SAĞLIK

Cilt Kuruluğu ve Çözüm

Cilt Kuruluğu ve Çözüm

Cilt kuruluğu için ilk bilmeniz gereken, çoğu nemlendirici ürünlerini ve kozmetik ürünleri denemenize rağmen kuruluktan kurtulamıyorsanız bir dermatoloğa gitmenize gerekmektedir ve ertelemeyiniz.

Cildinizde sanki geriliyormuş hissi ile kepeklenme, çatlama, soyulmalar ile birlikte kaşıntı da yaşıyorsanız cilt kuruluğu yaşıyor olabilirsiniz.!

Cilt kuruluğu kadın erkek ayrımı yapmaksızın üst deri tabakasının yaklaşık %10 luk kısmında su tabakası oluşturmaktadır. Bu tabaka içerisinde bulunan suyun azaldığı durumlarda derinin çatlaması, kaşıntı ve kuruluk olması kaçınılmazdır.

Şimdi bir hatırlatma yapalım; günlük içmeniz gereken su miktarı yetişkin bir insanda 2,5 litre iken siz bu suyun ne kadarını içiyorsunuz. İnsanların vücudunun yarısından fazlası su ile bütünleşmiştir. Tüketilen su miktarı azaldıkça cilt dahil olmak üzere her türlü problemler çıkabilmektedir. Genelde alınan çay, kahve, kola gibi meyve suları vücudun su ihtitacını karşıladığı düşünülür ancak doğal su ihtiyacı olan vücut sulu ürünlerden ihtiyacını tam olarak karşılayamaz. Muhakkak doğal su tüketimi yapılmalıdır. Cilt ile başlayan rahatsızlıklar böbreklerde son bulabilir ve daha ciddi problemler yaşamanıza neden olabilir.

Suyun fazlaca tüketimi cilt için faydalı olurken çok sık duş almak ise cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Duş sıklığı arttıkça, kserozis sıklığı da artmaktadır.

Peki cildimiz neden kurur?

İşte cilt kuruluğuna neden olan faktörleri sıralayalım: (Sadece yüzünüzdeki cilt kuruluğu değil tüm vücut için geçerlidir.)

 • Sıcak su,
 • Deterjanlar,
 • Giysilerden meydana gelen sürtünme,
 • Sık yapılan uçak yolculukları,
 • Açık havada çalışıyor olmak (rüzgar),
 • Çevre kirliliği,
 • Klima olarak sıralanmaktadır.

Bunların yanında deriye kuruluk yapabilecek diğer vücut tarafından üretilen etkenler ise;

 • Atopik egzama,
 • Kalıtsal bazı hastalıklar,
 • İhtiyosis,
 • Sedef
 • Cilt hastalıkları,
 • Metabolik faktörler,
 • Tiroit bezinin işlevini yerine getirememesi,
 • Aşırı kilo kaybı,
 • İlerleyen yaş da, cilt kuruluğuna etki eden faktörler arasındadır.

Cilt kuruluğu belirtileri nelerdir?

Derinin donuk gri beyaz bir renk olması cilt kuruluğunun ilk belirtileri arasındadır. Cilt kuruluğu arttıkça rengin değişmesinin yanında gerilmeler, soyulmalar, kepekler, pürüzler, çatlak ve yarıklar oluşmaya başlayacaktır. Bunların verdiği etki ie kaşınmaya yol açar.

Cilt kuruluğunun en sık görüldüğü bölgeler ise;

Genelde hanımların yaptığı hatalardan biri yüzündeki oluşan kuruluğu cilt kuruluğu olarak tanımlamalarıdır. Yüz, makyajın veya diğer kullanılan kozmetik ürünleri ile kurumuş olabilir. Yüzünüzden teşhis koymak yerine asıl cilt kuruluğu için, kollar, bacaklar ve gövde kısımlarındaki kuruluğu kontrol etmelisiniz Bu bölgelerde cilt yoğunluğu daha belirgin olmaktadır. Bu bölgeler yağ bezinin az olduğu bölgelerdir. Yüz kısmı ise diğer bölgelerle karşılaştırıldığında daha az su geçirmezlik özelliği taşımaktadır.

Sık sık duş almak, doğal yoldan oluşan deri lipitlerinin oluşumuna yeterli süre tanımadığından kuruluk, yukarıda belirttiğimiz yağ bezlerinin daha az olduğu bölgelerde belirginlik göstermektedir.

Doktora mı gitmeli yoksa kendi bulduğunuz doğal, bitkisel veya kozmetik ürünler mi kullanılmalı?

Genelde kadınlar kendi kendilerine doktorculuk yapmayı sever ve hemen teşhisi koyarak internet üzerinden araştırmalara girişir. Kremler, bakım ürünleri, cilt maskeleri gibi.. Bazı durumlarda sadece nemlendirici kremler çözüm olabiliyorken bazı durumlarda ise, antihistaminik ilaçlar ve topikal kortikosteroid kremler kullanılması gerekbilmektedir. Ya konunun özünde kendi teşhisinizi koymayın ve dermatoloji uzmanına gidin. Şikayet ve çözümleri kendiniz yerine uzmanına bırakmalısınız.

Cildi kuru olanlar ne kullanmalı?

Kuru cilt sorunu yaşayan kişiler, yağ içinde su emülsiyonu denilen deriyi yoğun şekilde nemlendirecek ürünler kullanmalıdır. Eğer cildinizde hassaslık yoksa üre ihtiva eden kozmetik nemlendirici kullanabilirler. Banyonun ardından kullanılan vücut yağları ise derinin nem kaybetmesini önleyeceğinden fayda görmeniz olasıdır. Nemlendici etkisi olan ürünler size fayda sağlayacaktır.

Göz çevresindeki cilt kuruluğu için neler yapılabilir?

Kimyasal peelingler göz çevresi uygulamaları için en iyi olanlar arasındadır. İçeriğinde barındırdığı %15 oranındaki meyve asitleri, göz çevresinde oluşan morlukları ve lekeleri açmaktadır. Derinin aydınlanması ve nemlilik oranını arttırır aynı zamanda oluşan ince çizgilerinde hafiflemesine neden olur.

“Mevsimsel değişimler dediğimiz mevsim geçişlerinde cilt kuruluğu olabilmektedir. Özellikle kış aylarında nem oranının düşük olduğu zamanlarda mutlaka koruyucu giysilerin yanında nemlendiriciler kullanılmalıdır.”

Cilt kuruluğuna karşı alınabilecek basit önlemler:

 1. Kış aylarında nem oranının düşüklüğünde giyilen eldiven, bere, atkı ve nemlendirici kremler ciltte kuruluk için önlem olabilmektedir.
 2. Duş sürenizi kısa tutun ve duş sonu nemlendirici kullanın.
 3. Normal sabunlar yerine yağlı sabun kullanmaya özen gösterin. pH’ı 5.5 olan sabunsuz temizleyiciler veya yağ ve gliserin oranı yüksek sabunlar kullanılmalıdır.
 4. Aseton, deterjan ve kimyasal ürünlere temas etmekten kaçınmalısınız.
 5. Bulunduğunuz ortamı nemlendirin. Özellikle klimalı ortamlar nem oranını düşürmektedir ve sık görülen cilt kuruluğu oluşumları içindedir.

Cildi koruma için beslenme:

En önemli noktalardan birinin su olduğunu konunun başında belirtmiştik. Aynı zamanda bitki çayları, meyve suları da içerek vücudun su ihtiyacını karşılamalısınız. Özellikle bolca tüketilecek meyve ve sebzeler cildinizi düşündüğünüzden daha fazla beslemektedir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir