden biridir. Kanlı çıkan bu sivilceler ise ne fazla iz bırakan sivilcelerdir. Gelişen bu cilt izi ileride beyaz tenli bayanlarda özellikle cilt kanseri ve cilt problemlerini de ardından getirmeye yol açabilir. Cilt bakımı yapılmayan ciltlerde ve yağlı ciltlerde daha fazla sivilce çıkmaktadır. Mutlaka cilt bakımına özen gösterilmelidir. Özellikle yağlı cildi olanlar..

UYARI: Cilt bakımı yaparken cildinize gerekli olan sıvı ve yağ oranı dengesini bozmamak için mutlaka cildiniz için kullanacağınız bakım ürünleri kaliteli olmalıdır.

Biz şimdi sizlere bu sorunlardan kurtulmanıza yardımcı olacakbazı karışımlar ve kürlerpaylaşalım; yukarıda belirttiğimiz maddelerin açılımlarını yapalım.

 • Sivilce lekesi giderici maskeler:

Cilt bakım ürünleri arasında satışının yapılmakta olduğu maskeler bu uygulama için cildinize gerekli olan ihtiyacı sağlayacaktır. Özellikle elma sirkesi karışımı olan ürünleri tercih etmeye özen gösterin bakımsız ciltler üzerinde kolayca sivilce çıkabileceği aklınızda olsun.

 • Sivilce izleri için kullanılan elma sirkesi:

Bu sirke cilt için gerekli olan bütün vitaminleri sağladığından maskelerin yanısıra cilt üzerine bir pamuk yardımı ile yatmadan önce cilde masaj yapılarak uygulanmalıdır. Hem cilt lekelerinin meydana getirdiği boşluklları doldurma açısından hemde cildinizde oluşabilecek sivilce izlerini gidermek adına size çok fayda sağlayacaktır.

 • Sivilcelerin bıraktığı lekeler için toz şeker kullanımı:

Toz şeker adınıduyduğunuzda size tuhaf gelebilir ancak, içerisinde bulunan peeling etkisi yapan bir madde bulunmaktadır. Akşamları cildinizi temizledikten sonra uygulayacağınız bu yöntem akşamları olmalıdır. Hafifçe nemlendirilmiş toz şekeri masaj yaparak cildinize sürebilirsiniz.

 • Sivilce izlerine iyi gelen bal:

Her derde deva olan bali cildinizin aslında aramış olduğu sıvıyı sağlayan önemli bir maddedir. Balı cildinize herhangi bir karışım ilave malzeme kullanmadan direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz Böylece cildiniz ihtiyacı olan sıvıyı karşılayacaktır.

Sivilce izleri ve sivilce lekelerine alternatif olarak;

Cildinizin kan dolaşımını artırarak yeteri miktarda oksijen alımını çoğaltabilirsiniz. Böylece cilt üzerinde sivilce oluşumu önemli derece de azalacaktır. Bunun için;

 • Günde yüzünüzü en az 2-3 sefer yıkamalısınız,
 • Yüzünüzü ılık suile yıkayın,
 • Cildinizi yumuşak sabun ile yıkayın,
 • Cilt maskeleri kullanın, böylece açılan gözenekler rahatlayacak ve hava alması daha kolaylaşacaktır.
 • Gül suyu cilt için çok faydalıdır,
 • Bitkisel çaylar kullanın.

SİVİLCE İZLERİ VE SİVİLCE LEKELERİ İÇİN

Leke ve izler için açıklamaya çalıştığımız konuyu kısaca özetleyecek olursak uygulamanız gereken işlemler şöyledir.

 1. Önceliğimiz cildin temizliği olmalıdır.
 2. Hem sabah hemde akşam cildimizi mutlaka yıkamalıyız.
 3. Düzenli olarak yıkayacağınız cildinizi tahriş etmeden yıkayınız.
 4. Haftada 1 sefer olmak üzere kıl maskesi ile yağlardan kurtulmayı başarabilirsiniz.
 5. Bu yağlar için, kaynar su koyulmuş bir kabın içerine kafanızı bir örtü ile kapatarak 10 dakika kadar buharın cildinize temas etmesini sağlayabilirsiniz.
 6. Düzenli uyku ile hormanları dengeye sokabilirsiniz.
 7. Sivilcelerinizi kapatmak için kozmetik ürünler kullanmayınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir